Хората са измислили пружинни мрежи и меки матраци за своя комфорт – за което плащат с широко разпространени заболявания на гръбначния стълб.
Рецепти срещу безсъние
Старостта започва с безсъние. Тибетската медицина учи на тази неочевидна истина. Ето защо, при първите признаци на нарушение на съня, трябва да се опитате да го възстановите.
Обикновено тревожността се увеличава и се появяват признаци на безсъние по време на новолуние, пълнолуние и четвърт лунна фаза. Особено за тези, които страдат от сърдечни или съдови заболявания.
Рецепта за топла напитка с мед и джинджифил при безсъние
В такива дни ще помогне преди лягане чаша гореща вода с 1 ч.л. мед и смлян джинджифил, взет на върха на ножа. Това, което е много важно: не чай, кафе или друга напитка, която придава на тялото охлаждаща енергия Ин, а гореща вода, която дава на тялото енергия Ян. Медът ще осигури добър сън. Джинджифилът е активен Ян продукт, който ще противодейства на потискащото Ин на Луната.
Монголската народна медицина, близка до тибетската, препоръчва преди лягане да се изпива чаша варено мляко, което обаче може успешно да се замени с чаша сухо червено вино, намокрете го в слънчогледово масло и сложете навит на конус памучен тампон. в ухото, второ от същия вид в другото ухо и памук в ушите се държи цяла нощ.
Рецепта за мляко с прополис при безсъние
Вечер, преди лягане, можете да добавите 20 капки прополисова тинктура към половин чаша горещо мляко (ако млякото не ви понася много добре, вземете само четвърт чаша или дори 1 супена лъжица).
Упражнение „Ембрион“ за безсъние
Следното упражнение може да помогне при безсъние: легнете на дясната си страна, хванете сгънатите колене с ръце, леко изпънете гръбначния стълб, притиснете главата си към коленете, след това наклонете главата си назад и изправете гръбначния стълб. Повторете това няколко пъти – ще се отпуснете и ще заспите бързо.
Тибетски масаж при безсъние
Тибетските лекари препоръчват масажиране на областта на шията преди лягане, хващане на тила, областта зад ушите и последователно поглаждане на стерноклеидомастоидните мускули на шията. Този масаж трябва да се извършва чрез намокряне на пръстите в растително масло, за предпочитане сусамово, затоплено. Изсипва се в буркан, захлупва се с капак, за да изстива по-бавно. Масажът отпуска мускулите на врата, намалява кръвното налягане, подобрява кръвообращението и облекчава стреса. Продължава от 2-3, но не повече от 15 минути.
Рецепта за отвара от трепетликова кора
Сънят също ще се подобри и стресът ще се облекчи, ако варите трепетликова кора за 1 минута и изпивате по една чаша от отварата на порции през целия ден. Трепетликата подобрява съня. Ако я използвате под формата на пепел, сложете го на върха на ножа в чаша гореща вода, добавете малко мед и изпийте. Можете да правите това всяка вечер.
Рецепта за загряване на слабините при безсъние
За да подобрите съня, дръжте две платнени торбички с топла сол в областта на слабините за 5-10 минути – това изтегля кръвта от сърцето. Загряването може да се повтаря през ден в продължение на една седмица.
Рецепта за компрес на гърба при безсъние
Гръбната област между лопатките е добре да се увие с хавлиена кърпа, предварително напоена с горещо (загрято до 40 градуса) растително масло, отгоре да се покрие с полиетилен и суха кърпа и да се държи докато изстине. Полезно е да масажирате същата област на гърба с медицински чаши. По-добре е да използвате нови пластмасови буркани, достатъчни са два.
Казахска рецепта за баня за безсъние
А ето и две казахски народни рецепти за борба с безсънието. Вземете един килограм опаковка йодирана трапезна сол и я разделете на три равни части. Преди лягане напълнете ваната с топла (до 38 градуса) вода до около половината и добавете една част от солта. Легнете във ваната за 20 минути, като мислено поискате да почистите тялото и душата си от отрицателни вещества и енергия. След това изплакнете под топъл душ, малко по-хладен от самата вана. Вземете солна вана три вечери подред.
