Във форма Здраве

5 прости начина за укрепване на кръвоносните съдове

Укрепване на кръвоносните съдове

Сърцето и кръвоносните съдове образуват кръвоносната система на тялото. Основната цел на тази система е да снабдява всички тъкани с кислород. Увреждането на големите съдове е опасно за здравето, а понякога и за живота. Случайната травма на малките съдове не е толкова заплашителна, но хроничната чупливост може да доведе до сериозно заболяване в бъдеще. Ще обясним защо капилярите или по-точно стените на капилярите стават слаби или пропускливи и ще анализираме по какви начини могат да бъдат укрепени.

Какви съдове има в човешкото тяло

Кръвоносната система се състои от сърцето и няколко вида съдове. Те се различават по структура и присъща функция, а повредата има различни последствия.

Не е лесно да се повредят вените и артериите. Това изисква силен механичен ефект, водещ до външно или вътрешно кървене. Не винаги забелязваме наранявания на капилярите, тъй като те причиняват само подкожен кръвоизлив. Това се проявява чрез хематоми (с други думи, синини).

Как да разберем, че човек има слаби кръвоносни съдове

В този случай няма да говорим за ефективността или недостатъчността на кръвообращението. Въпреки че, когато органите не получават кислород, те също говорят за слабостта на системата. Ще говорим за крехкостта на капилярите – склонността да се повреждат стените им.

Синини и подкожни синини периодично се появяват при всеки. Но за някои хора това се случва твърде често. Не е необходимо да се удрят – само докосване с малко сила. Това не е индивидуална особеност на тялото, а патологично състояние, с което трябва да се борим.

За диагностициране се извършва прост тест. Турникет или маншет се поставя върху средата на горната част на ръката, за да се създаде налягане (както при вземане на кръв за анализ). Ако след 5-10 минути се появи малък хеморагичен обрив, трябва да обърнете внимание на това и да се опитате да подобрите състоянието на съдовите стени. При извършване на този тест е важно да не оставяте турникета за дълги периоди от време, за да избегнете проблеми с кръвообращението.

Защо кръвоносните съдове стават крехки

Причините за това явление могат да бъдат разделени на две групи. Първата група са наследствени или автоимунни заболявания, в резултат на които се появяват кръвоизливи и хематоми. При диагностициране е необходимо лечение. Втората група са неблагоприятни условия, които отслабват тялото като цяло.

За да се възстанови силата и еластичността на елементите на кръвоносната система народните средства могат да бъдат напълно достатъчни.

Болести, след които съдовете стават слаби

Болестта на Шонлайн-Хенох (хеморагичен васкулит, пурпура) директно води до чупливост на капилярите. Синините се локализират по-често по краката, понякога се издигат към корема и гърба, както и ръцете. Заболяването е автоимунно и е свързано с прекомерно натрупване на IgA имунни комплекси.

Също така е необходимо укрепване на съдовите стени при пациенти с нарушения на кръвосъсирването.

Например, децата с хемофилия са със синини през цялото време. С възрастта последствията се влошават, тъй като страдат всички елементи на кръвоносната система. Съществува риск от животозастрашаващо кървене и мозъчен кръвоизлив.

Също така кръвоносните съдове са отслабени от пренесените вирусни заболявания. Появата на хеморагичен обрив седмица след грипа е често срещана. В някои случаи се превръща в реакция не на самия вирус, а на лекарствата за борба с него.

Сърдечно-съдови заболявания: причини и последствия

В повечето случаи е по-правилно да се говори за взаимна зависимост. Въпреки че повечето сърдечно-съдови заболявания са свързани с артериални патологии, някои засягат и капилярите. Намаляването на тонуса на съдовата стена или стесняването на лумена на капилярите пречи на нормалното кръвообращение и снабдяването на мозъка с хранителни вещества и кислород.

 

Сред заболяванията трябва да се отбележи:

  • хипертония;
  • цереброваскуларна патология;
  • системна склеродермия;
  • системен лупус еритематозус.

 

Има и случаи, когато нарушаването на еластичността и пропускливостта на капилярната стена води до развитие на сърдечно-съдови заболявания, включително хипертония и инсулт. По-специално, това се наблюдава в клиничната картина на захарния диабет. Под токсичния ефект на излишната глюкоза се активират механизми, които причиняват увреждане на съдовата стена, увеличаване на нейната пропускливост. Поради това диабетиците имат много висок риск от мозъчен кръвоизлив и инфаркт на миокарда.

Съдови отслабващи фактори

Кръвоносната система е пряко свързана с всички органи на човешкото тяло. Тя помага да се захрани всяка клетка и в същото време да се отстранят отпадъчните продукти. Следователно цялостното здраве.

 

Слабите кръвоносни съдове могат да се получат заради:

  • липса на витамини;
  • продължителен стрес;
  • лоши навици;
  • физическо изтощение;
  • колебания в хормоналните нива;
  • отравяне.

В такива случаи е по-лесно да подобрите ситуацията и сами да укрепите стените. Здравословният начин на живот, витамините, народните средства помагат за решаването на проблема, и то не локално, а по сложен начин. Но първо си струва да се подложите на преглед и да се уверите, че зад нарушаването на здравината на черупките не се крие сериозно заболяване.

