Във форма Здраве

Холестерол и сърдечно-съдови заболявания – митове и факти

Холестерол и сърдечно-съдови заболявания - митове и факти

Холестеролът е причина за развитието на атеросклероза и коронарна болест на сърцето, които в по-късните етапи са животозастрашаващи. Поради това много хора погрешно класифицират самия холестерол като опасно вещество.

 

Болести на сърцето и артериите. Ролята на холестерола

Всъщност функционирането на тялото без мастен холестерол е просто невъзможно. Той е този, който помага за:

 

Укрепване клетъчните мембрани и поддържане на тяхната еластичност.

Произвежда различни хормони, включително полови хормони – естроген и андроген.

Усвоява витамини A, D, E и K.

Произвежда жлъчка.

Изолирай нервните влакна.

 

Холестеролът се произвежда от нашето тяло в черния дроб. Тази мазнина обаче я набавяме и от някои храни – животински мазнини, които се намират в млякото, месото, яйцата, свинската мас и др.

 

Холестеролът се намира в кръвта, така че може да повлияе на състоянието на кръвоносните съдове и сърцето. Нормата му е 3,6-7,8 mmol/l кръв. Въпреки че лекарите смятат стойност от 5 mmol/l за повишена и опасна.

 

Има две форми, в които тази мазнина може да присъства в тялото:

 

LDL („лош“) – висок холестерол с нисък протеин. Именно това вещество най-често причинява заболявания на сърцето и артериите и се отлага по стените на кръвоносните съдове.

HDL („добър“) е с високо съдържание на протеини и ниско съдържание на мазнини. Напротив, той действително пречиства кръвта от излишния холестерол и е важен фактор в превенцията на сърдечно-съдови заболявания .

 

Ако в кръвта има излишък от холестерол, той неизбежно ще образува атеросклеротични плаки – отлагания по стените на артериите. В резултат на това, луменът им се стеснява и съдът вече не може да функционира правилно.

Освен това, ако плаката се отлепи, кръвният поток може да я пренесе до всеки друг съд и да го блокира. Орган или тъкан, които поради тази причина няма да получат кръв, умират много бързо – настъпва инфаркт, включително инфаркт на миокарда или инсулт.

Следователно, високият холестерол и сърдечно-съдовите заболявания са пряко свързани, защото атеросклерозата е началото на много опасни заболявания.

 

За да се намалят нивата на LDL, което е основната причина за повишен холестерол в кръвта, е необходимо да се придържате към здравословен начин на живот и да елиминирате следните фактори:

 

Наситени мазнини в диетата: свинска мас, колбаси, сладкарски изделия, масло, твърди сирена.

Наднормено тегло. Доказано е, че хората с нормално тегло имат по-високи нива на „добър” холестерол.

Физическо бездействие. Липсата на движение води до натрупване на LDL.

Пушене, алкохол.

 

Диагностика на сърдечни и съдови заболявания с висок холестерол

Тъй като високите нива на холестерол не показват никакви симптоми, е необходимо да се диагностицират сърдечни и съдови заболявания, по-специално да се направи биохимичен кръвен тест. Хората над 20-годишна възраст трябва да проверяват нивото на холестерола си на всеки 5 години.

 

Общият холестерол за здрав човек не трябва да надвишава 5 mmol/l, а за тези, които са диагностицирани със сърдечно-съдови заболявания или със захарен диабет – 4,5 mmol/l.

13

Similar Posts