Във форма Здраве

ДЕГРАДАЦИЯ на МОЗЪКА: 2 признака, които НЕ СВЪРЗВАМЕ със стареенето

Деградация на мозъка признаци

Един от първите забележими признаци на стареене на мозъка е когнитивен спад. Това може да включва по-бавни мисловни процеси, загуба на памет, проблеми с концентрацията и намалена умствена яснота. Има обаче по-ранни симптоми, просто не ги свързваме с мозъка си…

 

Можете да се чувствате в най-добрата си форма, все още да помните телефонни номера, без да използвате списък с хранителни стоки и в същото време да не забравяте какво сте искали да купите, спокойно да си припомняте събитията отпреди 3 дни, но в същото време дори да не подозирате, че мозъкът вече е започнал да остарява.

 

Промените в мозъка започват на 25 години

Промените в мозъка започват на 25 години и то на всички нива: от структурата на нервните клетки и междуклетъчните връзки до обема на самото сиво вещество. В млада възраст мозъкът, благодарение на високата си невропластичност, се справя добре с настъпилата дегенерация. Но веднага щом способността за самолечение намалее и разрушителните промени изпреварват регенеративните, тя усърдно започва да ни дава сигнали.

 

За съжаление, ние рядко им обръщаме внимание, отдавайки ги на стрес, умора, натовареност, ежедневни проблеми… С една дума, на всичко друго, освен на стареенето на мозъка.

 

Прекомерна раздразнителност

Сега, когато дразнещите фактори стават все повече и повече всеки ден, е трудно да се определи каква е природата на нашата агресия.

 

Но, ако съвсем наскоро не сте им придавали никакво значение, а днес ви изнервят до краен предел, време е да помислите: всичко наред ли е с клетките на префронталната кора на мозъка, отговорни за самоконтрола?

 

Прекомерната раздразнителност или дисфория е първият и най-ярък признак за разграждане на неговите клетки.

 

Разбира се, човек не може да отпише влошаващото се здравословно състояние с възрастта, нарастващата тревожност и чувството за собствена уязвимост, което води до агресия. Но главният виновник все пак е мозъкът, който с причина или без причина се опитва да каже, че не е в състояние да поддържа регенерацията на нервните клетки на правилното ниво.

 

И за да не се превърне най-малкият дразнител в истинско бедствие, пораждайки буря от негативни емоции, нахранете мозъка с любимите му антиоксиданти, един от най-достъпните източници на които е зеленият чай.

Не го лишавайте от ненаситени мастни омега киселини, които лесно можете да намерите в различни продукти: от растителни масла, мазни риби и тиквени семки до екзотично авокадо. И, разбира се, забавлявайте го възможно най-често.

 

Нежелание за готвене и хранене с една и съща храна

Ние се различаваме от животните не само по способността да говорим, да мислим логично и творчески, но и по способността да приготвяме храна, и то не само за да задоволим глада, но и да получим удоволствие от него.

 

И веднага щом човек изгуби желание да готви, а сред многото различни ястия от своя кулинарен арсенал, ден след ден избира едни и същи, най-прости, които може да приготви даже с вързани ръце, време е да се замислите.

 

Това показва дегенерация на клетки в няколко части на мозъка наведнъж:

 

  • „Центърът на удоволствието“ на лимбичната система, чиято зона на отговорност включва мотивацията

 

  • Префронтален кортекс, който контролира способността ни да извършваме съзнателни координирани действия, защото това е, което използваме в процеса на приготвяне на храната

 

  • Хипокампуса, който отговаря за възприемането и съхранението на информация

 

Ако забележите такава черта в себе си, в никакъв случай не я игнорирайте. Известно е, че  процесът на готвене подмладява мозъка, подобрява паметта и повишава интелигентността не по-лошо, ако не и по-добре от всяка умствена гимнастика. И това е научно доказан факт.

Например, нарязването на една краставица кара мозъка да работи толкова активно, колкото и решаването на математическа задача.

162

Similar Posts