Вселената не е мъртво пространство и звезди, а нещо подобно на жив организъм.
Тя е почти неизследвана, изпълнена с много мистерии, но учените все пак знаят нещо за нея. Експерти разказаха за фактите, които ще обърнат представата ви за това как работи светът.
Механизмите на живота и смъртта на Вселената ви помогнат да осъзнаете колко тайнствено и символично е всичко в нашия свят. Ето някои факти и цифри.
Има диамантени планети
Сравнително наскоро астрономите откриха необичайна планета, която се намира на голямо разстояние от нас. Никога няма да можем да я видим с очите си, но експертите твърдят, че е почти изцяло съставен от диаманти. На тази планета има огромно налягане и температура, което е причината тя да се превърне в огромно бижу.
Това говори, че във Вселената може да съществува абсолютно всичко. В мащаба на Вселената златото, диамантите и платината не са нещо уникално. Трябва да се изненадваме и радваме не на диамантени пръстени, не с килограмови верижки от благородни метали, а с факта, че съществуваме, защото разумният живот все още не е открит и едва ли някога ще бъде открит.
Има места, където времето спира
Зависим от времето – остаряваме, променяме се… Но има места в пространството, където времето спира. Говорим за черните дупки. Това са точки от пространството, където всичко се губи – информация, време, материя. Нищо не съществува там. По-точно, там всичко се случва по различен начин, но ние все още не знаем как.
Има много версии за това как се появяват и живеят черните дупки. Много от тях са доказани само на теория. Те ни показват, че времето е относително и че може да тече по различни начини, въпреки че никога няма да се върне назад. Ценете всяка секунда от живота си, защото дори човешката цивилизация във времевата скала на Вселената е просто песъчинка. Вселената е на почти 14 000 000 000 години, а човечеството е на около 300-350 хиляди години.
Оценяване на нашата незначителност
За Вселената ние не сме просто микроби или атом, а нещо невероятно малко, което се намира отвъд границите на обикновеното разбиране. Да започнем с най-простото – разстоянията. Ако си представим, че видимата Вселена е топка (въпреки че не е), тогава разстоянието от единия край до другия в момента е около 93 милиарда светлинни години. За да разберете колко чудовищно огромна е тази цифра, просто си представете, че една светлинна година е равна на приблизително 9 460 730 472 580 километра (девет и половина трилиона километра).
От Слънцето до най-близката звезда Проксима Кентавър е около 4 светлинни години. Според изчисленията, ако летим до тази звезда сега, ще стигнем до нея едва след 18-20 хиляди земни години. Ще отнеме 125 милиона години, за да полети до центъра на нашата галактика. Сега можете да разберете, че ние сме за Вселената – само миг във времевата скала и размер на песъчинка.
Вселената някой ден ще умре
Слънцето започва своето пътуване преди 4,6 милиарда години. Ще свети още 5 милиарда години. Нашата планета ще приключи живота си малко по-рано, защото Слънцето ще я погълне. Вселената е родена преди почти 14 милиарда години и ще спре да живее, когато всички звезди и цялата позната ни материя изчезнат.
След около 100 000 000 000 000 (сто трилиона) години образуването на нови звезди ще спре. Освен това, Вселената ще започне да потъмнява и ще се превръща в студено и безжизнено място. Някои учени смятат, че в резултат пространството ще започне да се свива. Други смятат, че Вселената ще си остане „супа“ от най-простите частици. По един или друг начин това, което е сега, ще престане да съществува.
Трябва да помним, че не сме вечни. Няма от какво да се притеснявате – това е нормален ход на събитията.
Опитайте се да се насладите на настоящия момент и да не мислите за миналото, защото бъдещето е невероятно кратко и следователно – ценно.
541