Във форма Здраве

Кой не трябва да яде лук и какви са последствията от употребата му

Кой не трябва да яде лук

Лукът е един от най-често срещаните зеленчуци, които използваме за готвене. Пикантният му вкус и аромат го правят съществена част от много ястия. Въпреки популярността му обаче, някои хора могат да изпитат здравословни проблеми след консумация на лук. Ето и причините, поради които трябва да внимавате с този зеленчук, както и препоръки за намаляване на негативните последици.

 

Причини да не ядете или да внимавате с лука

 

Свръхчувствителност или алергични реакции

Някои хора изпитват свръхчувствителност или алергични реакции към лука. Симптомите на алергия към лук могат да включват сърбеж, дразнене на кожата, подуване на гърлото или езика, затруднено дишане и дори анафилактичен шок в най-тежките случаи. Хората, които са алергични към лука, трябва да избягват да го ядат и да се консултират с лекар за подходящ съвет и лечение.

 

Храносмилателни проблеми

При някои хора лукът може да причини храносмилателни проблеми. Той съдържа ензими, които могат да раздразнят стомашно-чревния тракт и да доведат до симптоми като подуване на корема, газове, киселини и диария. Хората, които имат такива проблеми, трябва да ограничат употребата му или да го премахнат от диетата си.

 

Високо съдържание на фруктани

Лукът съдържа вещество, наречено фруктани, което е форма на разтворими фибри. При някои хора тялото не може напълно да разгради фруктаните, което може да доведе до симптоми, подобни на храносмилателни проблеми. Фруктаните също могат да повлияят на чревната флора и да причинят дисбиоза. Хората с чувствителен стомашно-чревен тракт е добре да ограничат приема на лук и други храни с високо съдържание на фруктани.

 

Как да минимизираме негативните последици?

 

Премахнете лука от диетата си или го консумирайте умерено, ако сте алергични към него или имате проблеми с храносмилането.

Сварете внимателно. Това ще помогне за разграждането на ензимите и фруктаните, което ще намали потенциалната им вреда.

Опитайте алтернативни методи за готвене. Някои хора може да са по-малко толерантни към суров лук, но да са по-толерантни, когато е задушен или сотиран.

Свържете се с вашия лекар. Ако изпитвате сериозни проблеми след ядене на лук, трябва да се консултирате с лекар или диетолог за изследвания и хранителни съвети.

241

Similar Posts