Потребителският кредит е вид личен кредит, който се формализира чрез договор, който установява предоставената сума и периодичните вноски, които трябва да бъдат платени, които включват лихва, комисионни и разходи в съответствие с договорените условия.
Основната разлика между този дълг и ипотечния заем, освен лихвите е, че изплащането му не е гарантирано с никакъв конкретен актив. Q случай на ипотека имотът отговаря на неплащане на дълга, но с наличните активи и бъдещето на длъжника.
Освен това този вид кредит е свързан с покупката или договарянето на услуга и се характеризира с факта, че субектът отпуска кредит на потребителя за лични нужди. Банковите и небанковите фирми за кредити често имат различни условия, които е хубаво да бъдат предварително проучени.
В случай че искате да сключите кредита, договорът трябва да съдържа конкретна информация. Основно размерът на кредита, който включва срока на погасяване, капитала за връщане и месечните вноски, които трябва да бъдат платени; лихвения процент и еквивалентния годишен процент; комисионите, които могат да бъдат приложени за откриване, промяна или предсрочно погасяване; продуктите, които трябва да бъдат договорени, ако е така, например застраховка, която гарантира плащането; и последиците при неплащане, лихви за забава и комисиони за поддържане на задължения.
Видове потребителски кредити
Въпреки факта, че потребителските заеми се предлагат под различни деноминации, Националната асоциация на кредитните финансови институции признава основно две. От една страна, класическият заем, установен от „най-традиционния вид кредит, известен като „разсрочено плащане“ “. Характеризира се с определена продължителност, така че потребителят да знае срока и броя на вноските, които ще трябва да плати.
И от друга страна има револвиращ кредит, който обикновено е „артикулиран чрез кредитна карта като още една специфична форма на плащане за нея“. С други думи, при този вариант клиентът има на разположение кредитна линия, с договорен лимит. При този вид заем лихвеният процент обикновено е променлив, докато при предишния е фиксиран.
Права на клиента
Сред правата, които се признават на клиента, е това на отказ до 14 дни след подписване на договора. След като договорът е сключен, Вие можете да се откажете от него в срок от 14 календарни дни от подписването му, без да е необходимо да посочвате причина и без неустойка.
По същия начин потребителят има право на предсрочно възстановяване, ако е заинтересован да изплати главницата по кредита предсрочно, изцяло или частично. В този случай ще имате право на намаление на общата цена на кредита, което включва лихви и разходи, дори ако те вече са платени, съответстващи на срока на договора, който остава да изтече.