„Няма друг лек за любовта, освен да обичаш по-силно.“
Хенри Д. Торо.
Любовта е изкуство, в което трябва да се обучаваме. Не става лесно. Често с години се учим и пак се оказва, че все още не сме го овладели добре. Ако обаче сме готови да се борим за любовта, да се стремим да опознаваме себе си и партньора до нас, да осъзнаваме и поправяме грешките си и да се учим от преживените уроци, със сигурност ще успеем.
Нека не забравяме, че всички хора сме различни, което означава, че обичаме по различен начин.
Някои хора обичат да обичат. Те се отдават напълно на това чувство с цялото си сърце и безусловно.
Други са по-предпазливи и недоверчиви, поради което не пускат веднага нов човек в живота си (ако изобщо го направят).
По същия начин и любовта е различна. От една страна тя преобразява живота по най-вълшебния начин и завинаги.
От друга, би могла да ни причини огромна болка, без значение дали е просто мимолетна или „за цял живот“.
Има и още един вид любов, която по-скоро би могла да бъде определена като навик. При нея партньорите живеят заедно от години, но всъщност изобщо не са се постарали да променят начина си на живот. Някои не са склонни да променят само нещичко, докато други – абсолютно нищо. Защото просто се страхуват.
И само зрялата любов на двама души, които са се научили да обичат и работят върху връзката си, е здравословна и хармонична.
Това чувство е уникално, неземно… То обогатява живота на влюбените, изпълва го със смисъл, помага за растежа и развитието им.
Уроците за това как да обичаме включват признаване на границите на отношенията и истинска свобода. Всеки от партньорите трябва да диша дълбоко, но и да държи здраво ръката на другия. Без да я изпуска при най-малката срещната трудност.
Защото любовта дава крила, не реже крилете ни!
А сега нека видим и седемте урока, които ни учат как да обичаме истински.
Седем урока за това как да обичаш:
Едно и също преживяване, което може да се тълкува по различни начини
Първият урок в това да се научим да обичаме е да разберем, че всеки е уникален и различен. Любовта, особено при по-романтичните личности, често причинява някаква взаимозависимост. Партньорът буквално се слива с този, когото обича. Това се проявява дори в разговор и в мисли: той използва думата „ние“ много по-често, отколкото „аз“.
Всеки човек вижда и разбира любовта по различен начин. Дори когато хората преминават през едно и също преживяване заедно, всеки има своя собствена визия за това, какво точно се случва или се е случило.
Разбира се, това не означава, че някой обича повече, а друг – наполовина. Въпросът е в това, че двама души, колкото и да се привличат, колкото и да се приемат като едно цяло, те все пак са отделни личности.
Това съвсем не е лошо, а напротив – би трябвало да е точно така. Това е съвсем нормално.
Защо е необходимо да се научим да обичаме?
Всеки човек има основна личностна структура и неговата същност обикновено остава непроменена през целия живот. Това обаче не означава, че хората не се променят в зависимост от ерата, в която живеят, опита, образованието и т.н.
Да знаеш как да обичаш означава да осъзнаеш и приемеш, че ще трябва да се научиш да обичаш един и същ човек повече от веднъж. Да го обичаш в неговите закономерни промени, в неговите различни „Аз“.
Подобно е на начина, по който се научаваме да обичаме децата си. В началото гледаме на бебето като на едно малко, сладко глупаче, а след това то се превръща в непокорен тийнейджър и тогава го обичаме по различен начин.
Партньорите във връзката също се променят и то доста драстично. И един ден с изненада откриваме, че партньорът, когото сме идеализирали в началото на връзката, се е превърнал в истински човек – със своите човешки недостатъци. И тогава не ни остава нищо друго, освен да се влюбим отново в него, да го приемем в неговото ново амплоа.
И това се повтаря през различните периоди от съвместния ни живот отново и отново. Да, ето така действа любовта!
Грижата за себе си е начин да се грижиш за другите
Най -важната и фундаментална любов, върху която трябва да работим и укрепваме, е любовта, която имаме към себе си.
