Няма връзка без кавги и спорове. Ако няма конфликти, тогава най-вероятно единият партньор страда и жертва нещо, за да направи другия добър. Но ако натрупате емоции в себе си, тогава рано или късно те ще доведат до срив или веднага до раздяла. Такава връзка не може да се нарече нормална. Ако в една връзка е започнал труден период, най-вероятно това е криза, която трябва да се издържи.
Какво не е криза?
За кризата на отношенията се мисли, когато се появят странности. Например, партньорите постоянно се карат, избягват се или просто не се разбират. И това се случва непрекъснато. Може би само единият партньор се тревожи за връзката, а другият изобщо не забелязва нищо.
За да разберете дали има криза, трябва да анализирате усещанията в продължение на няколко седмици. Тоест, не нещо, което се случва за няколко дни, а за много по-дълго.
Защото понякога настроението на човек може да се влоши поради времето или други проблеми. И кризата на отношенията няма нищо общо с това. Необходимо е да се анализира колко често възникват кавги. Например, всяка седмица, в понеделник, когато е трудно да се приготвиш на работа след уикенда. Или веднъж месечно, в определени критични дни. Можете да съставите график на кавгите за цял месец и да разберете по какви причини възникват.
Ако изведнъж спрете се карате, това не означава, че кризата ви е подминала. Понякога мълчанието е много по-сериозно от крясъци и ругатни.
Ако партньорите изберат тактиката да мълчат, тогава може да нямат какво да си кажат. Отново трябва да обърнете внимание на усещанията.
Например, как се чувствате във връзката? Носи ли ви тя удоволствие и копнеж?
4 нива на конфликт, които водят до криза
Първо ниво
В този момент партньорите не харесват нещо, изпитват безпокойство и раздразнение. Например, не харесвате атмосферата в апартамента. В този случай партньорът може да поеме отговорност и да почисти или преобрази интериора. Има и второ решение – да поговорите с партньора си и заедно да решите проблема. Важно е да се задоволят нуждите на двамата и тогава всичко ще се получи.
Второ ниво
Възниква, когато нуждата не е от почистване, а от нещо по-сериозно. Когато е важно човек да изпитва уважение и да бъде признат. На това ниво партньорите се опитват да разберат чие мнение е правилно. За някой е едно, но за друг – съвсем друго. В този случай много хора предприемат обикновени действия за това, което искат от партньора. Например, изисквате вашият любим човек да ви цени и уважава. Следователно, дори фактът, че е измил чиниите или е почистил след вас, вече се възприема като уважение.
Трето ниво
Нещата се влошават. Конфликтът не е разрешен на предишното ниво и партньорът започва да страда. Изпитва болка, страх и негодувание. Тогава той иска и партньорът му да изпитва страдание. Тоест, възниква желанието за отмъщение, за нараняване на любимия човек. Жената може да спре готви, докато партньорът не започне да следи за чистотата. Ситуацията става толкова объркана, че трябва да се обърнете към психолог, защото не всеки може да поеме отговорност.
Четвърто ниво
По-долу няма накъде да паднете. Партньорът не изпитва нищо, освен желание за отмъщение или стремеж да защити своята гледна точка. Той изпитва само самота и отчаяние. Започва „студена война“ и е много трудно да се излезе от тази ситуация. И двамата просто не издържат, но и не могат да се разделят.
Решението в този случай се отнася до това, дали и двамата партньори искат да останат заедно и да намерят път към разбирателството чрез компромиса.
Ако искате да запазите връзката, може да ви помогнат следните материали:
Как да се държим с мъжа, че да го накараме да се влюби безпаметно
Накарай го да те иска – физически, емоционално и всякак
Ако искате той да не поглежда друга: 5 тайни за връзките, които всяка жена трябва да знае
9 неща, които нараняват любовта повече от изневярата
1293