Да сготвим вкусно Лайфстайл Полезно

7 често срещани грешки при готвене, които съсипват здравословните храни

Грешки при готвене

Поради какви грешки в кухнята храната не само става безвкусна, но и престава да носи полза на тялото?

Използване на много сол и малко подправки

Ако опитате ястие и разберете, че му липсва яркостта на вкуса, не се опитвайте да го подобрите със сол – тя задържа течност в тялото и също така провокира оток. Вместо сол е по-добре да използвате подправки – те перфектно ще разкрият вкуса на ястието и няма да навредят на здравето. Освен това е трудно да се прекали с подправките, само ако не е нещо пикантно, например чили. Отлична алтернатива на солта в ястията са босилек, зира, кимион, риган, сушен чесън. Освен подправки можете да използвате и лимонов сок, оцет, сушени домати или горчица.

 

Прегрявате растителното масло

Не всички масла понасят рязко повишаване на температурата, така че преди да започнете да готвите, трябва да се запознаете с характеристиките им. Така например, зехтинът и кокосовото масло не трябва да се прегряват – веднага щом започнат да пушат, трябва веднага да свалите тигана от котлона, в противен случай след няколко минути те ще загубят всичките си полезни свойства.

Готвачите препоръчват да избирате свой собствен вид масло за всеки процес в кухнята. Така че за задушаване, пържене и дълбоко пържене е по-добре да използвате обикновено слънчогледово масло, но да подправяте салати и други готови ястия – ленено масло и зехтин.

 

Дълго готвене на зеленчуци

Най-здравословните зеленчуци са суровите. Въпреки че продуктите не са претърпели термична обработка, те запазват всички витамини и минерали в състава си. Според резултатите от изследване, проведено от учени от Калифорнийския университет, високите температури унищожават полифенолите, както и водоразтворимите витамини, по-специално B и C.

В зависимост от това как готвите зеленчуците (варете, задушете, печете), загубата на полезни елементи може да бъде от 15 до 55 процента.

Мастноразтворимите витамини и каротинът спокойно понасят топлинна обработка. Но и тук има някои особености: ако варите зеленчуци или ги приготвяте на пара, не е нужно да се притеснявате, но ако ги пържите в тиган, ще загубят полезните си свойства.

Белите всички плодове и зеленчуци

Не бързайте да белите зеленчуци и плодове. Кората им съдържа много повече полезни елементи от самия плод. Ето само няколко примера:

Кората на един картоф е 50% диетични фибри, които не само потискат глада, но и ускоряват движението на храната през храносмилателния тракт. Вероятно затова селските картофи на фурна са толкова популярни.

Ябълковата кора е богата на антиоксиданта кверцетин, който потиска производството на ракови клетки. Освен това съдържа много витамини А и С, калций, фосфор и желязо.

Кората на кивито съдържа голямо количество флавоноиди и витамин Е.

В кората на лимона има много пектини, които регулират дейността на стомашно-чревния тракт и ефективно се борят с вредните микроорганизми. Освен това съдържа етерични масла, които подобряват съня. В една супена лъжица лимонова кора се съдържат цели 13% от дневната нужда от витамин С.

 

Загрявате меда

За съжаление, само няколко дни след прибирането, медът престава да бъде течен и поради естествения процес на кристализация става като гъста паста. В тази форма може да се съхранява в продължение на много години, без да губи своя вкус, аромат и полезни свойства.

В резултат на загряване той придобива необходимата течна консистенция, но в същото време губи уникалните си свойства. При нагряване над 40 градуса медът се превръща във висококалоричен сироп, от който извличате най-малка полза.

Ако продуктът все още трябва да се разтопи, използвайте най-нежния начин – водна баня. Прехвърлете желаното количество мед в стъклен буркан със стайна температура, покрийте го с капак, за да избегнете проникването на влага и го поставете в съд с вряща вода. Нивото на водата трябва да съответства на нивото на меда в буркана. Не загрявайте течността над 40 градуса (проверете с готварски термометър) и разбърквайте меда непрекъснато, за да се разтопи бързо и равномерно.

Не накисвате картофите преди готвене

Оказва се, че картофите съдържат акриламид, канцероген, който е опасен за здравето и провокира растежа на раковите клетки. Нивото му се повишава рязко при пържене или печене на зеленчук, както и когато готовото ястие се съхранява в хладилник за дълго време.

За да избегнете попадането на акриламид в тялото, картофите трябва да се приготвят на пара, задушени или варени. Ако ги обичате пържени, извадете ги от фритюрника веднага щом придобият до златист цвят.

Можете също така да намалите количеството вредни вещества в продукта, като накиснете картофите. Накиснете обеления зеленчук във вода за два часа и едва след това започнете да готвите. И още един съвет: яжте картофи с пресни зеленчуци и билки – те отслабват канцерогенния ефект на акриламида.

 

Не премахвате пяната от бульона

Когато на повърхността се образува пяна (обикновено това се случва веднага след загряване на течността), тя трябва да се отстрани с решетъчна лъжица. След това можете да добавите зърна черен пипер и дафинови листа към бульона, покрийте с капак и намалете температурата.

Ако пренебрегнете пяната и готвите бульона на силен огън, бъдещата супа ще се окаже мътна, с неприятен послевкус. Ако не искате да обирате пяната, просто изцедете първата вода, когато готвите бульона.

122

Similar Posts