Какви методи могат да се използват за укрепване на кръвоносните съдове и кога трябва да го направим

Флеболозите твърдят, че кръвоносните съдове трябва да се укрепват систематично, а не от време на време. Не чакайте, докато по краката ви започнат да се появяват варикозни звездички или да се появят първите признаци на нарушение на кръвообращението.

Кръвоносният съд не почива нито за минута, така че допълнителната опора никога не пречи. Най-добре е да не експериментирате а първо да се консултирате с Вашия лекар. Той ще изясни кое лекарство е подходящо за вас.

Как да укрепим кръвоносните съдове с диета

Основният враг на сърдечно-съдовата система е холестеролът. Това вещество провокира уплътняването на стените на кръвоносните съдове. Така че е полезно дори при умерена концентрация.

Има различни продукти с капиляропротективен ефект. Като например:

  • зеленчуци и плодове, богати на витамин С;
  • бобови растения;
  • елда;
  • зелени (особено киселец);
  • риба;
  • мляко;
  • Морска храна.

Много полезни са отвари от различни горски плодове, особено от дива роза и черна арония.

Здравословната храна не означава безвкусна. Зехтинът, лютият червен пипер и куркумата могат както да подобрят кръвообращението, така и да придадат вкус на ястието.

Диетата трябва да се коригира, ако съдържа вредни храни. Укрепването на кръвоносните съдове няма да работи, ако постоянно употребявате кафе, алкохол, цигари или бързо хранене. Те имат точно обратния ефект.

Витамини за укрепване на капилярите

Има много полезни вещества, които влияят благоприятно върху здравето на кръвоносната система. Най-добрите витаминни групи са:

А (намира се в моркови, телешки черен дроб, риба, броколи, сирене, кайсии, пъпеш);

B (може да се намери в мляко, бъбреци, яйца, херинга, зърнени храни);

C (богат на цитрусови плодове, билки, шипки, морски зърнастец, зеле, домати);

K (консумирана от сини сливи, краставици, зехтин, аспержи, лют червен пипер).

Витамините Е и РР също помагат за подобряване на състоянието на кръвоносните съдове. Действието им е насочено основно към нормализиране на липидния метаболизъм. Ако не е възможно да се набавят необходимото количество хранителни вещества от храната, те могат да се набавят от хранителни добавки.

Как здравословният начин на живот помага за укрепване на кръвоносните съдове

Отказът от лошите навици и поддържането на здравословен начин на живот могат да укрепят не само стените на капилярите, но и сърдечно-съдовата система като цяло. Освен отказване от тютюнопушене, алкохол и мазни храни, лекарите препоръчват:

  • дайте на тялото умерена тренировка (особено на краката, за да избегнете разширени вени);
  • въздържайте се от вдигане на непоносими тежести;
  • не прегрявайте тялото (на слънце, във ваната);
  • носете удобни обувки;
  • избягвайте тесните дрехи (особено с еластични ленти).

Масажът има благоприятен ефект и върху състоянието на кръвоносните съдове. В този случай говорим за обичайното ръчно действие. Подобрява общото състояние, стимулира кръвообращението, но е противопоказан при тромбофлебит. Лимфният дренаж и вибрационният масаж, от друга страна, са вредни за съдовия епител.

Друг полезен компонент на здравословния начин на живот е контрастният душ. Той тренира цялата кръвоносна система (не само капилярите, но и вените и артериите).

Как да подобрим състоянието на кръвоносните съдове с народни средства

Народните средства могат да бъдат мярка за предотвратяване на чупливост и да имат укрепващ ефект. Често срещани са отвари и тинктури:

  • от плодовете на шипка, майчинка, сушена касис и билки от ливада;
  • от глави чесън и лимон;
  • от берберис (можете да вземете както клони, така и корени);
  • от цветове на елда;
  • от дива роза и глог;
  • от червени боровинки и чесън.

Има много варианти за тяхното приготвяне (те се различават основно по пропорции). Основното нещо са съставките.

Ако няма желание за приготвяне на запарка, са достатъчни натурални чайове. Зеленото, анасоново или друго листно помага не само за укрепване, но и за почистване на кръвоносните съдове. Полезни са и компресите от зелеви листа. Трябва да се прилага локално – на места, където капилярите вече са увредени.

Лечебно укрепване на мозъчните съдове

Когато описаните методи са изпробвани, но желаният ефект не е достигнат, е време да посетите лекар. Той ще намери правилното лекарство. Не можете да се занимавате със самолечение, защото трябва да разберете точно какво е причинило проблема и какво действие трябва да има лекарството, за да го разреши.

Капиляропротективен ефект се упражнява от:

  • троксерутин и други производни на рутин;
  • пикарбат;
  • есцин;
  • трибенозид

С тяхна помощ можете да укрепите кръвоносните съдове, да ускорите метаболизма в клетките им и да увеличите пропускливостта на стените. Те обаче имат редица противопоказания и трябва да се консултирате с Вашия лекар преди да ги приемете. Като цяло в резултат на приема им се подобрява кръвообращението. Но ноотропите са безполезни в този случай. Въпреки че подобряват мозъчното кръвообращение, те не са в състояние да укрепят съдовия епител.

Това е! Назовахме пет метода за укрепване на стените на капилярите при липса на сериозни заболявания. Всеки може да ги използва. Следователно поддържането на здрава сърдечно-съдова система не е толкова трудно, колкото изглежда. Започнете още сега!

1443

Similar Posts