Не е лесно да се определи дали кръвното ви налягане е нормално. Някои се чувстват страхотно при стандартното 120/80. За други нормата е 100/60 и за тях 120/80 вече е завишено.
По принцип се счита, че човек страда от високо кръвно налягане, ако то „прекрачи“ границата от 130/80. А цифрите от 180/120 и повече вече са причина незабавно да потърсите медицинска помощ.
Високото кръвно налягане често протича без симптоми
Повишеното кръвно налягане често протича без симптоми или с много неясни симптоми. Ето защо хипертонията често се нарича „тихият убиец“. Половината от хората с високо кръвно налягане просто не го забелязват. Тези, които имат някои прояви на хипертония, могат да изпитат главоболие, слабост и замаяност, болка в гърдите, проблеми с дишането и да чуят „пулсиране“ в ушите.
Ниското кръвно налягане също често не причинява никакви симптоми. Като цяло хипотонията е по-малко опасна от хипертонията – ако не ви притесняват никакви прояви на ниско кръвно налягане, тогава това състояние може да се счита за нормално. Понякога обаче понижаването на кръвното налягане провокира замайване, слабост, гадене, кожата на човек става бледа, ръцете и краката му са студени.
Както може би сте забелязали, някои признаци на високо и ниско кръвно налягане съвпадат, така че е почти невъзможно да се определи нарушение на кръвното налягане „на око“. И най-добрият начин да разберете дали имате прояви на хипертония или хипотония е просто да измерите кръвното си.
Тук обаче също има уловки.
Първо, трябва да измервате кръвното си налягане за определен период (включително, когато се чувствате добре), за да изчислите вашата „работна“ норма.
Второ, препоръчително е да направите няколко измервания и да вземете средната стойност. Кръвното налягане е много чувствително към различни промени във вътрешната и външната среда, така че числата на тонометъра могат да варират – например, ако сте нервни, внезапно сте променили позата, пили сте гореща напитка преди измерването и т.н.
Да приемем, че вече сте разбрали, че сте склонни към хипертония или хипотония. И отново имате симптоми, които се появяват при проблеми с кръвното налягане, но нямате тонометър под ръка.
Или да кажем, че сте успели да измерите кръвното си налягане, но то изглежда нормално.
Кои причини за лошо здраве трябва да се изключат, преди да започнете прием на антихипертензивни лекарства?
Главоболие от напрежение
След дълъг ден пред компютъра тилът ви се стяга, главата ви боли и смятате, че се дължи на кръвното налягане?
Но може би е просто тензионно главоболие. Тази болка възниква от пренапрежение на мускулите на врата и раменете, главно ако седите в неудобна позиция за дълго време.
Болката е двустранна, не пулсираща и принципно е доста поносима. Често е достатъчно да се загреете и да промените позицията на тялото си.
Ако сте излезли на чист въздух, разходили сте се, сте направили гимнастика и лек масаж на врата и раменете, след което болката е изчезнала, най-вероятно това не е свързано с високо кръвно, а с прекомерно мускулно напрежение.
Намалени нива на глюкоза
Симптоми, подобни на тези на високо или ниско кръвно налягане, могат да се появят при хипогликемия – ниска кръвна захар.
Обикновено се смята, че концентрацията на глюкоза в кръвта може да спадне рязко само при хора с диабет, но това не е вярно. При здрав човек ниските нива на глюкоза може да показват, че е минало твърде много време от предишното хранене.
Също така, спадът на захарта може да бъде причинен от алкохол или някои лекарства.
Хипогликемията се проявява със слабост и замаяност, затруднена концентрация, главоболие, втрисане или прекомерно изпотяване – симптомите много наподобяват на проблеми с кръвното.
Но, при хипогликемия, има един характерен симптом – силен, даже непоносим глад. В допълнение, човек с ниски нива на кръвната захар рязко се влошава в настроението.
Така че опитайте вместо обичайната чаша кафе или зелен чай, които използвате за повишаване на кръвното, изяжте блокче шоколад или сандвич. Или поне добавете няколко лъжици захар към напитката си.
Ако изпитвате хипогликемия твърде често, все пак трябва да си направите тест за кръвна захар, за да изключите диабет. По-добре е също да проверите нивото на гликирания хемоглобин – този показател отразява средната концентрация на захар в кръвта през последните няколко месеца и ще помогне да се „хване“ преддиабетно състояние.
Тревожно разстройство
Неприятно състояние, подобно на това при проблеми с кръвното, може да възникне при тревожни разстройства – особено генерализирана тревожност и пристъпи на паника.
Честите симптоми на всички тревожни разстройства включват замайване, ускорен пулс и гадене.
Човек изпитва задух и затруднено дишане, крайниците му изтръпват, изпотяват се или са студени. По време на пристъпи на паника може също да изпитате болка в гърдите, силна слабост на ръба на припадък и усещане, сякаш сърцето ви бие в слепоочията и е на път да спре.
Повишената тревожност се дължи на факта, че тялото реагира твърде силно на стреса, отделяйки излишни количества адреналин в кръвта. Това от своя страна може да причини ускорен пулс и повишено кръвно налягане.
Проблемите в случая обаче не са със сърцето и кръвното, а с нервната система. В случай на тревожно разстройство симптомите трябва да се облекчат не с лекарства за кръвно налягане, а със седативи: когато реакцията на стрес бъде овладяна, високото кръвно налягане и другите симптоми ще изчезнат сами.
Инфекции
Някои инфекциозни заболявания протичат практически без симптоми и техните прояви лесно могат да бъдат приписани на лошо здраве, свързано с кръвното налягане. Например, ако сте заразени с вируса на херпес симплекс, цитомегаловирус или вируса на Епщайн-Бар, може да почувствате слабост, втрисане (поради леко повишена температура) и болка в главата и мускулите.
Ако наистина е бил вирусът на херпес симплекс, след ден-два ще забележите обрив по устните (или по гениталиите, в случай на генитален херпес). При други инфекции може изобщо да няма външни симптоми, така че причината за летаргичното състояние ще остане загадка за дълго време.
В този случай не е зле да се изследвате за скрити инфекции.
Хипотиреоидизъм
Проявите на хипотиреоидизъм – намалена функция на щитовидната жлеза, в много отношения са подобни на симптомите на хипер- и хипотония. Основно говорим за летаргично здраве и постоянна слабост. Също така, хората с хипотиреоидизъм, като тези, които страдат от ниско кръвно налягане, имат бледа кожа и студени ръце и крака.
Но тези, чиято щитовидна жлеза не работи добре, имат допълнителни симптоми.
Например, те натрупват наднормено тегло и не могат да го свалят. Кожата им изсъхва и косата започва да капе.
Много пациенти изпитват запек, менструалният цикъл на жените се нарушава и менструацията става по-болезнена. Също така, пациентите с хипотиреоидизъм могат да изпитат силна раздразнителност и да развият депресия.
Ако са налице летаргия и слабост и то от дълго време, може би това не е проблем с кръвното налягане, а с нивото на хормоните.
Добре е да направите тестове за оценка на функцията на щитовидната жлеза и ако е необходимо, да започнете хормонална терапия.
166