Психология

Страдате ли от собствените си емоции: Как да си помогнете?

Страдате ли от собствените си емоции

Способността да изпитваме и изразяваме емоции е по-важна, отколкото можете да си представите. Но истинските емоции не винаги са предназначени да бъдат показвани публично…

 

Защо имаме нужда от емоции, защо не можем да се откажем от тях и какво да правим, когато понякога изригват от нас като вулкан?

 

Въпреки че емоциите могат да бъдат полезни в ежедневието, те също могат да повлияят отрицателно на емоционалното ни здраве и взаимоотношения, когато излязат извън контрол.

 

Какво се случва, когато сте в хармония с емоциите си?

 

Вземане на правилни решения

Създаване на успешни връзки

Добри ежедневни взаимодействия

 

Терапевтът Вики Ботник казва, че всяка емоция, дори нещо толкова положително като наслада или радост, може да се засили до такова ниво, че да стане трудно да се контролира.

 

Наблюдавайте собствените си емоции

Емоциите правят живота ни вълнуващ, уникален и жизнен. Силните чувства могат да означават, че напълно приемаме живота, че не потискаме естествените си реакции. Но е нормално да изпитвате емоционално претоварване от време на време, независимо дали по време на приятни събития, трудни или важни ситуации.

 

А редовно излизащите извън контрол емоции могат да доведат до:

 

Конфликт в отношенията

Трудности в отношенията

Проблеми в работата или в училище

 

 

Отделянето на време, за да анализирате как вашите неконтролируеми емоции влияят на ежедневието ви, ще ви помогне да идентифицирате проблемните аспекти по-късно.

 

Стремете се да контролирате емоциите, вместо да ги потискате

За съжаление, не можем да контролираме емоциите си с помощта на вътрешен превключвател.

 

Помислете дали наистина бихте искали да намалите нещо до „0“; може би тази или онази емоция, въпреки сълзите и болката, все пак е оказала някакво положително въздействие върху вас.

Когато потискате емоциите, вие пречите на себе си да изпитвате и изразявате чувства. Това може да се случи съзнателно или несъзнателно.

 

Щом се научите да управлявате емоциите си, важно е да не ги криете. Здравословното изразяване на емоции включва баланс между пълното им или липсата им изобщо.

 

Определете какво чувствате

Отделянето на момент, за да обърнете внимание на настроението си, ще ви помогне да си възвърнете контрола.

 

Ако определена ситуация излиза извън контрол, просто се запитайте и си отговорете честно:

 

Какво чувствам сега? (разочарование, смущение, гняв)

Каква е истинската причина за моите емоции?

Тази ситуация има ли друго обяснение?

Какво искам да правя с чувствата си? (да крещя, да хвърлям неща, да кажа нещо грубо на някого)

Има ли по-добър начин за справяне с тези емоции?

Мога ли да изразя директно и честно какво чувствам?

 

Като обмисляте възможните алтернативи, вие променяте мислите си, което може да ви помогне да промените първоначалната си силна реакция. С малко практика тази техника на разпит ще помогне в точния момент.

 

Приемете емоциите си. Абсолютно всички емоции

Когато възникнат емоции, приемането им ви помага да се чувствате по-комфортно. А щом се почувствате по-комфортно със своите силни емоции, можете да ги изживеете по-пълно, без да прибягвате до крайности или ненужни реакции.

 

Приемането на емоции може да доведе до по-голямо удовлетворение от живота и намаляване на симптомите на психично раздразнение.

 

Опитайте се да водите дневник на настроението

Записването на вашите собствени чувства и реакции ще помогне да идентифицирате разрушителните модели на поведение и емоции. Понякога просто да мислите за емоциите си може да не е достатъчно. Записването на чувствата ви позволява да анализирате нещата по-задълбочено.

 

Ще разпознаете кога определени обстоятелства, като проблеми в работата или семейни конфликти, допринасят за появата на определени емоции, които ви е по-трудно да контролирате. Осъзнаването им ще ви позволи да намерите начини да ги управлявате по-ефективно.

 

Воденето на дневник е най-полезно, ако го правите редовно. Дръжте го под ръка и записвайте силните си емоции или чувства. Забележете вашите тригери и вашите реакции към тях.

 

Ако отговорът ви е неефективен, използвайте дневника си, за да намерите нови начини да се справите с емоциите си в бъдеще.

 

Дишане

Разбира се, дишането и обръщането на внимание на това няма да накара определени емоции да изчезнат, но упражненията за дълбоко дишане могат да ви помогнат да се заземите и да направите крачка назад след първия изблик на емоции и всяка крайна реакция, която искате да избегнете.

 

Всяка емоция има своето място и време

Например, неконтролируемото ридание е нормална реакция на трудни житейски обстоятелства. Ако трябва да облекчите гнева или напрежението, крещенето във възглавницата или дори ударът с юмрук може да помогне.

 

Някои ситуации обаче изискват самоконтрол. Без значение колко сте разочаровани, крещенето по шефа ви за несправедливо дисциплинарно наказание, например, няма да реши проблема. Да се ​​съобразявате със заобикалящата ви среда и ситуации може да ви помогне да разберете кога да оставите чувствата си да потекат и кога да се въздържате.

 

Дайте си пространство

Опитайте се да отвлечете вниманието си от болезнената или неприятна ситуация или човек. Понякога е банално, трябва да отидете някъде, за да промените визуалната картина. Но такова разсейване трябва да е временно, по един или друг начин ситуацията следва да бъде разрешена, а не скрита дълбоко в сърцето.

 

Какво ще ви помогне в този момент?

 

Разходка

Гледане на приятно видео съдържание

Разговор с любим човек

 

Ако обаче емоциите ви продължават да ви вадят извън равновесие, може би трябва да потърсите професионална подкрепа.

Трудностите с регулирането на емоциите биха могли да са свързани с травма, семейни проблеми или други неща.

 

Не забравяйте, че ако не можете да се справите, не сте сами, винаги ще има някой, който ще ви изслуша и подкрепи, важно е да попитате или да поискате.

74

Similar Posts