Всяка година броят на пациентите с чернодробна патология нараства. Проблеми с метаболизма, отравяне с лекарства или химикали, наранявания и тумори водят до развитие на заболявания. Дори лошите навици могат да причинят дисфункция на черния дроб.
Признаци на чернодробно заболяване
Черният дроб има сложна структура, подложен е на силен стрес, така че е уязвим към влиянието на агресивни фактори. Въпреки факта, че жлезата може да се възстанови сама, броят на заболяванията, които водят до нейната дисфункция, се увеличава всяка година. В органа няма нервни окончания, следователно, ако неговата функционалност е нарушена, болката не се появява. Ето защо, пациентите се интересуват от въпроса какви симптоми на чернодробно заболяване се появяват в ранните етапи. Защото болката се появява едва след значително увреждане на тъканите на жлезата, когато патологията е трудна за лечение.
Черният дроб е огромна химическа лаборатория, в която протичат важни химични реакции. За да разберете как е нарушена функционалността на даден орган, е необходимо да се задълбочим в анатомията.
Черният дроб се намира в дясната горна част на коремната кухина под диафрагмата. Под десния купол основната част на жлезата е фиксирана от връзки. Ето защо, ако пациентът се тревожи за черния дроб, тогава той чувства дискомфорт вдясно под ребрата. По-близо до лявата част на коремната кухина органът се стеснява.
Именно в черния дроб се извършва синтезът на кръвни протеини. Желязото неутрализира токсичните вещества, които са влезли в тялото поради недохранване, редовна консумация на алкохол, употреба на мощни лекарства и др.
Всички тези фактори влияят негативно на състоянието на органа и провокират хепатопатия (чернодробно заболяване).
Желязото произвежда жлъчката и нейните киселини, участва в разграждането на мазнините. Чернодробният секрет емулгира липидите (мазнините), така че панкреатичните ензими да се справят по-бързо с тях. Органът произвежда жлъчка, след което се натрупва в жлъчния мехур, който се намира на долната повърхност на десния лоб на жлезата.
Хепатоцитите (чернодробните клетки) произвеждат жизненоважни протеини, хормони и други вещества. Черният дроб неутрализира и неутрализира отровите, които влизат в човешкото тяло поради метаболитни нарушения или по друг начин. Желязото разгражда токсините до безвредни вещества.
Полезните съединения се натрупват и съхраняват в тъканите на органа.
Черният дроб съдържа витамини, желязо, което е необходимо за човешкото тяло. Освен това желязото съдържа гликоген – полизахарид, който е енергиен акумулатор и при значителна цена се трансформира в глюкоза.
При здрав човек нивото на това вещество достига 6% от общата маса на черния дроб. Това означава, че тялото е снабдено с енергия. Ако функционалността на жлезата е нарушена, чернодробната тъкан се заменя с мастни клетки, в резултат на което се увеличава рискът от дегенерация на органа и хепатит.
Основното предимство на черния дроб е способността му да се самовъзстановява. Вярно, това отнема много време. Освен това, за да се реализира тази функция, пациентът трябва да води здравословен начин на живот.
Според медицински изследвания, всяка патология на жлезата е свързана с увреждане на нейните мембрани. Без тяхното възстановяване е невъзможно да се излекува болестта. При заболявания на органа холестеролът заема мястото на фосфолипидите, в резултат на което обвивката му става по-малко еластична, втвърдява се и активността на ензимите се инхибира. И това застрашава смъртта на хепатоцитите. Когато жлезата е увредена, тялото се интоксикира с токсини, които свободно проникват в кръвта.
Чернодробните заболявания често се появяват в резултат на продължителна употреба на силни лекарства
Поради своите функционални и морфологични особености органът е постоянно подложен на силен стрес и различни патологии.
Лекарите идентифицират основните фактори, провокиращи чернодробни заболявания.
Патогенни микроорганизми
Хората често страдат от чернодробни заболявания с вирусен произход (хепатит A, B, C, D и др.). Нарушаване на липидния метаболизъм (мазнини). Ако човек има чернодробно заболяване, това може да означава, че концентрацията на мазнини в органа се е увеличила. Поради тази причина възниква хепатомегалия (увеличаване на размера на жлезата) и функционалността на органа е нарушена.
