Целта на деловото облекло е да създаде правилната представа за вас в очите на вашите колеги, партньори или клиенти, а именно, че вие сте професионалист, абсолютно компетентен в сферата, в която работите и на вас може да се има пълно доверие. Начинът на обличане говори много за личността ви, така че, обърнете особено внимание на това.
Става дума не само за избор на различни стилове облекло, но и за цветовете, дължините, материите и така нататък. Ако сте загрижени за кариерата си, обличайте се подобаващо – съветват специалистите.
Ето няколко насоки в това отношение:
Като цяло се счита, че офис служителите не бива да носят екстравагантно облекло или пък да прекаляват с бижутата. Причината е, че прекалената екстравагантност в стила на обличане би смутила посетителите в офиса и би създала впечатление за несериозност. С бижутата също трябва да се подхожда внимателно. Дори и да не става дума за постигане на делова визия, прекалената употреба на бижута създава отрицателно впечатление и се възприема като кич. Така например дълги и блестящи обеци, многопластови гривни, огромни пръстени не се препоръчват, защото разсейват посетителите и оставят у тях впечатление за несериозност. Ето защо дизайнерите ви съветват да избирате за работа по-скромно изглеждащи бижута, които едновременно с това да са стилни и задължително да бъдат съчетани с останалата част от облеклото ви. Използвайте по-малки обеци на винт или единични гривни.
Цветът на облеклото също играе голяма роля в изграждането на професионален имидж. Най-препоръчваните цветове за делова визия включват червено , синьо, сиво и черно. Защо ли? Отговорът е съвсем прост – известно е, че цветовете оказват влияние върху човешката психика. Така например, червеният цвят внушава агресивност, синият говори за надеждност, сивият е консервативен, а черният – стилен и шик. Всеки един от тези цветове е подходящ за делово облекло и можете да заложите на него при избора на сака, панталони, поли и обувки. Тук трябва да вметнем също така, че червеният цвят предполага активност, но е препоръчително да се използва в комбинация с други цветове, защото у някои хора може да предизвика раздразнение и нервност. Що се отнася до визията на деловите дами, те могат да предпочетат и някои по-меки цветове, които също са подходящи – светлосиньо, лилаво, меко розово и слонова кост. И жените, и мъжете обаче трябва да избягват ярките, наситени нюанси, които са неподходящи за офиса. Полите с дължина малко над коляното се считат за много привлекателни, без да излизат от допустимите граници, които може да си позволи една бизнес дама. Общо взето правите поли или тесните поли са много предпочитани за офиса, стига да са достатъчно удобни, за да можете да сядате удобно. Ризите /както дамските, така и мъжките/ също са много тачени като прилично облекло за офиса. Дамите трябва да внимават обаче с дълбочината на деколтетата, както и за това, разстоянието между илиците да не е твърде голямо. Най-стилна, естествено, си остава комбинацията между пола, риза и сако.
Марковите дрехи са страхотни, наистина, но не си позволявайте да използвате такива, които ви придават фриволен вид, за да не изглеждате нелепо на работното си място. По принцип се препоръчва да се избягват очевидни дизайнерски творения, с цел създаването на добър професионален външен вид.
По отношение на чантите не бива да се изпада в крайности, „златната среда“ е за предпочитане. Огромните чанти, тип куфарче вече са минало, забравете за тях. Изглеждат тромави и няма как да се впишат в елегантното облекло, към което се стремите. Прекалено малките чанти също не са подходящи. Изберете стилен дизайн, който впечатлява с изисканост и стил.
Разбира се, трябва да обърнем внимание и на детайлите – добре поддържани ръце, красиви нокти, кокетна прическа, подходящи обувки. Всички тези неща също са от голямо значение за завършеността на деловата ви визия. По отношение на маникюра и двата пола трябва да бъдат с добре изглеждащи ръце, а жените трябва да поддържат нормална дължина на ноктите.
Една малка хитринка:
Един от сигурните начини да намерите правилното офис облекло е да обърнете внимание на това, как се облича шефът ви. Просто заложете на стиловете на началниците си във вашата фирма и обновете гардероба си в съответствие с тях.
Някои фирми насърчават служителите си да се обличат възможно най-добре, по-добре от своите клиенти, като това важи особено за тези, които отговарят за клиентите извън офиса. Разбира се, „да се обличаш възможно най-добре“ може да бъде доста разтегливо понятие. За професионалистите в областта на информационните технологии, това може да означава съвсем обикновено, ежедневно облекло, за адвокатите – костюм и така нататък. Един от начините винаги да бъдем подготвени е да разполагаме в офиса с втори тоалет за непредвидени случаи. Така никога няма да се окажете неподходящо облечени за важна делова среща.
Ето какъв тип облекло трябва да се избягва, ако работите в офис:
- Такова, което е твърде секси: миниполи, дантели, прозрачни блузи или блузи с дълбоки деколтета, чорапогащници с ръбове, сандали на висок ток, впити панталони.
- Такова, което е твърде небрежно: дънки, шорти, тениски, маратонки, хавайски ризи.
- Такова, което е твърде немарливо: намачкани дрехи, твърде много слоеве дрехи, провиснали дрехи.
Какво представлява официалното бизнес облекло?
Това са деловите костюми, които за жените включват пола и сако в един цвят, а за мъжете – панталон и сако в един цвят. Обувките трябва да бъдат тип „затворени“ /сандалите са неподходящи/. Прическата и гримът – в същия консервативен стил. Бижутата – оскъдни, по-скоро едно, но стилно и изискано, без какъвто и да е намек за претруфеност.
Какво представлява ежедневното бизнес облекло?
Естествено не говорим за шорти или рокли, тип „плажни“. Специалистите определят този тип облекло като елегантен шик. Тук можете да включите също така и модни плетива, както и ризи и блузи в по-разчупен стил, естествено, без да се прекалява.
397