Хипертонията далеч не е безобидно заболяване, засяга целевите органи и води до сериозни здравословни проблеми. Но понякога хипертонията може да бъде фалшива. Как може да се определи това?
Артериалната хипертония (хипертония) е синдром на повишено систолно (горно) налягане до 140 mm и повече и / или диастолично (долно) налягане до 90 mm и повече в покой.
Такава диагноза се поставя, ако пациентът има високо кръвно налягане при две посещения в медицинско заведение с интервал от една седмица.
Хипертонията може да бъде диагностицирана чрез резултатите от ежедневното или домашно измерване на кръвното налягане. В този случай праговите стойности на кръвното налягане ще бъдат различни:
- За дневен монитор средното налягане за 24 часа е 130/80 mm.
- За домашно наблюдение – 135/85 мм.
Понякога вторичната (симптоматична) артериална хипертония е проява на патология на всеки орган или органна система (например, щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, бъбречните съдове).
Важно е кръвното налягане да се измерва правилно. Има редица грешки, които могат да доведат до изкривени резултати.
Какво се случва, ако хипертонията не се лекува?
За съжаление, хипертонията далеч не е безобидно състояние. Тя засяга така наречените „целеви органи“ – сърцето, мозъка, очите, бъбреците. Най-сериозните усложнения от нелекувана хипертония са инфаркт и инсулт.
Неконтролираната и/или нелекувана хипертония води до развитие на редица сърдечно-съдови заболявания ( атеросклероза, миокарден инфаркт, хронична сърдечна недостатъчност, предсърдно мъждене), мозъчно-съдова патология (исхемичен или хеморагичен инсулт, преходна исхемична атака), нарушена бъбречна функция.
Също така повишаването на кръвното налягане може да доведе до развитие на когнитивна дисфункция и деменция.
Как да промените начина си на живот, ако страдате от хипертония?
Важен аспект в лечението на артериалната хипертония е промяната на начина на живот.
Спете поне 7 часа на ден.
Контрол на телесното тегло (ИТМ – по-малко от 30), обиколка на талията за жени – по-малко от 88 см, за мъже – по-малко от 102 см.
Ограничете приема на сол до по-малко от 5 g/ден.
Препоръчително е да се увеличи консумацията на зеленчуци, пресни плодове, риба, ядки и ненаситени мастни киселини (зехтин), нискомаслени млечни продукти, да се намали консумацията на месо.
Отказ от пиене на алкохол или строгото му ограничаване.
Редовни физически упражнения, приемливи за пациента – ходене, колоездене, ски, градинарство, плуване.
Доказан е положителният ефект от редовните аеробни упражнения (поне 30 минути динамични упражнения с умерена интензивност 5-7 дни в седмицата.
Препоръчва се спиране на тютюнопушенето поради доказания негативен ефект върху смъртността.
Контрол на психо-емоционалния стрес на работното място и у дома чрез корекция на начина на живот (ограничаване на продължителността на работния ден и домашните натоварвания, намаляване на броя на нощните смени и командировките).
Изключване на злоупотребата с хранителни добавки за изграждане на мускулна маса и прием на анаболни стероиди.
При жени с артериална хипертония – отказ от орални контрацептиви.
Какво е фалшива хипертония?
В допълнение към истинската артериална хипертония, съществува понятието „фалшива хипертония“ или „кардионевроза“, когато тревожността за живота и здравето става постоянна. Най-често фалшивата хипертония е проява на тревожни и панически разстройства, което се причинява от отделяне на адреналин и в резултат на това скок на кръвното налягане. Тези прояви не са опасни, не са животозастрашаващи и не изискват продължителна антихипертензивна терапия.
Как да различим истинската хипертония от фалшивата?
При истинската хипертония без терапия има постоянно високо кръвно, а не се повишава само за няколко минути, обясняват кардиолозите.
При истинска хипертония правилната дозировка на лекарството осигурява желания дългосрочен резултат, стабилизирането на налягането настъпва сравнително скоро. При фалшива хипертония (кардионевроза) е трудно да се намери лечение, скоковете на налягането са постоянни и лекарствата често причиняват нежелани реакции.
Лекарите също така отбелязват, че един от най-разкриващите моменти, които помагат да се разграничи фалшивата хипертония от истинската, е благосъстоянието на пациентите.
Пациентите с истинска артериална хипертония често се чувстват добре без лекарства, поради което е трудно да бъдат убедени да преминат на постоянна антихипертензивна терапия.
Пациентите с фалшива хипертония се чувстват зле каквото и лечение да се използва. В този случай е необходимо назначаването на невролептици и антидепресанти.
Как се лекува кардионевроза?
За да се разграничат двете състояния, е необходимо време, допълнителни изследвания и опитни лекари. При соматоформна дисфункция на автономната нервна система, в допълнение към периодичното ситуационно повишаване на кръвното налягане, пациентът може да има и допълнителни симптоми на автономна възбуда (сърцебиене, изпотяване, тремор, зачервяване), които са хронични и причиняват тревожност. Но подобни симптоми могат да се появят и при ендокринни заболявания.
Пациентът трябва да се консултира с кардиолог, невролог, а в някои случаи и с психотерапевт, за да изключат всички възможни причини за високо кръвно налягане и да постави диагноза кардионевроза.
560