Тези продукти могат да бъдат много добра грижа, но преди да ги използвате, трябва да знаете всички тънкости на приложението.
Скрабът и пилингът са популярни козметични продукти, които се използват за отстраняване на мъртвите клетки (люспи) от роговия слой на епидермиса. Въпреки че и двете средства са предназначени да изпълняват една и съща задача, те се различават един от друг.
Защо да се отървете от кератинизираните клетки и кой какво трябва да използва?
Какво е ексфолиация и защо е важна?
Нашата кожа е голям орган, който не само диша и се променя с възрастта, но и се обновява редовно. Клетките на възраст до 25-30 години умират на всеки 21-28 дни и на тяхно място идват нови. С течение на времето този процес се забавя и обновяването на клетките се извършва приблизително веднъж на всеки 35-45 дни. В допълнение към възрастта, скоростта на обновяване (ексфолиране) на клетките може да бъде повлияна от генетичен фактор, климатични условия и работа на мастните жлези.
Защо изобщо трябва да ви интересува този процес?
Факт е, че от това зависи състоянието на кожата ви: цветът й, ширината на порите, наличието или липсата на черни точки. Ексфолирането също ускорява процесите на регенерация, регулира изтичането на себум и насища кожата с кислород.
В допълнение, кератинизираните клетки имат способността да се натрупват върху епидермиса, смесвайки се със себума. Това затруднява транспортирането на полезни козметични вещества в по-дълбоките слоеве на кожата.
Какво е скраб?
Скрабът е кремообразен или гелообразен продукт, който помага за бързото почистване на кожата от мъртвите кожни клетки. Традиционно основната съставка на скраба са абразивни частици. Това могат да бъдат натрошени семена от горски плодове, натрошени черупки от ядки, зърна от кафе на зърна, тръстикова захар, солни кристали. Когато нанесете скраб върху лицето си, именно тези абразивни частици „надраскват“ мъртвите клетки от повърхността му. Ако процедурата се извърши неправилно, живите клетки също могат да бъдат увредени.
Ексфолиантите с полимерни гранули или восъчни топчета действат по-деликатно, без да увреждат повърхността на кожата. Също така, те могат да съдържат естествени масла, плодови киселини, екстракти от растения, цветя, глина. Необходимо е да изберете почистващ препарат според типа кожа и като вземете предвид състоянието й по време на процедурата.
Какво е пилинг?
Пилингът е козметичен продукт, който подобен на скраб помага за премахване на люспи от роговия слой на кожата. Основата на такива средства, като правило, са AHA и BHA киселини, найлонови топки, целулозни топки, ензими (папаин). Сред спомагателните съставки можете да видите натурални масла, растителни екстракти, витамини, пептиди, d-пантенол.
Как работи пилингът?
Цялата тайна е в киселините. Те разтварят себума и разрушават връзките между клетките, което води до безболезнено белене на люспите. Пилингите биват лазерни, механични, ултразвукови, химични, ензимни (ензимни), вакуумни. Химичните се делят още на повърхностни, средни и дълбоки. У дома можете да направите повърхностен химически пилинг.
Пилинг и скраб, се избират строго според типа кожа. Има много видове пилинг. Например, пилинг гомажът е подходящ за всички типове кожа. Същото важи и за пилинг маските. По правило те се нанасят върху кожата в дебел слой, за да се създаде филмов ефект.
Пилинг лосионът е подобен по консистенция на тоник, който производителите препоръчват да се използва ежедневно. В състава му, като правило, има относително малко количество активни вещества. Не е желателно използването на пилинг лосион за жени с чувствителна и суха кожа. При редовна употреба можете да изсушите роговия слой. Пилингите под формата на серуми са предназначени за проблемна или застаряваща кожа.
Пилинг или скраб?
Изборът на ексфолиант зависи от състоянието на вашата кожа. При мастен тип епидермис и хиперкератоза (уплътняване на роговия слой) е позволено да се използват ексфолианти. Притежателките на нормален и комбиниран епидермис трябва да използват нежен, мек скраб. Такъв, който вместо абразивни частици съдържа полимерни гранули.
Ако кожата е чувствителна, тънка и суха, най-подходящ е ензимният пилинг. Като цяло, това, подобно на гомажа, може да се направи за жени с различни типове кожа. Важно е също така да се отбележи, че ексфолиантите работят на нивото на горните слоеве на епидермиса. Някои пилинги, благодарение на киселините, могат да проникнат до базалната мембрана. Дълбочината на проникване на агента зависи от вида на киселината и нейната концентрация. Например, гликоловата киселина (ANA-киселина) има малко молекулно тегло, така че бързо и лесно „изтича“ в по-дълбоките слоеве на кожата. Освен това, киселините не само елиминират мъртвите кожни клетки, но и имат избелващ ефект.
Как работят тези средства за ексфолиране?
Действат стресиращо върху кожата, което води до по-бърза регенерация на клетките. Необходимо е да се извършва ексфолиране на всеки 10-14 дни, най-добре вечер. Преди процедурата кожата трябва да бъде почистена, а след това не забравяйте да я овлажните. При наличие на открито акне и рани по кожата, алергичен обрив, локални възпалителни елементи не се прилага нито пилинг, нито скраб.
Ексфолирането трябва да се извършва много внимателно.
Стресът задейства възстановителните процеси в кожата. Но неправилният избор на средства може да влоши ситуацията. Например, ако редовно се извършва „твърдо“ почистване с чувствителен, тънък или сух епидермис, може да се провокира силно дразнене и възпаление.
Затова се опитайте да ексфолирате мъртвите кожни клетки не с какво да е, а с най-подходящото средство за вашата кожа. И не забравяйте, че е по-добре да не се ексфолирате преди да отидете на плаж.
374