Рецепта с мляко и розови листенца
Ефектът е траен, ако тялото се прочисти с мляко и розови листенца. Изсипете 1 литър мляко с масленост 2,5 процента във вана, пълна наполовина с топла вода. Мислено попитайте: нека пътят на живота е бял като мляко. Легнете във ваната за 15-20 минути. На следващия ден купете букет от рози (поне пет). Запарете розовите листенца с вряща вода и оставете за 10 минути. Изсипете тази инфузия в топла вана и легнете в нея за същото време, като поискате същата красота и свежест на здраве като розите.
Безсънието може да е провокирано и от неправилно положение на тялото по време на сън, смятат китайците.
Забележете как котки, кучета, слонове, жирафи спят на пода. Животните не се нуждаят от възглавници, одеяла или пухени легла. А хората ползват пружинни мрежи и меки матраци за комфорт. И плащат с масивни заболявания на гръбначния стълб. Всяка вечер той увисва, когато лежим на меката, еластична повърхност. В същото време връзките се разтягат или компресират: поради това се развива сколиоза – изкривяване на гръбначния стълб, което води до много други заболявания.
Как спят китайците?
Повечето китайци са свикнали да спят на твърди подове. Традиционно в китайските къщи хората са спели върху глинена печка, върху която са постлали тънък, не повече от два сантиметра, матрак. И не са имали главоболие, сколиоза, цервикална и гръдна остеохондроза, радикулит.
Там все още има строго правило: височината на възглавницата е равна на дебелината на юмрука. Възглавницата се поставя по различен – изключително под главата, врата и раменния пояс. Това улеснява заспиването и има по-малък шанс да получите хипертония и коронарна болест на сърцето.
От детството си китайците са свикнали да заспиват на дясната си страна, след това се преобръщат на лявата страна, по гръб и обратно на дясната. Те никога не спят по корем, защото в това положение главата е обърната настрани – артерията се разтяга, поради което след 35-40 години ръцете и краката започват да изтръпват.
Особено опасно е пухеното легло. На него е допустимо да легнете и да почивате не повече от половин час, но в никакъв случай не заспивайте. Извитият гръбнак и компресираните кръвоносни съдове нарушават кръвоснабдяването на органите и водят до развитието на много хронични заболявания.
В северната част на Китай калъфките за възглавници се пълнят с кори от елда, в южната част на страната – с оризови кори. Те са като пясъка: приемат всякаква форма, която главата на лежащия човек й придава. Височината на възглавницата може да се променя по желание чрез навиване на кората. Такива възглавници могат да се видят и в двореца на китайските императори: дори елитът предпочита здравето пред лукса.
В китайския фолклор има една поговорка: човек трябва да стои като бор; да седи като часовник (има предвид часовник с махало: при най-малкото отклонение той спира да работи); да спи като лук; да върви като вятъра.
До трети клас китайските ученици са принудени да седят с ръце зад гърба – така развиват правилна стойка и навик да държат гърба си изправен. Във всяко училище и всяка институция всяка сутрин се отделят 15 минути задължителна гимнастика за задължителна гимнастика (някога това се практикуваше и у нас).
Освен това, два пъти на ден учениците имат половин час почивка, която прекарват на детските площадки. Ето защо детската сколиоза почти никога не се среща в Китай. Докато при нас поне една трета от всички деца ходят с извит гръбнак.
От младостта всеки китаец е научен: ако почувства болка в гърба, ляга на нещо твърдо, хваща нещо зад главата си с ръце и бавно се протяга – болката със сигурност отслабва. Единствените хора, които не трябва да правят това, са хората с тумори. Сутрин, след сън, висенето на щанга до болка в ръцете е обичайно упражнение за подобряване на кръвообращението около гръбначните дискове.
Всеки чиновник в Китай е свикнал със следното: когато работи на бюро, на всеки половин час изправя врата си и да накланя главата си назад поне за няколко минути.
325