Полезно

Билки, които се берат през август: Лечебната им сила е голяма

Билки които се берат през август

Август е сезонът на прибиране на реколтата, когато много диви цветя, диви плодове и билки трябва да бъдат събрани и превърнати в домашно приготвени консерви. Тези дарове на природата ще ни служат през цялата година. Все още не е късно да ги изсушите и да им намерите място в килера. Наслаждавайте се, докато слънцето ги изпълва със сила, придавайки им чудодейни лечебни свойства.

Билки, които се берат през август - арония

Арония

Аронията е позабравен и недооценен плод, с голяма има лечебна сила. Спокойно можете да го наречете супер храна, защото има положителен ефект върху красотата и здравето. Струва си да включим аронията в менюто си, особено през есенно-зимния сезон, когато имунитетът ни намалява поради липсата на витамини. Аронията съдържа антоцианини и витамин С, които дават енергия, намаляват дефицитите и естествено пречистват организма. Това местно зрънце с много кисел вкус действа и като лек срещу анемия – възстановява червените кръвни клетки и осигурява на тялото много хранителни вещества. Плодът съдържа силата на антиоксидантите, които имат подмладяващ ефект върху кожата. Най-добре е аронията да се яде сурова през август, а през зимата – сушена. Можете да я добавите към печива, каша, смути или чай. Най-добре е от набраната арония да си направите сок, който действа като сироп при настинка.

Билки, които се берат през август - арония

Бъз

Сокът от бъз е задължителен у дома за по-студените месеци. Повишава имунитета и действа като естествен антибиотик при настинки. Не е нужно да ходите до аптеката! Лекът е лесен за приготвяне. Времето за бране е края на август и продължава до края на октомври. Беритбата се извършва в слънчеви дни, когато плодовете са сухи. Важно е да не ядете бъза суров, тъй като зрънцата съдържат токсични съставки, които  могат да навредят на храносмилателната система. Само варенето или сушенето ги прави безвредни за организма.

Билки, които се берат през август - вратига

Вратига

Вратигата расте диво по ливади, край ниви и селски пътища. Популярната билка се отличава с жълтите си цветове, които цъфтят през пролетта и остават с нас до есента. Ще ги познаете по миризмата на камфор. На това се дължи и горчивината в нея, която влияе много добре на храносмилането. Вратигата трябва да се използва с повишено внимание, тъй като веществото в нея, наречено туйон, може да бъде токсично в големи количества. Това чудо на природата се използва при лечение срещу паразити, за дезинфекция на рани, стомашни болки, алергии или за подобряване на настроението в стресови моменти. Сушим на слънце или във фурна. Листата или билката от вратига трябва да се берат през август, по време на цъфтежа.

Билки, които се берат през август - градински чай

Градински чай

Салвията е билка, полезна за мазна или комбинирана кожа. Има бактерицидни свойства и подпомага естествения детокс на организма. Потиска прекомерното изпотяване и намалява интензивността на неприятно миришещата пот. Редовното пиене на сварен градински чай ще отърве тена ви от прекомерен блясък. Порите на кожата ще се отпушат и тя ще започне да диша по-добре. Инфузиите от градински чай също са перорален, естествен метод за хормонално акне. От билката се правят и лечебни компреси при трудно заздравяващи рани, гъбички по краката или екземи.

309

Similar Posts