Учените предупреждават за възможността от катастрофално събитие, което може да се случи през следващите десетилетия, ако глобалното замърсяване и нагряването на планетата продължат да засягат жизненоважна система от океански течения. Атлантическото меридионално преобръщащо течение (AMOC), включително Гълфстрийм, е изложено на риск от колапс в средата на века или дори по-рано, вероятно още през 2025 г., според ново проучване, публикувано в Nature.
Гълфстрийм ще се срине: океанските течения ще преживеят срива през 2025 г
Експерти, които не са свързани с това проучване, съобщават, че точното време на критичния момент все още не е известно, въпреки че има лека тенденция и промени в теченията. Но те подчертават, че тези резултати пораждат сериозни опасения и предоставят нови доказателства за възможен по-ранен колапс на теченията, отколкото се смяташе досега.
AMOC е сложен системен комплекс от течения, действащ като глобален конвейер. Той пренася топла вода от тропиците до Северния Атлантик, където водата се охлажда, става по-солена и потъва дълбоко в океана, преди да се разпространи на юг.
Тази система играе важна роля в регулирането на глобалните климатични модели, включително влияние върху климатичната система. Ако се срути, ще има сериозни последици, като например значително по-студени зими и покачване на морското равнище, засягащо части от Европа и САЩ, както и променящи се мусони в тропиците.
От дълго време учените предупреждават за възможната нестабилност на тази система поради ускоряването на климатичната криза, което може да доведе до дисбаланс в температурата и солеността, което се отразява на силата на тези течения.
Повишаването на температурата на океана и топенето на ледовете внасят повече прясна вода в океана и намаляват плътността на водата, което прави по-малко вероятно да потъне. Когато водата стане твърде прясна, твърде топла или комбинация от двете, транспортната лента може да спре.
Исторически такива събития вече са се случвали. Например, преди повече от 12 000 години бързото топене на ледниците затвори AMOC, причинявайки огромни температурни колебания в Северното полукълбо между 10-15 градуса по Целзий за едно десетилетие.
Как ще се отрази това на човечеството?
Питър Де Менокал, президент на Океанографския институт Уудс Хоул, който не участва в новото проучване, изрази сериозна загриженост относно възможно спиране на Атлантическия меридионален преобръщащ се ток (AMOC). Той подчерта, че това събитие ще има огромно въздействие върху всеки човек на планетата, толкова е голямо и важно.
Според доклада от 2019 г. на Междуправителствения панел на ООН по изменение на климата се очаква AMOC да отслабне през настоящия век, но пълното му сриване преди 2100 г. се смята за малко вероятно. Новото проучване обаче стига до много по-тревожни заключения.
Учените са изправени пред ограничения при наблюдението на AMOC, тъй като се наблюдава едва от 2004 г. За да предвидят по-точно поведението на теченията при липса на антропогенно изменение на климата, те се обръщат към по-дълъг набор от данни. Анализирани са температурите на морската повърхност в Северния Атлантик в района на юг от Гренландия през последните 150 години, от 1870 до 2020 г.
Тези предупреждения на учените трябва да предизвикат сериозна загриженост и да послужат като още един стимул за по-активни действия за борба с изменението на климата и намаляване на замърсяването на околната среда.
В противен случай човечеството може да се сблъска с катастрофални последици за цялата планета и всички нейни жители.
126ЕКСКЛУЗИВНИ НОВИНИ на ADMIRALBG.NET