Енергийният баланс на човек е деликатно и силно нестабилно нещо. Само най-мъдрите и духовни хора, като будистките монаси, са способни да поддържат постоянно високо ниво на енергия.
Средностатистическият човек изпитва най-различни състояния. Това обаче не означава, че сме обречени да реагираме слабо на обстоятелства извън нашия контрол.
Ключът е да знаете какво нарушава вашата енергия и носи нещастие. Тогава ще бъде по-лесно да избягвате тези неща, поддържайки вашето благополучие и настроение.
Как се усеща енергията?
Добрата енергия е трудно да се пропусне, точно както здравият външен вид. Такива хора „цъфтят“ отвътре и отвън, весели са, оптимистични, говорят само мило и знаят как да мълчат, когато е необходимо. Те често са мощен магнит за енергийни вампири или просто токсични хора. За щастие, по същата причина (поради високото си енергийно ниво), те са способни да се предпазят от негативни влияния.
И дори да са загубили своята „енергия“, това не означава, че се отказват. Те знаят точно как и къде да я попълнят. И светът около тях отново изглежда приятелски настроен, интересен и привързан. Може дори да се каже, че енергията е синоним на щастие. А значителна част от науката за щастието се крие в разбирането кои събития и ситуации го разрушават.
Какво разрушава енергията ви и носи нещастие?
Неприятна комуникация
Хората не са енергийно автономни същества. Нашата среда и другите хора ни влияят, в по-малка или по-голяма степен, но те са неизбежни. Както се казва, човек става това, което е. Така се оказва, че избирайки мрачен, оплакващ се човек за наш спътник, ние оцветяваме розовата си аура в мрачно, което означава, че енергията ни страда и мислите ни стават тежки.
Начин на мислене и чувство
Нивото ви на енергия е като батерията на вашия смартфон. Аналогията е точна, макар и груба. Колкото повече го използвате, толкова по-малко енергия има. Негативните емоции и мисли са най-енергийно изтощителните. Те изтощават финото ни тяло, карайки вътрешния индикатор да мига в червено. В действителност ние изпитваме това като умора, слабост и дори неразположение и болест.
Кавги и конфликти
Как мигновено да „разредите“ енергията си? Този анти-лайфхак ще ви помогне да го избегнете. Просто се скарите с някого, изразете разочарованието си, развикайте му се – и енергията ви ще изчезне като вятъра. Възстановяването й до предишното й ниво обаче ще бъде доста трудно; може да отнеме няколко дни.
Безпорядък в къщата, привързаност към стари вещи
Хората са по своята същност привлечени от реда. Точно както всичко в тялото ни функционира според строги правила на молекулярно ниво, взаимодействието на вътрешните органи наподобява акорди в мелодия, така и енергията процъфтява, когато външните фактори са хармонични. Разпръснати предмети, прах, стари вещи и нежелани дрехи – нищо от това не е съвместимо с това. Хаосът дестабилизира енергията на пространството и следователно – на обитателите.
Сложни, проблемни взаимоотношения
Трагедията във връзките, манталитетът „сложно е“ – това вероятно е вдъхновяващо само за незрелите. Дори ми е жал за хората, които толерират токсични връзки по навик, страхувайки се да прекъснат порочния кръг. Ако комуникацията дълго време не причинява нищо друго освен мъка, най-добре е да я прекратите. Лошата връзка никога не е имала положителен ефект върху енергията на човек.