Психология

Как да се научите да възприемате себе си и да мислите по нов начин?

Как да се научите да възприемате себе си

Много хора искат да насочат живота си към по-добро. Вече се превърна в изтъркана фраза, че трябва да промените мислите си. За тази цел има утвърждения. Но, за съжаление, резултатът не винаги е такъв, на какъвто се надяваме.  

Как да се научите да възприемате себе си и да промените мисленето си?

Факт е, че психологическите нагласи  не лежат на повърхността. Човек може дори да не осъзнава, че не мисли по начина, по който мисли.

Фалшиво огледало

Картината на света се формира в детството. Би било добре тя да се влияе от умни, дружелюбни, здрави хора. Но това не винаги се случва.

Например, ако майката е неадекватен човек. Но тя не е прегледана и следователно няма диагноза. Никой не може да заподозре нищо и отвън. Детето обаче научава реалността през изкривеното огледало, защото в ранна възраст то още няма представа кое е правилно и кое не.

Детето не знае, че майката или други важни за него възрастни говорят глупави неща.

То се надява да спечели благоволението на другите, раздава бонбони и играчки, без да оставя нищо за себе си. Но по някаква причина те не започват да го обичат, а просто го използват.

 

Неадекватната майка го обвинява, че мисли само за себе си (намеква, че той трябва да мисли за нея). И детето решава, че дава твърде малко на другите.

Този сценарий продължава и в зряла възраст. Добре е, ако детето срещне умни хора (например компетентни психолози), които могат да му предадат истинското състояние на нещата. Случва се понякога и само да стигне до правилните заключения, но това е все едно да спечели шестица от тотото.

 

Старо и ново мислене

Осъзнаването не винаги е сладко. Придружено е от тежък шок и объркване. В крайна сметка човек все още не се е научил да мисли по нов начин и старият опит вече не работи – ясно е до какво плачевно състояние е довел нещата. Става невъзможно да общува със същите хора, както преди. Колкото и да е трудно, трябва да премине през известен период на безвремие.

 

Болно е да осъзнаеш, че в продължение на десетилетия си бил заложник на глупави вярвания

Или да спечелиш сърцето на бездушен човек – например, любовта на майка, която не е способна на любов.  Шокът в този случай е много болезнен.

Приблизително същия шок ще преживее онзи нещастен човек, който от ранна детска възраст се опитва да се свърже с бездушен човек. И осъзнавайки невъзможността за конструктивен диалог, страдащият изпитва шок, а след това и дълбока празнота.

И осъзнава най-лошото –  че всичките му усилия и жертви са били напразни. Трябва да преодолее това и да продължи напред.

 

Нови навици и представа за себе си

Да се ​​научиш да изграждаш отношения със света, другите хора и със себе си на различни, по-градивни принципи е процес, макар и не прост, но много интересен.

Важно е да намерите в себе си тези ценности, на които можете да разчитате.

Много зависи от осъзнаването на вашата уникалност и стойност като индивид. Тя не се определя от нечие благоволение или нечия похвала. И ще отнеме време и усилия, за да започнете да възприемате себе си в по-положителна светлина. Някой, който е бил системно обезценяван, може да почувства вътрешна съпротива. Но това не бива да ви спира.

 

Могат да се припомнят стари травми и болката, която не е изплакана. Всичко това се пази в душата, въпреки че изглежда забравено. Важно е да гледате тези преживявания в очите. Може да има сълзи – това е нормално. След това настъпва значително облекчение.

Трябва да се отървете от навика да се отнасяте лошо към себе си, като всяка лоша зависимост. Постепенно положителните нагласи ще заменят старите. Има смисъл да опитате.

63

Similar Posts