Във форма Здраве

Обсесивно-компулсивно разстройство: Как да го разпознаем и как да се справим с него

обсесивно-компулсивно разстройство

Миете си ръцете по 100 пъти на ден, подреждате гардероба си постоянно, проверявате няколко пъти дали сте изключили електрическите уреди или ходите на работа по един и същ маршрут, години наред. Разпознахте ли сте?

Ако почистването се е превърнало в самоцел и не ви позволява да прекарвате време със семейството си, а натрапчивите мисли не ви позволяват да се отпуснете, време е да се свържете със специалист.

Как да разпознаем обсесивно – компулсивно разстройство и да се справим с него?

Какво е обсесивно – компулсивно разстройство(ОКР) ?

Понякога се създава впечатлението, че подобна невроза е характерна само за жените – те често ръководят почистването. Може би това погрешно схващане е възникнало поради широко разпространените полови стреотипи и защото жените просто са по-склонни да търсят помощ от психотерапевти.

Всъчщност разстройството може да се прояви, чрез спешна нужда от често почистване. Но ОКР може да засегне и мъжете и може да се прояви, чрез различни принуди (стереотипни действия) и обсесии ( обсесивни мисли). Например постоянна загриженост дали ютията е изключена, дали ключалката е затворена, подреждане на работния плот, по точно определен модел и др.

Така например, героят на Джак Никълсън във филма „Не може да бъде по-добре“ паталогично се страхува от микроби, яде в ресторант от лично донесени съдове за еднократна употреба и отказва да стъпи върху пукнатини по алфалтова пътека. Експертите отбелязват, че истинката степен на ОКР може да не е известна. Пациентите много често крият своите болезнени прояви, страхувайки се от стигматизация и поставен етикет „луд“.

Защо възникват натрапчиви мисли и действия?

Има няколко хипотези за това, защо възниква ОКР, но почти всички хипотези сочат за набот от рискови фактори. Сред тях са биологични (наследственост, анатомични и функционални характеристики на мозъка), спихологически (психотравми) и социологически (образование).

Не се знае дали сте сред „поемащ риск“, при който стресова ситуация ще предизвика нервен срив. Но хубавото е, че дори при обсесивни състояния, човек остава в ясно съзнание и не губи критичността на мисленето.

„Причината за натрапчиви мисли и действия най-често е опит за справяне с тревожността и стреса, възникнали в живота“, продължават експертите. „Принудите, свързани с чистотата и реда, са по-забележими от другите.“

Но има нещо, което не е наред : случилиса се непрятности – почистили сте къщата, изпуснахте парата – и къщата е чиста, а душата е спокойна. Наистина работи, но не при всички.

Симптомите на ОКР създават илюзия за контрол и стабилност у хората. За да не попаднете в порочен кръг от постоянно повтарящи се действия, които не носят удовлетворение, трябва да бъдете по-внимателни към себе си.

Как да разпознаем границата между нормалното и разстройството?

  • Прекомерност – миенето на ръцете е полезно, особено по време на пандемия. Но ако си миете ръцете над 10 пъти, третирате всички повърхности със спирт или друг дензифектант, страхувате се да вземете телефона си и да се ръкувате с приятел, тогава можем да говорим за разстройство. Редовното миене на подове е полезно, химическото чистене на килим всеки ден – е твърде много. Чистите обувки и рафтовете в коридора са нормални, но не е нормално, всички обувки да са подредени по точно определен ъгъл. Ако и дори кърпите за ръце на закачалката, висят по строго определен начин е време да се обърнете към специалист.
  • Недоволство. Всичко в къщата блести, но не изпитвате удовлетворение от свършената работа. Това принуждава нещо, което обективно вече е чисто, да бъде изтъркано отново. Вие практически умишлено търсите недостатъци в работата си, за да започнете да ги отстранявате веднага.
  • Ритуал. „Народни“ елементи присъстват в живота на мнозина. Хората са много по-суеверни от обичайното. Обикновено това се проявява в повтаряща се фраза или действие. ( плюене в пазвата, подскачане на един крак, завъртане в кръг – три пъти или др.)

В случай на ОКР, хората разширяват ритуалите си, измислят нови, които са лично за тях и много често са твърде претенциозни. Например: преди да излязат от дома си, се обръщат 9 пъти, хранят се само с храна, която започва с „К“, броят дърветата по улиците, по които минават всеки ден и други странни навици.

Как да се справите с обсесивно-компулсивно разстройство?

Анализирайте поведението, понякога това е достатъчно, за да спрете разстройството.

Но понякога, за да спрете повтарящите се действия и мисля, трябва да се обърнете към специалист. Срамът не трябва да ви спира. Не си струва да отлагате, защото симптомите могат да изчезнат сами, но в повечето случаи вместо да изчезнат, те се влошават, а с тях и разстройството се задълбочава.

Важно е да запомните, че ОКР винаги е предизвикано от стрес. За да се случи освобождението, трябва да разберете какъв стрес сте преживял или продължавате да преживявате всеки ден. Може да е нещо на повърхността : загуба на любив човек, скандали или чести конфликти. В този случай, психотерапевтът, трябва да помогне и да започне работа с облекчаване на стресовия фактор.

Стресът може да бъде причинен от неочевидни или познати неща: увеличаване на информационния поток наоколо, психологически натиск по време на работа, поява на нови тревоги и претеснения, следродилна депресия, или насилствена връзка. Трябва да разберете какво ви тормози, и да изкорените този фактор от живота си.

348

Similar Posts