Менопаузата е естествено физиологично преструктуриране на тялото на жената или по-скоро процесът на затихване на репродуктивната функция, поради намаляване на ефективността на яйчниците и техните хормони. Периодът на менопаузата при повечето жени настъпва след 45-50 години.
Какво влияе върху настъпването на менопаузата, възможно ли е да забавите този процес и какво ще ви помогне да живеете пълноценен живот?
Защо някои хора преминават през менопаузата по-рано, а други по-късно?
Плодовитостта на жената, т.е. способността на тялото й да зачене, е свързана с фоликуларния резерв на яйчниците. Колкото повече яйцеклетки и фоликули (везикули, в които яйцеклетките „живеят“), толкова по-дълго работят яйчниците и менопаузата идва по-късно и обратното. Във всяка жена броят на фоликулите е генетично заложен, дори от ембрионалния период – някой получава по-голям резерв, а някой по-малко.
В допълнение към генетиката, фоликуларният резерв на жената се влияе от външни фактори, като токсични ефекти (химиотерапия), механични и хирургични интервенции върху яйчниците. Не трябва да забравяме и стреса, който изтощава яйчниците, ускорява смъртта на яйцеклетките и настъпването на менопаузата. Симптомите на менопаузата и се проявяват в намаляване на енергията и либидото, промени в настроението, проблеми със съня, увреждане на паметта и забавяне на метаболизма. Жените сме фини същества, така че много от нас изпитват стрес или психологически смущения, които лесно се разпространяват в тялото.
Къде да търсите спасението на своята женственост?
Животът на жената е разделен на два коренно различни периода в нейната биология – преди и след менопаузата. Преди настъпването на менопаузата живеем с висока концентрация на полови хормони, които стимулират нашата активност, умствени функции, жажда за живот и сексуалност. С други думи, живеем в нашата младост.
А след настъпването на менопаузата хормоналният ни фон става съвсем различен. Жените изпадат в състояние на дефицит на полови стероиди.
Как да останем енергични, красиви, секси и пълноценни?
Благодарение на програмите против стареене, базирани на естествена биоидентична хормонална корекция. В крайна сметка всички полови хормони се произвеждат главно от нашите яйчници.
Естрогенът е основният женски стероид, отговорен преди всичко за нашата красота, еластичност, тургор на кожата и красива коса, настроение и женско поведение, майчински инстинкт и водно-солевия метаболизъм.
Но, колкото и да е странно, не тестостеронът е основният по отношение на количеството производство в яйчниците! Именно този мъжки хормон е отговорен за жизнеността, енергията, активността и харизмата, когнитивните функции, физическата сила, либидото и тонизираното тяло без отоци. Неговото производство е 4 пъти повече от естрадиол, което означава, че този хормон е много важен за жените. Достатъчното количество от всички тези хормони в тялото е женският еликсир на енергията и младостта.
Какво да направите, за да се радвате на живота и да сте активни по време на менопаузата?
Именно антиейдж терапията е съвременно комплексно решение за запазване здравето и младостта на жената. Ето защо, препоръчително да приемате естествени билкови лекарства и биоидентични фитохормони, като фитоестрогени или фитотестостерон. Благодарение на тях е възможно да се сведат до минимум симптомите на менопаузалния период, като същевременно се поддържа функционалният живот на яйчниците. Посоката на терапията против стареене се развива повече от козметолози и гинеколози, тъй като принципът на такава терапия не е „пиене на хапче“ или „поставяне на инжекция“, а комплексна работа с нашето тяло отвътре!
Възможно ли е да се забави менопаузата?
Разбира се. Преди да навърши 45 години, жената трябва да се консултира с гинеколог-ендокринолог, да премине необходимите тестове за хормони и да оцени нивото на ендокринната си система. Ако индикаторите показват първите симптоми на менопаузата, може би дори незабележими за самата жена, време е за проста терапия против стареене. Благодарение на нея можете да удължите живота на яйчниците.
А това означава да удължите младостта си.
121