Алкохол
Алкохолът може да е причина за болен черен дроб. При системна и нередовна употреба на силни напитки вероятността от цироза се увеличава.
Отравяне с лекарства
Симптомите на чернодробно заболяване могат да се появят поради продължителна или неконтролирана употреба на лекарства. В резултат на това тъканите на жлезата се прераждат и се проявяват нарушения на нейната функционалност.
Всички горепосочени фактори провокират промяна в чернодробната тъкан и различни заболявания на органа.
Чести чернодробни патологии
В зависимост от произхода чернодробните патологии могат да бъдат разделени на следните групи:
Вирусен – хепатит тип B, C, D
Бактериални и паразитни – туберкулоза, ехинококоза, аскаридоза и др.
Хепатоза от неалкохолен и алкохолен тип
Онкологични – киста, рак на черния дроб
Съдово – чернодробна венозна тромбоза, портална хипертония
Генетични – хипоплазия (недостатъчно развитие на черния дроб), пигментна цироза.
Травматично увреждане на жлезата и др.
Хепатит
Хепатитът с вирусен произход е една от най-честите патологии на жлезата. Можете да се заразите с болестта на Боткин (хепатит А) чрез вода, храна, мръсни ръце и предмети от бита.
Външните признаци на заболяването са общо отравяне, хепатомегалия, увеличаване на размера на далака, нарушение на функционалността на жлезата, жълтеница (жълто оцветяване на кожата и бялото на очите).
Заболяването тип В става хронично при липса на компетентна терапия в продължение на шест месеца.
Заболяването тип С е най-коварната форма на хепатит, която хронифицира в 75% от случаите. Тогава пациентите могат да развият цироза или рак на жлезата.
Първата помощ след възможен контакт със заразен човек е ваксина.
Стеатоза
Стеатозата възниква поради метаболитно разстройство в чернодробните клетки. В хепатоцитите се натрупват липиди, органът не може да функционира нормално, а в тъканите му се натрупват свободни радикали и се проявява възпалителен процес. Важно е да се определят външните признаци на заболяването навреме, за да не стане хронично. Хроничното възпаление провокира фиброза (свръхрастеж на съединителната тъкан), която в крайна сметка се трансформира в цироза.
По правило цирозата се развива на фона на хепатит поради редовна или прекомерна консумация на алкохолни напитки и др. При това заболяване могат да се появят следните симптоми: кръвоизлив от хранопровода, запушване на вените от кръвни съсиреци, възпаление на перитонеума. Често има доброкачествени новообразувания на черния дроб: киста, хемангиома и др.
За да разберете, че черният дроб е в ред, трябва да посетите лекар, който ще проведе преглед и ще оцени състоянието на жлезата.
Определянето на характерните признаци на органно заболяване се извършва от различни специалисти: терапевт, хепатолог, специалист по инфекциозни заболявания, гастроентеролог и др.
Първи симптоми на чернодробно заболяване
Лекарите разграничават първите симптоми на чернодробни проблеми: обща слабост на тялото, горчивина в устата (особено сутрин), чувство на тежест или пълнота вдясно под ребрата.
Последният симптом показва, че размерът на органа се е увеличил. С течение на времето се появяват по-тревожни признаци на заболяването – постоянен горчив вкус в устата, парене зад гръдната кост, гадене, изригване на повръщане.
При някои пациенти кожата и видимите лигавици пожълтяват, цветът на изпражненията се променя, появяват се алергии и сърбеж. Някои синдроми се проявяват чрез увреждане на нервната система, те могат да се определят от повишената раздразнителност на пациента.
Тежестта вдясно под ребрата е ранен признак на заболяване на жлезата.
Признаци на болен черен дроб в зависимост от заболяването
Стеатозата се проявява с дискомфорт и чувство на тежест в дясната страна. Често заболяването има латентен ход, тогава лезията на жлезата може да бъде открита само по време на ултразвуково изследване. Типични прояви на хепатит: липса на апетит, нарушения на храносмилателните органи. Ако се появят такива симптоми, трябва да се направи биохимичен кръвен тест, който ще покаже повишаване на концентрацията на ALAT и ASAT (чернодробни ензими). Увеличаването на този показател показва разрушаването на чернодробните клетки поради възпалителния процес.
