Дълъг и здравословен живот не е лесна цел за постигане. С напредването на възрастта хората често развиват състояния като деменция и хронична болка, както и проблеми с подвижността и сърдечно-съдови заболявания. И често много очевидни неща стават по пътя към дълголетието.
Докато определени неконтролируеми фактори (като генетиката) играят основна роля в много от тези проблеми, ежедневните навици също могат да допринесат за по-малко от идеалния процес на стареене, пише Huffpost. Това са навиците, които лекарите смятат за враг на дълголетието.
Игнориране на превантивните мерки
Според д-р Хедър Уитсън, директор на Центъра за стареене на университета Дюк в Северна Каролина, пропускането на превантивни мерки като мамографии, колоноскопии и ваксинации не е от полза за вашето дългосрочно здраве.
Можете да говорите с вашия първичен лекар кои профилактични тестове са подходящи за вас.
Нежелание за развиване на социални връзки
Социализацията помага на мозъка и дълголетието ви, казва д-р Лий Линдквист, началник на гериатрия в Northwestern Medicine в Чикаго. Колкото повече време прекарвате във взаимодействие с други хора, толкова повече това може да е от полза за продължителността на живота ви.
„Колкото повече се свързвате с хора, които ви носят радост или ви правят щастливи, толкова повече това ще ви помогне да остареете здрави и също така ще увеличи продължителността на живота ви“, каза Линдквист.
Не сменяте лекарствата с напредване на възрастта
Има много случаи, в които хората приемат лекарства, които са започнали да приемат през 40-те или 50-те години, които може да не са необходими през 70-те или 80-те години.
Някои лекарства могат да ви направят по-уязвими към падане и да причинят проблеми с мисленето, казва д-р Линдквист. Някои лекарства против тревожност могат да допринесат за загуба на паметта, според AARP, а някои лекарства с рецепта увеличават риска от падане, съобщава Harvard Health Publishing.
Липса на движение
Това вероятно не е изненадващо, но не може да бъде пренебрегнато. Липсата на упражнения ще навреди на дълголетието ви.
„Упражненията са изключително важни и ако не спортувате или не получавате достатъчно ежедневна активност, това определено ще навреди на дълголетието ви“, казва д-р Линдквист.
Така че, ако ходите на разходка всеки ден, опитайте да добавите часове по зумба няколко пъти седмично. Ако сте заклет фен на други дейности, запишете се за тренировки.
„Дори ако помолите вашия лекар да ви предпише физическа терапия, за да се движите повече, това е важно“, подчертава Линдквист.
Ако търсите насока, за да започнете, трябва да правите поне 150 минути умерени упражнения или 75 минути интензивни упражнения всяка седмица, според Американската кардиологична асоциация. Отново, колкото повече минути отделяте за упражнения, толкова по-големи са ползите за здравето.
Тютюнопушене
Пушенето на цигари се свързва с рак на белия дроб, хронична обструктивна белодробна болест, сърдечни заболявания, инсулт и други подобни. Но е силно пристрастяващ, което затруднява отказването.
Според Американската белодробна асоциация може да е полезно да се съсредоточите върху причината, поради която отказвате да пушите, за да я използвате като мотивация по време на най-трудните части от процеса.
Лошо хранене
Даването на приоритет на здравословното хранене е друг начин да увеличите шансовете си да живеете здравословен живот.
Д-р Уитсън вярва, че „средиземноморската диета, богата на риба… и цели плодове, зеленчуци и зърнени храни, само от време на време преработени храни, е може би най-добрият вариант за повечето хора.“
Никога не е твърде късно да промените диетата си, но може да ви е по-лесно да го направите, когато сте по-млади.
Липса на сън
Има все повече доказателства, че лишаването от сън има дългосрочни последици. Те включват повишен риск от деменция и сърдечни заболявания, в допълнение към по-високите нива на ежедневен стрес и по-лошо настроение като цяло, казва Уитсън.
Свързаните с възрастта промени, които засягат съня, са нормални, така че не се тревожете, ако моделите ви на сън се променят с възрастта. Но някои състояния, като обструктивна сънна апнея, могат да доведат до някои негативни последици, ако не се лекуват.
Възрастните се нуждаят от седем до девет часа сън всяка нощ. Ако имате проблеми със съня, може да намалите кофеина и алкохола и да зададете времето за лягане и събуждане по едно и също време всеки ден.
Стрес извън контрол
Много е трудно да не се стресираме от работата, семейството и всякакви други неща, които ни карат да се тревожим. Но не забравяйте, че ние като хора реагираме много силно на неща, които не представляват физическа заплаха за нас.
При много животни реакцията на стрес се задейства при екстремен натиск, като например когато са преследвани от хищник или когато търсят вода. Обикновено, след като нуждата е задоволена, стресът изчезва.
„Ние като хора сме способни да бъдем стресирани от неща, които… просто не представляват физическа заплаха за нас, но ако включите тази реакция на стрес и я направите хронично активирана, тя прави много неща. Намалява способността на нашата имунна система да се бори с истински патогени и неща, които са нашите истински стресови фактори“, обяснява д-р Уитсън.
Стресът също влияе върху нашия метаболизъм, сън, кръвно налягане и други подобни. Важно е да направите каквото можете, за да намалите нивата на стрес, като например да посетите специалист по психично здраве (ако е възможно) или да се откажете от неща, които ви създават проблеми.
Не планирате как да подобрите бъдещото си здраве
Много често хората не мислят какво ще правят след 10-20 години и как да направят така, че да бъдат здрави и тогава.
Не планирате финансовото си бъдеще
Много от пациентите на д-р Уитсън, които са на 90 години, й казват, че никога не са очаквали да живеят толкова дълго и че не са очаквали да трябва да се издържат още 30 години след пенсиониране.
Така че, докато се фокусирате върху физическото и психическото си здраве с възрастта, важно е да запомните, че бъдещото финансово благополучие също играе много важна роля.
138