Психология

Защо да простим на тези, които са ни наранили и как да разберем, че наистина сме простили

как да простим

Простете на тези, които са ви наранили и простете на себе си, че сте им позволили да го направят.

Прощавам ти. Не защото заслужаваш да ти бъде простено, а защото душата ми заслужава мир.

Когато сме несправедливо обидени, наранени или унижени, болката е естествена реакция. Човек е обхванат от цяла гама от чувства: болка, гняв и понякога омраза или желание за отмъщение. Такива емоции изобщо не показват, че сте лош и отмъстителен човек. Това е само доказателство, че всички сме просто хора и нищо човешко не ни е чуждо.

Обидата ни носи само вътрешни мъки

Но обидата ни носи само вътрешни мъки и причинява още повече болка. И има само един начин да спрем всичко това и намерим покой – да простим. Тоест, да вземем съзнателно решение да не таим негативни чувства към този, който ни и наранил.

Това е доста сложно решение и самият процес няма как да се случи за една нощ. Освен това ще трябва да простим и на себе си, че сте сме позволили да ни направят това и не сме се защитили.

Прошката доказва, че сме силни

Прощаването на другите и на себе си показва, че умът ни е достатъчно мощен и гъвкав, за да приемем и се поучим от болката. Това означава, че когато някой разбие мечтите и разкъса душата на малки парченца, ние не се счупваме и унищожаваме, а взимаме решение да се излекуваме и да продължим напред.

Готови сме да се изправим срещу страха и болката

Готови сме да се изправим срещу страха и болката си. Готови сме да ги приемете като морска вълна, която ни повлича назад. И това е всичко необходимо, за да заживеем в мир със себе си.

Готови сме да приемем урока на Съдбата

Когато човекът, на когото сте имали най-голямо доверие в света и който сте обичали с цялото си сърце, оставя кървящи рани в душите ни, единственото правилно решение а да си вземем поука от ситуацията.

Не да плачем и да се наслаждавате на страданието си, да заемаме позицията на жертва, а да превърнем тази агония в нещо позитивно – в ценен житейски урок. Всички се страхуваме от предателство, но ако това се е случило, трябва и сме длъжни да намерим сили в себе си да вдигнем високо глава. Нашата задача е да продължим напред, да живеем.

Готови сме да продължим напред

Продължаването след предателството определено не е леко. Всички знаем как е. Всички сме изпитвали това повече от веднъж в живота си. Всички сме наясно как болката и разочарованието разкъсват душата ни, как тя кърви и раната сякаш няма намерение никога да зарасне. И да, спомените за това никога не се изтриват напълно. От време на време пред очите ни ще се появяват картини от миналото и усещането, че сякаш всичко се е случило вчера.

Раните на предателството никога не изчезват сами

Раните на предателството никога не изчезват сами. Ето защо трябва да се научим да прощаваме, дори ако болката е непоносима и буквално разбива сърцето ни.

Никой не спори: няма да е лесно и егото ни ще се съпротивлява с всички сили. Но това е единственият начин да се отървем от болката и да продължим напред.

Това е единственият път към собственото ни щастие.

Прошката е необходима преди всичко за вашето личностно израстване, за развитие на емоционалната ви интелигентност, за ума ни – да стане той по-гъвкав. Това само ще ни направи по-мъдри, повярвайте.

Лесно е да се говори, трудно е да се направи

Разбира се, може да спорите, че е най -лесно да се говори за прошка, но понякога е просто невъзможно да се направи това. Това не е вярно. Още в мига, в който простим на този, който ви е наранил, и на себе си, че сме му позволили да направи това, ще усетим необикновената свобода, за която толкова копнеем. Ще почувстваме светлина и лекота в сърцето си, както никога досега.

Вземете решението и го направете

Вземете решението, че възнамерявате да простите. След това трябва да съберете смелост и да направите първата крачка в тази посока. След като направите това, умът ви е готов да приеме последствията.

Това не е лесно: ще има много гняв, объркване, разочарование и болка в сърцето, с които трябва да се преборим. Може би ще ридаем дълго. Но трябва да преминем през всичко това за нашето собствено добро.

Прошката изисква смелост и сила

Ако сте достатъчно силни, за да съчувствате на насилника си, значи сте достатъчно силни, за да постигнете каквато и цел да сте си поставили. Силата на прошката ще ви даде решимост да преодолеете всички пречки в живота.

Тя ще ни излекува, ще ни  укрепи и ще ни отвори очите за света около нас. Освен това прошката ни учи да ценим истинската любов и да не се страхуваме да се доверяваме и занапред.

Простете на другите, но най-важното, простете на себе си, че сте им позволили да използват вашата уязвимост и да ви навредят.

Как да разберете дали наистина сте простили на човека или все още има негодувание някъде дълбоко в сърцето ви?

Мексиканският писател Мигел Руис е написал нещо много добро за това: „Ще разберете, че сте простили на някого, когато го видите и не изпитвате никакви чувства. Когато чуете името му и усетите, че не реагирате по никакъв начин.

Когато докоснете раните си и вече не боли. Ето тогава ще разберете, че наистина сте простили … „

657

Similar Posts