Любов и връзки

Как да разберете дали една връзка е пред своя край

Дали една връзка е пред своя край

Един от потребителите на социалната мрежа Reddit помоли психотерапевти и психолози, работещи с двойки, да споделят важен опит. Той им зададе въпрос: „Какви са признаците, че връзката е на ръба на разпадането?“.

 

На този призив се отзоваха стотици потребители от различни страни, водещи психотерапевтични практики. Оказа се, че опитът им е много сходен. Така от многото отговори беше възможно да се събере определен набор от „аларми“, предупреждаващи двойките за опасността.

 

Болезнена зависимост

Ако единият партньор (обикновено жената) е напълно зависим от другия, това е един от първите признаци на предстояща раздяла (но, разбира се, не сто процента и не единственият) .

Зависимостта говори за приближаването на края.

„Ще бъда загубен без нея/него“, „Завися от него/нея финансово“, „Целият ми живот се върти около неговите/нейните интереси“, „Нямам собствен социален кръг“ – всички тези фрази са червен флаг. Такива зависими отношения, като правило, се сриват – и колкото по-силна е зависимостта, толкова по-близо е финалната линия.

 

Диктатура и контрол

Всеки контрол над партньора е злоупотреба. Обаждания за проверка къде се намирате, дали сте вкъщи, скандали за късно връщане от работа, изискването да не сте приятели с приятелки (или приятели) и други видове тотален контрол показват, че сте жертва на тиранин.

„В действителност има хора, които молят партньор да снима определен брой пръсти, за да докаже, че снимката е направена в реално време и че той изобщо не е с любовник/ца“, споделя един от психолозите. Връзките с насилие винаги завършват зле: или жертвата се осъзнава и си тръгва, или самият насилник, след като се е наситил, изритва жертвата от живота си, за да избере нов обект за пълен контрол.

 

Пълна независимост

Зависимостта от партньора е лоша, но има и друга предпоставка – когато съпрузите са толкова изолирани един от друг, че започват да живеят собствения си живот.

Всеки е твърде самодостатъчен и не се нуждае от партньор.

Пример: съпругата заминава за цялото лято, за да се отпусне на морето, но съпругът не го интересува – той се наслаждава на самотата.

Друг пример е, когато съпруг взема заем със собствените си пари, без да каже на жена си за това, а тя (отново със собствени пари) си купува кола или къща. И ги устройва и на двамата.

Психолозите говорят от опит: като правило това е знак, че връзката е към своя край, защото хората, които се обичат, са щастливи да правят общи планове, да прекарват време заедно и винаги са откровени.

 

Различни виждания за връзките

Ако въпросът на един от партньорите е „Как да намеря начин да поддържам връзка?“, А другият е „Имам ли нужда от тази връзка изобщо?“, това показва, че съюзът е на ръба на разпадането.

Психолозите знаят от опит: ако човек е наистина скъп за вас, няма да има съмнение дали е необходимо да поддържате връзка.

 

Включване на родителите

Ако родителите, от едната или другата страна, постоянно се намесват в живота и отношенията на млада двойка, никога няма да има щастие в такъв съюз.

Психолозите казват: ако мъжът е привързан повече към родителите си, отколкото към жена си, или ако единият от партньорите се оплаква от другия на родителите си или дори го представя в лоша светлина, ако самият той призовава майка си или баща си да се меси в личния им живот, тогава за каква любов можем да говорим? Такива двойки винаги са нещастни и рано или късно се разделят.

 

Амортизация

Всяко обезценяване на външния вид на партньора, неговите постижения, неговите мнения или просто работата му (например у дома) е началото на края.

Ако човек е обезценен и омаловажаван от успехите си, той ще страда и ще си отиде.

Случва се човек да се опита да обезцени друг „по принцип“ или поради неговата несигурност, комплекси, чувство за малоценност и т.н. Ако това не се разбере и отношението на един партньор към друг не се промени, съюзът ще се разпадне. Ако партньорът, който е бил омаловажаван, няма мазохистични наклонности, той рано или късно ще отиде при някой, който ще го оцени.

Зачестяване на конфликтите

Ако една двойка не е имала сериозни конфликти преди, но напоследък са станали редовни, тогава връзката е на ръба на разпадането.

Зачестяването на кавгите е началото на края.

„Ако кавги и конфликти възникнат скоро след началото на връзката и се разпалват от време на време, терапията на двойките едва ли ще проработи“, казват психолозите. Изследванията потвърждават този опит: постоянните кавги, уви, рядко завършват с подобряване на отношенията. По правило всичко върви към раздяла.

 

Заради децата

Ако партньорът каже, че е женен (или във връзка) само в името на общи деца, съюзът едва ли ще продължи дълго.

Поддържането на връзка в името на децата няма смисъл.

Разбира се, има моменти, когато в такава ситуация хората живеят заедно до края на дните си, като са дълбоко нещастни, но по-често един от двойката просто напуска такава връзка. Психолозите казват: децата четат перфектно, когато има раздор в отношенията на родителите им и те живеят един с друг само от чувство за дълг. И децата страдат много повече от това несъответствие, отколкото биха страдали от развод.

 

Неуважение към партньорските граници

Този сигнал за събуждане върви ръка за ръка с пълния контрол и тиранията.

Неспазването на границите на другия ще доведе до раздяла.

Ясно е, че има изключения (например, ако човек се чувства зле, разбира се, трябва да го подкрепите и евентуално да говорите с него цяла нощ), но тук трябва да се следи общата тенденция.

 

Изтрита памет

Ако партньорите са помолени да си спомнят хубавите моменти, свързани с техния съвместен живот и те не могат да си спомнят нищо положително, това е най-важният звънец.

Задачата на психотерапевта е да помогне на мъжа и жената да открият или запомнят добрите качества един на друг и да се върнат към онези моменти, когато са били щастливи заедно. Ако нищо добро не ви дойде на ум, тогава връзката е приключила.

260

Similar Posts