Във форма Здраве

6 ОСНОВНИ ФАКТОРА определят дали ще развиете ДЕМЕНЦИЯ

Първите симптоми на деменция

Приближаването на деменция може да бъде показано чрез промени в походката, изкривяване на миризмите, казват учените. Има и тригери, върху които нямаме контрол.

 

Много хора смятат, че деменцията е само при по-възрастни хора, но това само по себе си е погрешно твърдение. Опасните заболявания продължават да се „подмладяват“, засягайки все повече възрастови групи. И невродегенеративните не са изключение.

 

Първите симптоми

Възприятието за миризми е изкривено

Ччовек първоначално дори не подозира, че в тялото му са започнали необратими последици. Заболяването е или асимптоматично, или се усеща чрез напълно неочевидни симптоми. Например, започвате да се събуждате често през нощта или възприятието ви за миризми е изкривено  – храната мирише на нещо кисело, гнило, неприятно. Но парфюмите, уханията на цветя все още се възприемат положително.

Промяна на походката

Друг симптом, който може да показва развитието на деменция в бъдеще, е промяна в походката. Европейски учени преди няколко години публикуваха проучване в списанието Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, което описва, че всички хора, диагностицирани с деменция, са имали нарушена координация.

 

Експертите също така установиха, че пациентите, които са отишли ​​на лекар с оплаквания, произтичащи от ходенето, след 3-5 години вече са започнали да страдат от деменция. Освен това, оплакванията били много разнородни: човек се „клател“ от една страна на друга, а някои моменти му е било трудно да запази равновесие, не можел да ускори крачката си, оказал се заложник само на едно темпото на ходене.

 

Хората с деменция няколко години преди диагнозата също се оплаквали на лекарите си и от внезапно влошаване на паметта: необясними пропуски, информацията внезапно се забравяла. На хората им било трудно да формулират мислите си.

 

Критерии за опасност

Поради какви причини се развива деменцията, лекарите и учените тепърва ще откриват. Междувременно, учени от цял ​​свят се борят с този проблем, изучавайки анамнезата на вече заболели хора, в опити да формират възможни рискови групи.

 

„За повечето хора най-големите рискови фактори за деменция са стареенето и гените“, обяснява Обществото на Алцхаймер (AS).

 

Други фактори също включват:

 

Пол. Преди няколко години изследователи от медицинския център в Ротердам установиха, че жените са изложени на риск. По-подробно, почти половината от жените и всеки трима мъже над 45 години страдат от деменция или болест на Паркинсон.

 

Етническа принадлежност. Според статистиката, чернокожите са по-склонни да страдат от деменция. Досега експертите не са намерили обяснение за това.

 

Размерът на „когнитивния резерв“  – способността на мозъка да се справи с болестта. За всеки човек е различно, но как да „запълним” този резерв? Отговорът е прост: постоянно тренирайте мозъка.

 

Наличието на хронични заболявания. Според откритията на учените 13 патологии могат да провокират деменция.

 

Начин на живот. Лошите навици могат да доближат опасно заболяване, а активният начин на живот, напротив, може да намали този риск.

 

Екология. Колкото по-замърсен е въздухът в града, в който живеете, толкова по-вероятно е да развиете деменция.

979

Similar Posts