Във форма Здраве

Шум в ушите: Странният, висок звук е фантазия на мозъка, но може да сигнализира за опасни усложнения

Шум в ушите

Неприятното усещане може да подсказва за опасни усложнения.

Защо се появява шумът в ушите?

Всъщност странният, висок звук е фантазия на мозъка. Появата на тези усещане е свързаино с неизправност на слуховия апарат.

Звуковите вълни преминават през ушния канал до тъпанчето, а оттам се придвижват до вътрешното ухо, включително и до малкия орган, наречен слухова кохлея. Повърхността му е облицована с космени клетки. Те преобразуват звуковите вълни в електрически сигнали, които се изпращат през слуховия нерв до частта от мозъчната кора, която отговоря за възприемането на всички звуци.

Ако космените клетки са повредени или нещо пречи на преминаването на звуковите вълни, мозъкът не получава очакваните сигнали. Когато това се случи, мозъкът засилва активността на слуховите неврони в опит да открие сигналите. Резултатът от увеличената активност е електрически шум, който е наречен „шум в ушите“. Невроните от своя страна също могат да се активират сами, но това се случва, ако има неизправност в слуховата зона на мозъка.

Ето основните причини защо се получава шумът в ушите.

  1. Силно акустично въздействие.

Всеки, който е бил на концерт, косил е трева с мощна косачка, работил е на шумна машина или е слушал силна музика със слушалки, може да получи шум в ушите.

Силното акустично въздействие може да ощети космените клетки. Следователно, след като по-горе изброените действия приключат, тогава може да започне шумът в ушите.

  1. Пълна тишина наоколо.

Тишината наистина може да доведе до шум в ушите. Това се случва, когато наоколо няма абсолютно никакви звуци, тогава мозъкът започва да произвежда щамови неврони, които са отговорни за слуховото възприятие.

  1. Сярна тапа или чужд предмет в ухото.

Ако ушната кал е в изобилие, е напълно възможно тя да блокира ушния канал. Случайно попадна чужд предмет в ухото, може да доведе до същото запушване. В този случай мозъкът не получава обичайните звукови сигнали и отново се появява шумът.

  1. Ушни инфекции.

Отит на средното ухо (това е общото име за всички възпалителни процеси в ухото) води до факта, че ушният канал набъбва и се стеснява силно. Това затруднява преминаването на звуковите вълни и може да доведе до усещането за шум в ушите.

  1. Лекарства с ототоксични странични ефекти.

Коренът „ото“ от гръцки означава ухо, а думата „токсичен“ не се нуждае от превод. Поради съставките им, такъв тип лекарства, могат да увредят или напълно да унищожат космените клетки.

Много популярни лекарства, включително тези, които се продават без рецепта, имат ототоксично действие. Ето някои от тях:

  • Болкоуспокояващи на базата на ибупрофен, напроксен или ацетилсалицилова основа;
  • Някои антибиотици, включително тетрациклин и еритромицин;
  • Лекарства против малария;
  • Някои антиконвулсанти;
  • Някои лекарства, използване за лечение на рак;
  • Трициклични антидепресанти.
  1. Възраст.

С напредването на възрастта, космените клетки започват да умират, така че функциите на слуховите зони на мозъка, могат да бъдат нарушени.

  1. Нараняване на главата или шията.

Всяка част от слуховия апарат може да бъде повреден от удар или неуспешно падане: кохлеята, слуховия нерв или областите на мозъка, отговорни за възприемането на звуци. Обсесивното звънене в ушите понякога може да се получи в резултат от някои от тези нарянявания.

  1. Акустична неврома и други тумори на главата.

Акустичната неврома е доброкачествен, бавно растящ мозъчен тумор, който удивлява вестибуларния и слуховия нерв. Най-често срещаният симптом е пълната загуба на слуха от засегнатата страна. Понякога може да се получи и шум само в едното ухо.

Други тумори на главата, шията или мозъка също могат да причинят подобни усещания.

  1. Болест на Мениер.

Това е заболяване на вътрешното ухо, което засяга кохлеята и вестибуларния апарат. Основният симптом е световъртеж. Понякога болестта на Мениер е придружена и от шум в засегнатото ухо.

  1. Хронични и други заболявания.

В редки случаи звънящият вариант на тинитус може до доведе до:

  • Хипертонид;
  • Диабет;
  • Заболявания на щитовидната жлеза;
  • Анемия;
  • Мигрена;
  • Ревматоиден артрит и др.

Какво да направите ако се появи шум в ушите?

Шумът в ушите не е самостоятелно заболяване, но със сигурност е симптом на някаква неизправност на слуховия апарат.

Ако шумът е кратък (например, след приключването на силен концерт, шумът ще продължи няколко минути и ще отмине), но ако се появи без никаква явна причина и продължителността му е в рамките на седмица или повече, е добре да се консултирате с терапевт или отоларинголог.

Не чакайте, а незабавно посетете специалист, ако:

  • Шумът в ушите се появи на фона на постоянна замаяност и загуба на слуха;
  • Фантомните звуци ви карат да се чувствате много тревожни или депресирани;
  • Шумът в ушите е придружен от слабост на лицевите мускули.

Вашият лекар ще ви попита за симптоми ви, и ще направи физически преглед и ще опита да определи причината за шума. Тогава ще ви приложи адекватно лечение.

Пример: ако шумът е предизвикан от сярна тапа – лекарят ще я премахне. Ако е предизвикан от ототоксични лекарства – той ще ви предпише алтернативни средства за лечение.

Малките промени в начина живот, също могат да помогнат за справянето на с обсесивния шум в ушите. Лекарите могат да ви предложат следните неща:

  • Разучете техники за релаксация, като дълбоко дишане, медитация или йога;
  • Опитайте се да нормализирате съня си, т.е. спете поне 8 часа на ден;
  • Избягвайте стрес и много шумни среди;
  • Откажете стимуланти като кофеина;

Понякога причината за обсесивния шум не може да бъде открита и корекцията на начина на живот  също не помага. В този случай, лекарите ще се опитат „маскират“ звъненето в ушите с помощта на генератор на бял шум. Това устройство се носи на ухото, като слухов апарат. Той непрекъснато произвежда фин, бял шум, който намалява силата на звука и интензивността на звъненето.

Как да предотвратите появата на шум в ушите?

Това не винаги е възможно. Например, няма как да спрете стареенето или да предотвратите автоимунни заболявания.

Въпреки това мерките за превенция на шума в ушите, които намаляват риска от появата му, все пак съществува.

  • Откажете се от навика да слушате силна музика, особено със слушалки.
  • Носете протектори за уши, ако трябва да работите или посетите места, където има постоянен силен шум.
  • Водете активен начин на живот.
  • Хранете се здравословно, приемайте качествени хранителни добавки /ние ви препоръчваме да разгледате сайта на GREWIA/ и по този начин ще укрепите тялото си и ще намалите вероятността от развитието на различни заболявания.
  • Опитайте се да намалите или да се откажете от алкохола, кофеина и никотина. Тези вещества са много вредни за сърдечно-съдовата система и понякога също могат да провокират появата на шум в ушите.
408

Similar Posts