Експертите са убедени, че стресът е вреден и ни трови не само отвътре, но и отвън. Всички преживявания се проявяват върху лицето и тялото ни по специален начин.
Дълбоките и дълготрайни негативни преживявания, които остават неизживени, не преминават безследно. Това се отнася не само за психическото ни състояние, но и за външния ни вид.
Емоциите, като реакция към събитията и околната среда, могат да помогнат на човек да се мобилизира за определени действия или напротив, те могат напълно да го обездвижат и парализират.
Как лошите емоции се отразяват на външния ни вид?
От детството всеки от нас е запознат с чувството на негодувание – това е естествен отговор на обида, невежество, измама, унижение.
В този момент лицето става каменно, устните се свиват, брадичката е повдигната, в очите има сълзи. Възмущението задушава, гърдите са стиснати сякаш в стегнат корсет, горещо и болезнено е отвътре, трудно се диша, в гърлото има горчива буца, която не може да се преглътне.
Дишаш повърхностно, почти не дишаш, после не те боли толкова, спираш да усещаш. Усещането за реалност се губи, спираш да чуваш и виждаш какво се случва наоколо…
Събирате волята си в юмрук, правите всичко възможно да запазите лицето си и натискате чувствата в най-отдалечения ъгъл в себе си. В този момент вие си казвате, че „не може да изглеждате слаб“, „не можете да плачете“, трябва „да бъдете горди“, „да бъдете силни“, „трябва да се справите“, да се успокоите и да се задържите . Лицето замръзва в безстрастна маска, всичко вътре замръзва.
Ако погледнем по-дълбоко, негодуванието крие цяла гама от чувства и емоции:
Гняв
Страх
Срам
Чувство за вина
Безпомощност
Трудността се крие във факта, че негодуванието, което крие огорчение и недоволство от околния свят за причинените страдания, може да бъде много трудно да се изрази. Но колкото и да се опитваме да го скрием, все пак вътрешната болка се отразява върху лицето и тялото.
Как лошите емоции се отразяват на лицето ни?
Повишените нива на норадреналин и кортизол водят преди всичко до засилване на контурирането на назолабиалните гънки. Стисната челюст (сдържан вик, плач, гняв), спуснати и свити ъгли на устните, дълбоки бръчки, които се движат от носа към ъглите на устата, създават тъжен и скръбен образ. Замръзнала усмивка на устните, хлътнали бузи, промяна във формата на лицето, изместените вежди, ясната асиметрия на лицето – всичко това показва, че човек изпитва много негативни емоции, но не може да им даде изход.
Напрежението, един вид защитна обвивка се проявява в неподвижността на челото и лицето изглежда като застинала маска на недоверие към света.
Човек, потопен в собствените си мисли, непрекъснато превърта в главата си сценариите за развитието на събитията в живота си, което създава „празно“ изражение на очите или отсъстващ поглед, насочен навътре.
Как лошите емоции се отразяват на кожата ни?
Емоциите и чувствата се отпечатват върху кожата в истинския смисъл на думата. Кожата е индикатор, по който можем да преценим нашето вътрешно, психологическо състояние. Лющене, зачервяване, настръхване, които се появяват по него, разказват на другите за страховете ни, за нашата болка, за чувство на срам, за отчаяние и много други.
Как лошите емоции се отразяват на организма и фигурата ни?
Емоциите се натрупват и тялото страда. Стресът и унижението ни подтикват да ядем нещо вкусно, появява се затлъстяване. Човекът е обиден, сигурен е, че не го забелязват, че не е важен, че мнението му не е важно, че не го харесват, че не е нужен. Той трябва да бъде забелязан, за да е „голям и забележим“.
Постоянното напрежение причинява прегърбване
Чувството на негодувание, вина и преживели трудности могат да се превърнат в непоносимо бреме за човек.
При чувствителен човек може да се наблюдават повдигнати рамене и сведена глава.
Често такива хора в обидата си стават оттеглени и мрачни. Докачливи са, обвиняват всички наоколо за своите несполуки, изкарват виновни своите близки, приятели и познати, върху които излива раздразнението си. Неизразените оплаквания се натрупват и натрупват с времето, а заедно с тях расте и недоволството от живота, претенциите към околните и общ негативен емоционален фон.
Обиденият човек е едно нещастно и изоставено малко дете
Ако погледнем в дълбините на страданието на обиден човек, тогава ще открием там едно нещастно и изоставено малко дете, което иска безусловна любов, внимание и грижа. Важно е да се справим с това, което се случва вътре в нас – с помощта на психолог или сами, така че животът ни да се промени към по-добро.
„Потиснатите емоции не умират. Накарани са да млъкнат. И продължават да влияят на човек отвътре“ – Зигмунд Фройд.
670