Можете да определите цирозата по следните признаци: повишена умора, липса на апетит, гадене, изригване на повръщане, прекомерно образуване на газове в червата, диария.
Ракът на черния дроб се проявява с най-изразените симптоми – увеличаване на обиколката на корема, кървене от носа, анемия, подуване, треска (температурата се повишава от 37,5 до 39 °). До определен момент няма болка. Болезнени усещания от болезнен характер се появяват след дълга разходка или вдигане на тежести.
Важно е да не пропускате първите признаци на заболяване на жлезата и да посетите лекар.
Симптоми на чернодробно заболяване при жените
Симптомите на чернодробно заболяване при жените не завършват с външни прояви. Представителките на по-слабия пол имат хормонален дисбаланс. Това се отразява в продължителността и обема на менструацията. Продължителността на менструацията и дневният обем на секретите се увеличават.
Хормоналните нарушения влияят негативно на състоянието на кръвоносните съдове. Те стават слаби и крехки, в резултат на което се проявява хемофилия (хронично кървене поради намаляване на съсирването на кръвта). Младите пациенти се оплакват от появата на стрии по кожата.
Симптоми на чернодробно заболяване при мъжете
Симптомите на чернодробно заболяване при мъжете са подобни на тези при жените, но се проявяват по различен начин.
При представителите на силната половина на човечеството тестостеронът (мъжкият полов хормон) се превръща в естроген (група стероидни женски полови хормони). След това при мъжете типът на окосмяване се променя на женски, проявява се гинекомастия (уголемяване на млечните жлези) и половите жлези (тестисите) намаляват.
В резултат на това либидото намалява и се развива сексуална дисфункция.
Друг характерен симптом на чернодробните патологии е сърбежът. Кожата сърби до такава степен, че по тялото на пациента остават рани. Освен това, се наблюдава треперене на горните крайници.
Някои пациенти получават епилептични припадъци, мускулни спазми и припадък. Понякога има промени в личността, което се проявява чрез внезапни промени в настроението, увреждане на паметта.
Както казахме вече, болката се появява след значително увреждане на тъканите на жлезата. След това пациентът изпитва болка от болезнен характер, която при липса на компетентна терапия става по-изразена.
Болка поради увреждане на черния дроб
Болезненият синдром е от различно естество.
Леките болки показват нарушения във функционалността на жлезата.
Тогава пациентът усеща натиск, тежест и дърпаща болка вдясно под ребрата. Така се проявява бавно прогресиращ възпалителен процес. Този симптом възниква на фона на хепатомегалия поради разтягане на външната обвивка на органа, която има нервни окончания. Няма ясна болезнена точка.
Силната болка в дясната страна показва интензивно възпаление, абсцес или травма на жлезата.
В допълнение, жлъчнокаменната болест (увреждане на жлъчните пътища от камъни) може да се прояви по този начин. Силната болка в черния дроб често показва заболявания на жлъчния мехур и неговите проходи. Ако няма болка вдясно под ребрата, това показва чернодробни заболявания с хроничен ход, които имат латентен ход. Те могат да бъдат открити само в последните етапи (функционална недостатъчност на жлезата или цироза).
Важно е да се идентифицират чернодробните патологии на ранен етап преди появата на необратими промени.
Много патологии, придружени от увреждане на чернодробните тъкани, остават незабелязани. При липса на лечение заболяването придобива хроничен ход, когато последствията вече са необратими, тогава вероятността от смърт на пациента се увеличава.
Хепатитът с вирусен произход се нуждае от компетентна терапия, в противен случай те стават бавни и провокират цироза. С развитието на който съществува риск от рак на жлезата. При стеатоза съществува риск от хепатит, фиброза и цироза.
Въз основа на гореизложеното можем да заключим, че черният дроб е жизненоважен орган, който регулира много процеси в тялото. За да избегнете заболявания на тази жлеза, е необходимо да се храните правилно, да се откажете от лошите навици и да спазвате умерена физическа активност.
Важно е да се идентифицира чернодробната патология преди развитието на необратими промени. За да направите това, трябва да сте внимателни към здравето си.
Ако имате подозрителни симптоми, трябва да се консултирате с лекар. Специалистът ще проведе цялостен преглед, ще установи причината за заболяването и ще определи режима на лечение.
760