Експертите свързват увеличаването на случаите на панкреатит с начина на живот и хранителните навици: изобилието от консерванти, подсладители, аромати и подобрители на вкуса в храните не е от полза за нашето тяло.
Хапваме вкусни лакомства против стрес, винаги бързаме, пием кафе в огромни количества, в опит да преодолеем сънливостта, организираме шумни петъци, последвани неизбежно от тежки понеделници…
И един ден, отивайки до огледалото, забелязваме, че се появява някаква нездравословна бледност и слабост, а общото състояние напоследък е „не много добро“: изглежда, че току-що сте яли, но искате да си легнете, гади ви се и нещо изтръпва отстрани. Може би това се усеща от панкреаса – важен орган на храносмилателната система, разположен в коремната кухина зад стомаха.
Панкреасът е отговорен за необходимото количество ензими за смилането на храната, преминаваща през тънките черва. Също така една от основните функции на панкреаса е производството на хормона инсулин, който регулира нивата на кръвната захар.
Когато панкреасът не работи
Когато тази жлеза не успее, храната започва да се усвоява неправилно, което означава, че веществата и витамините не се усвояват напълно, следователно слабост, сънливост, „мътни“ условия след хранене, „мравучкане“ в лявата страна или в областта на слънчевия сплит.
Ако дискомфортът и още повече болката не изчезнат повече от 1-2 дни, има гадене или повръщане, температурата се повишава, започва диария или цветът на изпражненията се променя, трябва незабавно да се свържете с специалист.
Често възпалението на панкреаса – панкреатит – се бърка със заболявания на органите, разположени в горния етаж на коремната кухина, например с обостряне на пептична язва или остър холецистит, с чревна непроходимост и дори с обикновено хранително отравяне.
Панкреатитът е възпаление и последващо разрушаване на панкреатичната тъкан от нейните собствени ензими.
С развитието на панкреатит тези ензими не се секретират, както се очаква, в дванадесетопръстника, а се натрупват, активират се в него и в крайна сметка започват да засягат тъканите на самата жлеза. В резултат на това панкреасът всъщност се смила сам.
Освен това, панкреатичните ензими могат да унищожат не само тъканите на жлезата, но и близките кръвоносни съдове и съседните органи.
Според статистиката през последните 40 години честотата на панкреатит се е удвоила.
Експертите свързват увеличаването на случаите на панкреатит с начина на живот и хранителните навици: изобилието от консерванти, подсладители, аромати и подобрители на вкуса в храните не е от полза за нашето тяло.
Според специалистите рисковата група включва:
Хора, които имат проблеми с алкохола
Любители на бързото хранене
Любители на самолечение с прекомерни лекарства
Пушачи
Пациенти с холелитиаза
Затлъстяване
Хора със сърдечно-съдови заболявания
Хора, които редовно изпитват стрес
Пациенти, които са претърпели органна травма или интоксикация на тялото
Панкреатитът е остър и хроничен
Остър панкреатит
Често се причинява от преяждане по празниците.
Острият панкреатит вече заема 3-то място сред хирургичните заболявания след острия апендицит и острия холецистит.
Възпалението на панкреаса възниква внезапно, под формата на атака, така че рядко остава незабелязано.
Основните симптоми на остър панкреатит
Силна болка в горната част на корема, постепенно обхващаща корема и гърба гадене и повръщане
Тежко, лошо храносмилане
Топлина
Сърцебиене
При остър панкреатит е необходима спешна хоспитализация, а в особено тежки случаи – операция!
За да облекчите болката преди пристигането на линейката, най-добре е да седнете с леко навеждане и да приложите компрес с лед към лявата страна на корема, точно под ребрата. Хоризонталното положение също помага за намаляване на болката.
Какво не можете да правите по време на остър пристъп?
Не яжте и пийте преди пристигането на линейката – това ще стимулира производството на ензими и ще „дразни“ жлезата още повече.
Не приемайте болкоуспокояващи и други лекарства.
Поставете топъл компрес върху стомаха.
Няколко дни ще трябва да се въздържате от храна, разрешени са само минерална вода без газ, бульон от шипка и слаб чай. Задължителен режим на легло и студени компреси в горната част на корема.
След хоспитализация и облекчаване на симптомите на остър панкреатит е необходимо да останете под наблюдението на лекар за известно време, който трябва да предпише ензимни препарати, които спомагат за облекчаване на напрежението от панкреаса и средства за намаляване на киселинността на стомашния сок и, в някои случаи, антибиотици.
Повтарянето на остър панкреатит може да доведе до развитие на хронична форма на заболяването.
Хроничен панкреатит
Лекарите казват, че има две причини за това заболяване – мъжки (алкохол) и женски (камъни в жлъчката).
.Опасността от хроничен панкреатит е, че той може да не се почувства в продължение на няколко години, протичащ почти безсимптомно, следователно не всички пациенти се обръщат към специалист.
Това заболяване се развива дълго време и бавно, а проявите на заболяването са по-слабо изразени, отколкото при остър панкреатит:
Болка или дискомфорт в корема, след като човек е ял пикантна или мазна храна
Периодични смущения в храносмилането на храната (гадене, подуване на корема, разхлабване на изпражненията)
Отслабване
Сухота и бледност на кожата
Бърза уморяемост
Клетките на панкреаса могат да мутират и да се изродят в много по-страшни, онкологични форми.
Ако се подозира хроничен панкреатит, лекарят предписва изследвания на урина и кръв (включително за захар), ултразвук на вътрешните органи на коремната кухина.
Както всяка хронична форма на заболяването, тази форма на панкреатит не може да бъде напълно излекувана. Но е възможно да се предотврати развитието на усложнения.
Обикновено при такава диагноза лекарят предписва лекарства за облекчаване на болката (ако е необходимо) и ензими, които „помагат“ на панкреаса да се справи с функциите си. Понякога се предписва инсулин, за да се контролират нивата на кръвната захар.
Човек с диагноза хроничен панкреатит трябва напълно да преосмисли подхода си към храненето.
При хроничен панкреатит не може да ядете следните храни:
Мазни
Пържени
Пикантни
Пушени
Солени
Мариновани
Силни бульони
Консерви
Колбаси
Плодови сокове
Зеле
Гъби
Груби зърнени храни (мюсли, просо)
Черен хляб
Шоколадови
Торти и сладкиши
Сода
Кафе
Силен чай
Твърде горещи напитки
Твърде студени напитки
Подправки в големи количества
Алкохол
Пушене
Трябва да ядете поне 5 пъти на ден на малки порции (между другото, това обикновено е едно от основните правила на здравословното хранене).
Какво можете да ядете?
Млечни продукти
Протеинови омлети
Постно месо, птици, риба – приготвена на пара
Червена риба в малки количества
Зърнени култури – овесени ядки, елда, ориз
Зеленчуци, варени или печени (картофи, карфиол, моркови, тиквички, тиква, цвекло, зелен грах)
Не-кисели плодове и зеленчуци
Минерални води с алкален състав
В допълнение към диетата е необходимо допълнително да се използват витамини А, С, В1, В2, В12, РР, К, фолиева киселина.
Основното правило тук е да не преяждате.
Не бива да оставате гладни дълго време, в краен случай чаша топла вода ще ви помогне, ако я изпиете половин час преди хранене. Трябва да ядете приблизително по едно и също време, така че панкреасът да не работи напразно.
Тези принципи на хранене са в същото време профилактика на проблеми с панкреаса за тези, които са преминали през това заболяване и които не биха искали да се сблъскат с него в бъдеще.
195