За да знаем как да обичаме другите, първо трябва да намерим мир и хармония в себе си, да се научим да приемаме и да се обичаме с всичките ни недостатъци.
Ето как разбираме кои сме, какво искаме и какво заслужаваме.
Каквото и да правим за себе си, трябва да го правим и за другите. Ако в душата ни има мир и радост, тогава можем да ги дарим и на другите.
Ако се отнасяме с уважение и съчувствие към това, което всъщност самите ние представляваме, тогава ще можем и по-лесно да приемем и другите.
И накрая, ако се грижим за себе си и нашите нужди, можем да помогнем и да подкрепим другите.
Правото на неприкосновеност на личния живот на всеки партньор е неоспоримо
В днешно време стана модерно да се разказва и показва буквално всичко, всеки един детайл от живота ни.
Мнозина демонстрират личния си живот пред широка аудитория, почти на живо и вярват, че това е правилно.
Освен това се счита, че тъй като времето тече неумолимо и е необходимо всичко да бъде точно навреме и нищо да не се отлага.
Това важи и за романтичните отношения: „Защо са всички тези ухажвания и красиви думи, когато, всъщност, всичко е много по-просто“. И точно това е огромната грешка, която допускаме.
Правото на всеки на личен живот е основно и неотменимо. Затова са необходими търпение, такт, уважение…
Да знаеш как да обичаш е също търпение. Отнема време партньорите да станат по -близки и дълбоко привързани. Не бързайте, не натискайте, не ги упреквайте и не се обиждайте.
Всеки има своите собствени битки
Всеки човек има свой кръст, който трябва да носи.
И въпреки че това звучи леко драматично, ако се замислите, че ще убедите, че е точно така.
Никой никога няма да може да разбере истински какво се налага да преживяваме всеки ден и през целия си живот.
Ето защо е необходимо да се приеме това като факт – фактът, че всеки има свои демони и свои трудности.
Опитът да критикуваш даден човек или да направиш нещо вместо него, е напълно безполезен, защото е изначално обречен на провал. Това единствено би предизвикало напрежение и конфликт в отношенията на партньорите.
Всичко, което можете да направите, е да подкрепите и обичате партньора си. Няма как да носите неговия кръст вместо него.
Следователно приемането и търпението са друг урок за това как да обичаш.
В отношенията няма равенство
Отношенията между хората не са търговски сделки, които предполагат пълно равенство на участниците при всякакви обстоятелства.
Дори точно обратно – отношенията често са доминирани от асиметрия и неравенство. Перфектната взаимност по принцип е невъзможна.
Има моменти, когато единият партньор дава повече от другия, както и такива, в които се случва точно обратното.
Затова е не само ненужно, но и напълно абсурдно да се изчислява кой какво е направил, кой на кого го е направил и колко добро е дал повече от другия.
Да, важно е нашите усилия във връзката да са оценени по достойнство, но нищо повече от това.
Това е живот, а не магазин, където се плаща и връща ресто.
Да знаеш как да обичаш означава да дадеш всичко по силите си и да приемеш това, което другият може и иска да ти даде.
Понякога трябва да се примирим, че всичко е приключило
Връзките, както всичко останало на този свят, в един момент приключват.
Това се случва през цялото време, колкото и да се надяваме на обратното.
Може би ще имате късмет и вие и вашият партньор ще живеете целия си живот заедно! Това е чудесно и го пожелаваме на всеки. Но, нека да не забравяме, че нещата могат да се развият и по съвсем различен начин …
Хората влизат в живота ни и си тръгват.
И това е добре.
Възможно е един ден да дойде ден, в който искат да се сбогуват завинаги. Ето защо е толкова важно да се научим да приемаме това, дори ако все още обичаме силно този човек.
Да, това ще боли.
Но бягството от проблема или опитът да се върне любимия човек не е вариант.
Не можем да накараме някой да ни обича насила.
Загубата на скъп на сърцето ни човек, е реалност, от която няма как да избягаме.
Можем единствено да се научим да я приемаме.
И да не тъгуваме, че това е оставило празнота. Защото Вселената ще се погрижи и тази празнота със сигурност ще бъде запълнена!
1434