Красота Стайлинг

5 знака, че вашият грим причинява акне

Грим причинява акне

Купуването на козметика често се оказва игра на. За да разберете предварително дали козметиката ще провокира възпаление, трябва незабавно да прочетете нейния състав и да намерите комедогенни компоненти. Заедно с дерматолог-козметолог откриваме кои компоненти правят козметиката комедогенна.

 

Какво е комедогенност?

Комедогенността е способността на козметиката да запушва отделителните отвори на мастните жлези (порите), като ги кара да се възпаляват. Комедогенните компоненти включват някои базови масла поради особеностите на консистенцията, силикони и петролни продукти – минерално масло, вазелин, парафин.

 

Но различните хора, в зависимост от типа им кожа, мазна или суха, региона на пребиваване и характеристиките на употреба, едни и същи козметични продукти могат да проявяват различни нива на комедогенност.

 

Съдържание на комедогенни масла

Преди да закупите продукт, трябва да го проверите за наличие на комедогенни масла в състава. За средна оценка на това ниво се използва индексът на комедогенност със скала от 0 до 5:

 

0 по тази скала са некомедогенните масла, използвани за всички типове кожа, такива масла включват масло от ший, масло от черен кимион и арганово масло.

 

1 – 3 са приемлива комедогенност, безопасни са за всеки тип кожа, а маслата от авокадо, жожоба и гроздови семки дори регулират секрецията на мастните жлези и затова се препоръчват за мазна и проблемна кожа.

 

Слаба комедогенност имат маслата от манго, макадамия, бадем, жожоба и авокадо, рициново масло.

 

Царевичното масло, маслото от памучно семе и соевото масло са умерено комедогенни.

 

4 – това е висока комедогенност, въпреки че такива масла са полезни и питателни, но трябва да ги използвате с повишено внимание. Подходящи са за овлажняване на цялото тяло, отлично премахват стрии и целулит и трябва да се нанасят точково върху лицето. Тези масла са какаово масло и кокосово масло, те се използват главно в продукти за коса.

 

5 – това са масла с максимален риск от развитие на комедони след нанасяне, такива продукти включват масло от пшеничен зародиш, което трябва да се използва с повишено внимание дори при сух тип кожа.

Но маслото от пшеничен зародиш е ценено заради своите регенериращи свойства и свойства против стареене, тъй като съдържа голямо количество антиоксиданти, микроелементи и витамини, включително основния витамин на младостта – витамин Е.

Това масло може да се използва точково за проблемни зони, както и маски за лице в комбинация с други масла и за подхранване на кожата около очите.

 

И въпреки че дори при много мазна кожа, използването на козметични масла с комедогенен индекс 0 е приемливо, тъй като те съдържат високо съдържание на полиненаситени мастни киселини, които са важни за здравето на кожата и могат да възстановят липидната бариера, но те също могат да се окисляват под действието на атмосферния кислород, смесвайки се със себума.

В резултат на това продуктите от окисляването на тези масла нарушават антиоксидантната защита на кожата и впоследствие водят до повишено образуване на черни точки и запушени пори.

 

Наличието на комедогенни компоненти

Следните продукти на химически синтез също са комедогенни, които трябва да търсите на етикета на козметичен продукт, особено за хора с мазна кожа и широки пори:

 

Бутил стеарат (Buytl stearate)

Глицерил стеарат (Glyceryl stearate SE)

Децилолеат (децил олеат)

Изопропилови съединения (изопропил изостеарат, изопропил миристат, изопропил палмитат, изостеарил неопентаноат)

Ланолин (ланолин)

Laureth-4 (Laureth-4)

Laureth-23 (Laureth-23)

Лауринова киселина (лауринова киселина)

Миристилови съединения (миристилов миристат, миристинова киселина, миристилов лактат)

Олет-3  

Стеарил хептаноат (стеарил хептаноат)

Стеаринова киселина (стеаринова киселина)

Цетеарилов алкохол + цетеарет 20 (Цетеарилов алкохол + цетеарет 20)

 

 

Но ако тези вещества са в края на списъка на съставките на вашия козметичен продукт, тогава те се добавят към състава в оскъдна доза и следователно вероятността от комедони се намалява. Важно е не само качеството на съставката, но и нейното количество и баланс на действие с други компоненти.

 

Овлажняващи и омекотяващи съставки

По правило най-комедогенните в продукта са овлажнителите, емолиентите (омекотители), емулгаторите и оцветителите. Маслата в козметиката рядко действат като комедогенни съставки, тъй като губят това свойство при силно разреждане.

 

Водоотблъскващи съставки

Дори продуктите, които казват „некомедогенни“, могат да причинят възпаление на мастните жлези, тъй като това често се дължи на микрочастици пигмент в състава на всяка основа, както и поради водоотблъскващи агенти в състава на SPF крем.

Компонентите в продукта, които предпазват кожата от вредните ултравиолетови лъчи, образуват филм – това са Lanolin, Paraphine, Paraffinum Liquidum, Isoparaffin, Mineral oil, Myristyl Myristate, твърдите масла – кокос, ший, какао дават същия ефект.

Под този филм себиумът, потта и ексфолираните клетки се натрупват в порите и се превръщат в отлична среда за размножаване на микроорганизми.

 

Външни фактори

Комедогенната козметика може да бъде причинена и от външни фактори, например, топлина, силни усещания, придружени от повишен себум и изпотяване, лошо почистване на кожата след козметика.

През лятото трябва да залагате на продукти с по-лека текстура, които няма да утежнят кожата.

 

504

Similar Posts