Какви действия, думи и навици не са типични за истински самоуверените хора?
За да разберем какво не е харектерно за хората със здравословно самочувствие, е необходимо да първо да определим самата концепция за самочувствие.
Способността да оценявате обективно себе си, познавайки своите силни и слаби страни, спокойната реакция на критика, способността да се смеете на себе си и да не изпадате в агресия, ако сте незаслужено (според вас) обидени – това са някои от критериите за добро самочувствие. А самото то е от огромно значение. Защо? От него зависи нивото и качеството на живот, който живеем. И куп други неща като каква работа ще изберем, с какви хора общуваме и какво ще имаме в живота си.
Навикът да доказваш нещо на другите
Приемането на себе си, на всички свои качества и недостатъци, дава на човек усещане за контрол и вътрешен мир. На никой нищо не трябва да доказва. Знае точно какво иска и върви към него с уверена крачка. И дори все още да не е решил крайната цел, е доста трудно да го извадят от равновесие, защото е стъпил уверено на земята.
Агресия към критика
Хората с ниско самочувствие са чувствителни към всякакви коментари по техен адрес. Признак за здравословно самочувствие е способността /предвид обективността/ да се вземе предвид мнението на другите или напълно да се игнорира. Мнението на друг човек не е причина да се разстройвате и да си разваляте настроението, защото е лично и може да няма нищо общо с вас.
Навикът да се оправдавате
Хората с ниско самочувствие не умеят да приемат комплименти. Тях ги смущава похвалата, затова гледат да я омаловажат. Тези проблеми обаче се проявяват и по други начини.
Когато става въпрос за бизнес, има работни отношения, които пораждат разногласия и конфликти. Хората с ниско самочувствие не могат да бъдат достойни опоненти в спор, защото се смятат за неравноправни. Затова веднага започват да извиняват действията си, които, между другото, може да са по-правилни. Но ниското им самочувствие обаче поставя под съмнение това. Или се задейства друг защитен механизъм – агресия, за която вече стана дума по-горе.
Съмнения в правилността на собствените действия
Хората без самочувствие винаги зависят от мнението на другите. Пука им за всичко – какво мислят за тях, какво говорят за тях. Те вземат решения дълго време, съмняват се в правилността им и винаги се страхуват, че ще трябва да отговарят пред някого за своето решение.
Уверените хора също може да имат съмнения, но те имат сърцевина, която не им позволява да се съмняват в себе си и правилната насока, с която вървят през живота. Те знаят, че са отговорни за собствения си живот и за всички решения, които вземат.
Навикът да се обвиняваш за всичко
Ниското самочувствие се характеризира с два типа поведение: когато човек се защитава и се бори със слабостите си, което поражда агресивност, и когато човек се отказва и „огъва“, което се изразява в прекомерна мекота и дори „безгръбначност“.
Хората от втория тип винаги търсят проблеми в себе си и живеят с постоянно чувство за вина.
В каквито и ситуации да попадат, те винаги обвиняват себе си за всички беди и живеят с чувството, че не заслужават нищо по-добро.
Обърнете внимание дали не правите някои от споменатите грешки. Човек винаги може да се промени, на всяка възраст и по всяко време!
845