Под пневмония се разбира група от възпалителни белодробни заболявания, които се причиняват от вируси, бактерии, гъбички или протозои. Заболяването може да бъде първично или да се развие в резултат на друга патология. Пневмонията е едностранна и двустранна, като протичането й е остро, подостро и хронично, както и безсимптомно.
Пневмонията е едно от най-честите белодробни заболявания в света. Засяга хора от всякаква възраст. Опасността се крие не само в увреждането на белите дробове, но и в нарушаването на работата на други органи и системи, което води до тежки усложнения, дългосрочни последици и смърт.
Причини за появата на пневмония
Инфекцията възниква, когато патогенен агент навлезе в белите дробове. В 40% от случаите заболяването се причинява от пневмококи. Други бактериални патогени включват стрептококи, стафилококи, грам-отрицателни микроорганизми, опортюнистична микрофлора. Вирусната пневмония се развива, когато е засегната от грип, параинфлуенца, цитомегаловирус, аденовируси, коронавируси. Атипичните патогени включват микоплазма, хламидия, легионела, гъбички.
Рискови фактори
- Намален имунитет;
- Онкологични заболявания, включително преминаване на курс на химиотерапия
- Автоимунни заболявания
- Хронично белодробно заболяване
- Заболявания на храносмилателния тракт
- Заболявания на сърцето и кръвоносните съдове
- Нездравословен начин на живот (пушене, злоупотреба с алкохол)
- Хипотермия
- Ранна или старческа възраст
- Следоперативен период
Пневмония при деца
Децата са изложени на това белодробно заболяване по-често от възрастните. Според СЗО пневмонията е причина за смъртта на 15% от децата под 5 години в света. Това се дължи на слаб имунитет и анатомични особености на развитието на белите дробове в ранна възраст. По-специално, поради стесняването на дихателните пътища, рискът от застой на слуз се увеличава и отделянето му е затруднено, а слабите дихателни мускули не позволяват изкашляне на храчки.
Рисковите фактори за децата се считат за вече съществуващи заболявания (морбили, ХИВ и други детски инфекции), неадекватни условия на живот (голям брой членове на семейството, живеещи с дете в малко жилищно пространство, недостатъчна вентилация на въздуха в помещението или неговото замърсяване, например, при пушене на родителите).
При възрастните пневмонията може да протича безсимптомно.
Пневмонията при коронавирус
Пневмонията при коронавирус е много опасна, защото засяга всички структури на белия дроб, които са отговорни за газообмена (интерстициална тъкан, алвеоларни стени, кръвоносни съдове) и пречи на нормалното насищане на кръвта с кислород.
По този начин пациентът страда от тежък задух дори в покой, а неврологичните признаци се появяват поради кислороден глад на мозъка. Например, нарушение на говора на двигателните функции, замъгляване на съзнанието, посиняване на устните.
235