Фактът, че качественият сън има положителен ефект върху здравето, е известен отдавна. Но как добрата нощна почивка влияе на мозъка? Свързани ли са рисковете от развитие на сенилна деменция с липсата на дълъг и качествен сън? Учените се заинтересуваха от този въпрос и проведоха проучване.
Има ли връзка между деменцията и качеството на съня?
Патологиите, свързани с болестта на Алцхаймер и продължителността на съня (по-малко от седем часа), са свързани. Това е заключението на екип от учени от Центъра за изследване на мозъка в Барселона (BBRC), фондация Pascual Maragall, университета в Бристол и North Bristol NHS Trust. Резултатите от надлъжно кохортно проучване за превенция на деменция, проведено от специалисти, са публикувани в списанието Brain Communications.
Учените са установили, че лошото качество на съня, неговата недостатъчност са фактори, които значително увеличават риска от развитие на деменция в напреднала възраст. Изследователите потвърдиха хипотезата, че лишаването от сън е свързано с биомаркери на болестта на Алцхаймер в цереброспиналната течност.
Екипът анализира данни от 1168 възрастни над 50 години, включително биомаркери на Алцхаймер в цереброспиналната течност, когнитивните способности и качеството на съня. За да измерят последното, те използваха Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Чрез анализиране на проби от CSF от 332 участници в началото и 1,5 години по-късно, изследователите оцениха въздействието на качеството на съня при изходно ниво върху промените в биомаркерите на болестта на Алцхаймер.
Ценността на изследването е, че резултатите от него разкриват потенциални възможности за предотвратяване на развитието на сенилна деменция.
200