Във форма Здраве

5 ранни признака на Алцхаймер при жените, които никой не забелязва

Ранни признаци на Алцхаймер при жените

Всеки се страхува един ден да не загуби яснотата на ума си. Деменцията води до влошаване на когнитивните функции на човека: памет, мислене, поведение и способност за извършване на ежедневни дейности. Според официални данни на Световната здравна организация, всяка година се появяват почти 10 милиона нови случая.

 

За съжаление е по-лесно да се подозират неприятни симптоми в по-късните стадии на заболяването. В ежедневния стрес и постоянната суматоха мнозина не забелязват „алармите“, които се появяват много преди пенсионирането. Те сигнализират за недостатъчна когнитивна активност, която е един от рисковите фактори за деменция.

 

Забравяте имената и фамилиите на хората, с които общувате от дълго време

Ако забравите, например, имената на приятели, имената на колеги, има причина да се замислите. Изолираните случаи не са страшни, но ако това се случва постоянно, е сигнал.

Колко често се оказвате в ситуация, при която думата „се върти на езика“, но не можете веднага да я изречете? Разбира се, говорим за случаи, когато думата е често срещана, позната и проста. Ако не можете да си спомните сложното име на столицата на Мадагаскар (Антананариво), това не е повод за паника.

 

Разсеяност

Деменцията е свързана не само с проблеми с паметта, но и със загуба на концентрация! Ако напоследък сте започнали да забелязвате по-често, че не сте концентрирани, пропускате или обърквате обичайните си действия поради разсеяност, обърнете внимание на това. Говорим за прости действия, например, постоянно забравяте да посолите яденето или намирате предмети на грешни места – черпак в гардероба и солница в хладилника и други подобни. Поставяте ​​ги там автоматично, несъзнателно и не го помните.

 

Нежелание да научавате нещо ново или дори да четете книги

Ако напоследък ви е трудно да научите нещо ново и такива моменти предизвикват раздразнение, обърнете внимание. Може би сте обичали да четете книги, с удоволствие сте „поглъщали“ няколко страници преди лягане, но сега този навик напълно отсъства. Нямате желание да усвоявате нова информация, напротив, предпочитанието е към гледане на телевизия или игри на телефона.

 

Интелектуална пасивност

Тя се проявява в нежеланието да се напряга мозъка, например да се брои на ум. Много по-удобно и по-бързо е да използвате калкулатор. На пръв поглед – нищо престъпно, защото калкулаторите са измислени за това … Но съзнателното отхвърляне на интелектуалния стрес е вредно. Това, което не се упражнява, го губим. Когнитивното обучение е най-добрата превенция на промените в паметта, свързани с възрастта.

 

Дезориентация в позната местност

Обикновено симптом на промени, свързани с възрастта, се счита за лошата способност за ориентация в познати места. Това е вярно, но има по-ранни фини прояви, свързани със способността за навигация. Да приемем, че сте отишли ​​до познато място по нов маршрут, но не можете да се върнете по същия. Появата на подобни проблеми на място предполага, че е необходимо да се започне превенция срещу Алцфаймер.

 

Ако се разпознавате в някои от тези ситуации, време е за превантивни мерки!  

47667

Similar Posts