Рекордно високите температури се превърнаха в новото нормално, към което сме принудени да се адаптираме. Летните горещини могат да бъдат не само физически изморителни, но и емоционално изтощителни. Повишените температури причиняват умора, раздразнителност и дори могат да доведат до стрес. Когато навън стане твърде горещо, важно е да знаете как да запазите спокойствие и да поддържате психическото си здраве.
Какво казват учените?
Лятото на 2024 г. вече може да се нарече едно от най-горещите в историята. Освен това такова рязко повишаване на температурата заплашва с природни бедствия – например, проливни дъждове, урагани и торнада, които възникват при сблъсък на циклони и антициклони. Причините за такава интензивна топлина според учените са глобалните климатични промени, които се влияят от много фактори. Например, градско развитие, изгаряне на горива – въглища, газ и нафта, изпускане на парникови газове в атмосферата.
Промените във времето влияят пряко на хората – по-специално на тяхното психично здраве. Когато въздухът е твърде задушен и няма къде да се скрием от жаркото слънце, се чувстваме неудобно, което пряко се отразява на психическото ни състояние и поведение.
Как топлината влияе на психическото ни състояние?
Ефектът на топлината върху нашето тяло
Топлината е необичаен температурен режим за човек. За да се адаптира, тялото стартира каскада от адаптивни реакции. Изпотяването се увеличава, което увеличава риска от дехидратация. Полагат се всички усилия, за да се предотврати прегряването на органите. Физиологичните признаци се забелязват веднага след повишаване на телесната температура. Психичните промени се появяват по-късно.
Защо топлината влияе на психиката ни?
Тялото изразходва много енергийни ресурси, за да се охлади, поради което другите системи са „ограбени“. Поради липса на „гориво” те са принудени да забавят работата си. Това важи и за мозъка. Наблюдавано е, че повишаването на температурата води до намаляване на когнитивните способности. По-трудно се възприема и запомня информация, концентрацията намалява. Трудно е човек да учи и работи.
Грешка е да се смята, че топлината безвъзвратно „унищожава“ функциите на паметта и вниманието. Би било по-правилно да се каже, че в особено горещи дни мозъкът няма достатъчно ресурси за активна дейност. Повишава се рискът от импулсивни действия и нерационални решения.
Много по-трудно е да решавате проблеми, докато слушате звуците на автомобилни клаксони, отколкото в спокойна среда.
Човек, изтощен от адаптирането към топлината, става сънлив. Но пък заспива трудна. Събужданията стават по-чести и сънят е повърхностен. Невъзможността за попълване на изразходваните ресурси изостря когнитивните проблеми.
Защо ни е по-трудно да общуваме помежду си в жегите?
Вътрешното напрежение изисква освобождаване, поради което човек става лесно възбудим и раздразнителен. Така влиза в конфликти и дори може да предизвика бой. Това се случва поради продължителна стресова реакция, с началото на която се активира симпатиковата система.
Нейната задача е да подготви тялото за битка или бягство, да го мобилизира за борба с опасността. Но ден след ден човек се поти в транспорта, в офиса или у дома. Топлината не намалява: „врагът“ не е победен, което означава, че хормоните на стреса продължават да се освобождават в кръвта, което превръща приятелски настроен човек във враждебен. „Развълнуваното“ състояние се отразява негативно на личния и професионалния живот.
Особено трудно понасят жегите хората с психични разстройства. Статистиката сочи засилване на патологичните симптоми през горещите летни месеци. Това вероятно се дължи на дисбаланс на невротрансмитерите серотонин и допамин.
Как да намалим топлинния стрес – 4 съвета?
Не се обвинявайте за намалена производителност, но отложете решаването на важни задачи за рано сутрин или късно вечер.
Ако е възможно, намалете натоварването, позволете си да си починете през деня.
Забележете промени в настроението, когато все още не сте преминали в „червената зона“. Спрете навреме, пийте чиста вода или измийте лицето си с нея и едва тогава общувайте с другите. Това ще помогне да се избегнат конфликти.
Предпочитайте помещения с климатик и добра вентилация. Това не е лукс, а гаранция за продуктивна работа и пълно възстановяване на ресурсите.
67