Тъй като ракът на дебелото черво (колоректален рак) е един от най-често срещаните видове, възниква въпросът: как да се предпазим от него? Например, сега много се говори за факта, че веганството (без животинска храна) е един от най-надеждните начини за предотвратяване на рак на червата. Некаа разберем дали това е така.
Ракът на дебелото черво се счита за заболяване, което възниква под въздействието на различни външни и вътрешни фактори. На първо място, това е възрастта: всички хора над 50 години попадат в рисковата група. Ето защо е добре всеки, прехвърлил 50-те да си прави ректоскопия веднъж годишно и колоноскопия (пълен преглед на дебелото черво) на всеки три години.
Наследствеността е друг рисков фактор за развитието на чревна онкология, обясняват онкохирурзите. Например, при генетично заболяване като фамилната полипоза рискът от рак на дебелото черво е 100%.
Храненето – важен фактор
Важен външен фактор, който повишава риска от развитие на колоректален рак, е храненето. Например, рискът от развитието на колоректален рак се повишава, ако в менюто има голямо количество пушено месо, което съдържа повече канцерогени.
Колоректалният рак наистина се диагностицира по-често при хора, които ядат много месо и малко фибри. Но това изобщо не означава, че пълното отхвърляне на употребата на животинска храна (веганство) намалява риска от рак.
При обикновените хора и при веганите развитието на онкологичните процеси е по същия принцип: нито повече, нито по-малко. Има и проучвания, които показват, че в случай на преминаване изключително към растителна храна след поколение или две, рискът от развитие на онкологичен процес, напротив, се увеличава.
Затова не бива да се стига до крайности. Диетата трябва да бъде възможно най-разнообразна.
Рисковата група включва не тези, които ядат месо, а хората, които злоупотребяват с храни, съдържащи канцерогени. Канцерогените са вещества, които провокират неизправност в имунната система, при която туморната клетка вече не се разпознава от тялото като чужда. Тогава започва неконтролираният растеж на тумора.
Канцерогените се съдържат и в много хранителни добавки: оцветители, консерванти, подобрители на вкуса, стабилизатори и др. Те попадат в зеленчуците и плодовете чрез торове, които се прилагат в почвата. Но всяко от тези вещества има безопасни концентрации, които не увеличават риска от онкология.
Ако диетата е доминирана от естествени и здравословни храни, тогава можете да си позволите понякога и малко количество нездравословни. Основното е да спазвате мярката във всичко!
447