„Искаш ли да станеш детектив?“
Най-добре метод да научите детето си как да събира играчките си, е да го направите по игрови начин, така че за детето това да не се превърне в рутинно задължение. Родителите могат да поканят детето си да стане детектив и да намери своите играчки-съкровища, които са в различни стаи. Освен това родителите трябва незабавно да назоват тези играчки, така че детето ясно да знае какво търси: зайче, кукла, камион и т.н. За да улесните детето, можете дори да му предложите от коя стая да започне да търси. Ако детето успее да намери всички играчки, трябва да го похвалите, защото то е истински детектив Шерлок Холмс! След известен период, детето само ще започне да търси играчките, без ваша намеса. Ако играчките са само в една детска стая е много по-лесно.
„Кой бързо можеш да събереш играчките?“
Ако в къщата има няколко деца, тогава родителите могат да проведат състезание: кое дете ще събере играчките по-бързо. Този метод ще изисква две кутии за играчки. Победителят получава малка награда – например бонбон. Резултатите от състезанието трябва да се кажат на татко или баба, които ще се радват на победителя и ще го похвалят. Следващият път децата ще се опитат да почистят още по-бързо и по-старателно, защото всеки иска да чуе думи на възхищение.
Между другото, децата ще имат стимул да разхвърлят възможно най-малко играчки, за да могат да ги съберат по-бързо накрая. Можете също така да посочите времето за почистване предварително, например 3 минути. Децата трябва да изпълнят задачата си в определеното време.
Ако имате едно дете, тогава можете да организирате състезания между него и мама (татко) за събиране на играчките. Например в рамките на няколко минути (настройте аларма). Ясно е, че възрастен ще бъде далеч зад детето и очевидно ще загуби. Детето ще се гордее, че събира играчките по-добре и по-бързо от самия татко (мама)!
„Игра на искания“
Друг интересен вариант. Например детето иска от майка си да мяука като котка, а майка иска от детето – да вдигне кукла от пода и да я сложи в кутията за играчки. Можете да продължите така, докато всички играчки бъдат събрани в кутията.
След това можете да играете като дете-робот, което трябва да изпълнява всички движения, които родителят му нарежда: направете крачка напред, вдигнете ръката си нагоре, след това вземете играчката от пода и я върнете на място. За да стане по-забавно, можете да измислите нестандартни движения, например да изплезите езика си, да почешете петата си и така нататък, така че детето наистина да хареса тази игра.
„Какво ще ти се падне?“
Ако трябва да почистите къщата, а децата са непослушни и не искат да участват, тогава можете да прибегнете до един трик: вземете листове хартия и напишете на всеки от тях какво трябва да се направи. Например на едното дете да измие пода, другото – да избърше праха, а на третото – да събере играчките. Сгънете всички тези листчета хартия няколко пъти, поставете ги в кутия и поканете членовете на семейството да затворят очи и да извадят едно листче. Детето също ще иска да участва в такова интересно занимание и заедно с всички останали ще извади едно от листчетата. Ако то трябва да мие пода, а мама или татко да събират играчки, тогава според правилата на играта можете да размените задачи. Разбира се, детето предпочита да събира играчки, отколкото да почисти пода. И тогава цялото семейство ще вземе участие в почистването на дома.
„Ти си истински магьосник!“
За да свикнат децата с чистенето и да не го пренебрегват, родителите винаги трябва да ги хвалят за всяка помощ и с гордост да казват за това на близките си – баби, лели и чичовци. Така на децата им става ясно колко важна е тяхната помощ за вас. Те се чувстват като възрастни, което наистина им харесва.
Ако сте инструктирали детето, само да почиства играчките в стаята си, след почистването, като отидете при него, трябва да изясните колко сте изненадани и шокирани от чистотата и реда. Можете да ахнете, да вдигнете ръце и да възкликнете: „Ти си истински магьосник!“ Детето ще бъде много доволно и винаги ще иска да ви изненада и зарадва.
И ако детето категорично отказва да прибере играчките, тогава …
Ако детето отхвърли всякакви предложения и категорично откаже да прибере играчките си, можете да кажете следното: „Играчките ти не заслужават да стоят по ъглите. Ако не ги прибереш, ще ги дадем на друго дете, което ще ги обича и ще ги прибира на мястото им.“ Можете да дадете време на детето да помисли и да излезете от стаята. Най-вероятно то ще вземе правилното решение и ще постави всичко на мястото му.
Или друг вариант. Ако детето не иска да ви помогне да почистите и отказва да върне играчките на мястото им, тогава можете да го предупредите: „Ако не искаш да изпълниш моите искания, тогава аз няма да изпълня твоите.“ Детето веднага ще разбере, че е по-добре да не се кара с майка си и да започне да събира играчките си.
Основното е да не крещите на детето, и да решавате всички проблеми спокойно. Необходимо е да се обясни на детето, че всеки член на семейството има свои собствени задължения в дома: татко носи дърва, мама пере и глади, а детето също има малки задачи, които трябва да изпълни. Една от тях е да събере играчките си и да ги постави на мястото им.
672