Психология

5 рецепти за щастие: Щастието е просто нещо

Често пъти се оплакваме от загуба на интерес към живота и въздишаме тъжно, когато чуем, че някой се справя по-добре. А понякога проблемът е, че ни мързи да бъдем щастливи. Щастието е просто. Щастието е…

 Да бъдеш отшелник

Оказва се, че „отшелниците“ са по-щастливи от любителите на шумните компании и веселия отдих. Учените са изследвали колко щастливи се чувстват интровертите и екстровертите.

Самовглъбените, не твърде общителни личности се чувстват по-щастливи, защото изграждат надеждни отношения със семейството и приятелите си, а също така имат конкретна цел в живота. Те се стремят към нея, въпреки външните обстоятелства. Докато екстровертите често не се концентрират върху нищо и следователно не умеят да прекарват свободното си време, извличайки максимална полза за себе си.

Да работиш здраво

Калифорнийските учени определят хората, които работят усилено и усърдно, като потенциални столетници. Такава работа принуждава човек да развива качества, да увеличава продължителността на живота. Учените са изчислили, че амбициозността, организираността и отговорността, които обикновено са присъщи на работохолиците, удължават продължителността на живота им с 4 години. Самодисциплината не позволява на такъв човек да придобие лоши навици, а също така го прави по-устойчив в стресови ситуации (особено при жените).

Да не вярваш на антидепресантите

Дългосрочната употреба на антидепресанти прави човек уязвим към депресивни състояния и засилва симптомите на психично разстройство, а в случай на обостряне на депресията тези лекарства може да не помогнат, смятат учени от университета в Болоня. Техният анализ показа, че в редица случаи депресивните симптоми сред пациентите дори се засилват след прием на антидепресанти.

Ето защо изследователите съветват да се преразгледат схемите за приемане на антидепресанти. А на тези, които са прекалено пристрастени към тях, пренебрегвайки препоръките на лекаря, напомнят, че хапчетата не решават проблеми.

Да не бъркаш депресия с лошо настроение

Много хора бъркат, наричайки обикновеното лошо настроение депресия. Психолозите напомнят, че можете да се говори за депресия, ако депресивното настроение продължава повече от две седмици, като е придружено от ниско самочувствие, загуба на интерес към света. Когато дори неща, които винаги са изглеждали интересни, губят своята привлекателност.

Да не бързаш да се ожениш

Ранният брак изглежда е рисков фактор за развитието на психични разстройства. Експерти от Френския национален институт за здравеопазване и медицински изследвания сравняват състоянието на психичното здраве на жените, които са се оженили преди и след 18 години. Оказа се, че жените, които са се омъжили в ранна възраст, са имали различни психични разстройства, включително депресия и тревожност. Сред сключилите брак на възраст над 18 години подобни оплаквания са по-малко. Между другото, наскоро учените обявиха, че идеалната възраст за брак е 23-27 години.

 

419

Similar Posts