Във форма

Кои въглехидрати са полезни за мозъка?

Подобряване на мозъчната функция

Популярността на диетите с ниско съдържание на въглехидрати подтикна много хора да ги ограничат или премахнат от диетата си. Но въглехидратите всъщност са чудесна храна за мозъка, ако … изберете правилните.

 

Въглехидратите осигуряват на тялото енергията, необходима на мозъка, за да функционира правилно, обяснява неврологът Аугусто Миравале, директор на Центъра за множествена склероза в Департамента по неврологични науки към университета RUSH в Чикаго, пред Parade.

 

Мозъкът използва около 20% от консумираните калории, въпреки че представлява само 2% от телесното тегло, казва Миравал. Той отбелязва, че мозъкът изгаря калории, когато мислите, помните, учите и спите.

 

Според него, предпочитаният източник на енергия за мозъка е глюкозата. Глюкозата е вид захар, която идва от въглехидрати, които човек пие и яде. Въпреки че въглехидратите са важни за мозъчната функция, включително подобряване на психичното здраве и забавяне на когнитивния упадък, изключително важно е да изберете здравословни, сложни въглехидрати.

 

Кои въглехидрати подобряват функцията на мозъка?

Плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни са най-добрите въглехидрати за мозъка, казва Томас Холанд, лекар-учен от университета RUSH. Той отбелязва, че тези храни се считат за сложни въглехидрати, тъй като тялото отнема повече време, за да ги смила, „така че ви карат да се чувствате по-сити и се обработват по начин, който позволява извличането на подходящите хранителни вещества от тях“.

 

Пълнозърнестите храни могат да помогнат за повишаване на добрия холестерол и намаляване на лошия холестерол.

 

Докато всички плодове и зеленчуци съдържат антиоксиданти, витамини и хранителни вещества, които са полезни за мозъка, най-ярките сортове имат най-голямо въздействие, сподели Джули Стефански, говорител на Академията по хранене и диететика.

 

Горските плодове са с особено високо съдържание на полифеноли, растителни съединения, които предпазват клетките от увреждане, добави тя. Флавоноидите, вид полифенол, могат да помогнат за подобряване на паметта.

 

Изследванията показват, че яденето на ягоди и боровинки всеки ден забавя когнитивния спад до 2,5 години.

 

6 „лоши“ въглехидрати, които са полезни за вашия мозък

 

Пълнозърнест хляб

Хората често погрешно смятат хляба за нездравословен. И ако изберат ултраобработен бял хляб, ще са прави. Но пълнозърнестият хляб е здравословен източник на сложни въглехидрати, които са полезни за мозъка, обяснява Холанд.

 

Пълнозърнестите храни също са богати на фибри, което е полезно за червата, мозъка и сърцето. Те осигуряват на тялото витамини от група В, за които е доказано, че подобряват неврологичното функциониране и поддържат здравето на мозъка.

 

Картофи

Картофите всъщност са „отличен източник на въглехидрати“, каза Миравале, стига да не са пържени или намазани с масло или сирене. Картофите са богати на калий, който може да предава нервни сигнали към мозъка, необходими за учене и памет.

 

Обогатен хляб и зърнени храни

Обогатеният хляб или зърнените храни също могат да бъдат здравословни въглехидратни опции. Обогатените хлябове, тестени изделия, зърнени храни и други храни включват желязо и витамини от група В като тиамин, рибофлавин, ниацин и фолиева киселина.

 

Ядки

Ядките са богати на фибри, антиоксиданти и други хранителни вещества, които са полезни за мозъка и цялото тяло. Изследванията показват, че яденето на орехи е свързано с подобрени резултати от когнитивните тестове.

 

Сушени плодове

Въпреки че сушените плодове може да изглеждат като прекалено сладка закуска, те осигуряват редица ползи за мозъка.

 

Фибрите могат да намалят риска от сърдечни заболявания и стомашно-чревни проблеми, което също е полезно за мозъка. Сушените плодове също съдържат антиоксиданти, които потенциално могат да намалят риска от дегенеративни мозъчни заболявания.

Изследванията показват, че яденето на фурми по-специално може да предпази от възпаление и оксидативен стрес в мозъка.

 

Натурални подсладители

Доказано е, че медът има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които поддържат цялостното здраве. Изследванията показват, че консумацията на мед може да подобри паметта и да защити централната нервна система.

43

Similar Posts