Чувството за умора може да окаже значително влияние върху живота и ежедневните ви дейности. Ако се справяте с постоянна сутрешна умора, трябва да имате предвид няколко медицински фактора.
5 възможни причини за сутрешна умора
Желязодефицитна анемия
Това е състояние, при което в организма няма достатъчно желязо. То е важен компонент на кръвта и е необходим за доставянето на кислород до органите и тъканите. При желязодефицитна анемия нивата на кислород в тялото са намалени, което може да доведе до умора и слабост. Ако чувствате сутрешна умора, желязодефицитната анемия може да е една от причините.
Диабет
Хронично заболяване, свързано с висока кръвна захар. Неправилната обработка на захарта в тялото може да доведе до енергиен дефицит и умора. Сутрешната умора може да бъде един от симптомите на диабет. Ако също уринирате често, изпитвате силна жажда и повишен апетит, посетете вашия лекар, за да провери кръвната ви захар.
Хипотиреоидизъм
Това е състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно от хормоните, необходими за регулиране на метаболизма на тялото. Това може да доведе до забавяне и намаляване на енергийните нива. Хората с хипотиреоидизъм често изпитват сутрешна умора и умора, както и проблеми с концентрацията и паметта.
Сърдечна недостатъчност
Това е състояние, при което сърцето не може да изпомпва ефективно кръвта в тялото и може да доведе до намаляване на доставката на кислород и хранителни вещества към тъканите, включително мозъка. Сутрешната умора и слабост могат да бъдат резултат от недостатъчно кръвообращение в тялото. Ако често се чувствате претоварени след събуждане и в същото време страдате от задух, подуване или подуване на краката, важно е да се консултирате с лекар.
Хронична интоксикация
Може да бъде причинена от различни фактори, включително химическо замърсяване или дългосрочно излагане на токсични вещества в тялото. При хронична интоксикация органи като черния дроб и бъбреците могат да бъдат подложени на стрес, което води до намалена енергия и умора.
439