Нямаше да е толкова зле, ако нямаше още куп неприятни неща, които вървят ръка за ръка с него.
Безпорядъкът намалява концентрацията
Безпорядъкът ограничава способността на мозъка да обработва информация и причинява постоянни разсейвания. Проучване, проведено в Принстънския университет, е установило, че безпорядъкът ограничава способността на мозъка да обработва визуална информация. Защото намирането на нещо сред купища други неща си е истинско изпитание.
Безпорядъкът ни прави нервни
Безпорядъкът причинява стрес. Проучване на UCLA сред семейства в Лос Анджелис показва, че нивата на кортизол се повишават, когато майките гледат планината от непрани дрехи и мръсни играчки, разпръснати из къщата от деца, и обратно – намаляват, когато отиват на работа или пазаруват.
Безпорядъкът ни принуждава да отлагаме нещата за по-късно
Безпорядъкът всъщност провокира отлагането. Мислите си: „Да, трябва да поправя стола“ и след това се опитвате да намерите подходящия инструмент, ядосвате се и отлагате ремонта, който ще отнеме 3 минути, на заден план. Ако бъркотията е и на работното място, тогава не очаквайте рекордна производителност от себе си.
Авторът на The Clutter Diet, Lorie Marrero, отбелязва, че хората не разбират как безпорядъкът е пагубен за тяхната производителност. Безпорядъкът забавя вземането на решения и ни прави по-малко организирани .
Безпорядъкът харчи време и пари
Безпорядъкът изяжда времето, а следователно и парите. Помислете сами колко време прекарвате на работа в търсене на правилния файл или документ – и това е само част от непродуктивната загуба на време. Според Националната асоциация на професионалните организатори (специалисти в подреждането и организирането на домашния живот, работа и т.н.), американците прекарват 9 милиона часа на ден за подобни непродуктивни процеси.
Безпорядъкът влошава здравето
Трупането на вещи провокира появата на прахови акари, които причиняват алергии и астматични пристъпи. Така че, освен горното, разхвърлията вреди и на вашето здраве и здравето на близките ви.
Безпорядъкът ни кара да качваме излишни килограми
Безпорядъкът причинява стрес, който от своя страна насърчава наддаване на тегло и лоши навици. Питър Уолш, автор на книгата Does This Clutter Make My Butt отбелязва, че постоянното желание да се яде повече също е вид разстройство. Безразборното хранене и нездравословните закуски са последствията от хаоса в главата.
Безпорядъкът не ни позволява да живееме „тук и сега“
Философията на Фън Шуй казва, че безпорядъкът е негативна енергия, която провокира негативни емоции. Редът, напротив, носи хармония и положителен поток в живота. Мари Кондо, автор на Magic Cleaning. Японското изкуство да подреждаш дома и живота си“, предполага, че истинската цел на почистването е да се върнем към естественото си, спокойно състояние.
Почистването е начин да се обградите с предметите, от които наистина се нуждаете. Мари съветва да се откажем от всички ненужни неща: според нея това ни помага да започнем нов живот. Ето още една причина да бъдем поддръжници на минимализма.
397