Какво е най-важно в отношенията ни с другия човек? Кога една връзка няма смисъл? Какво влияе на факта, че някои връзки продължават години на щастие, а други са няколко месеца или дори няколко дни приключение? Кои черти и поведение имат положителен ефект върху взаимоотношенията и кои – обратното?
Хората сме създадени така, че можем да живеем без любов. Имаме нужда от близък човек до себе си. Е, това не значи, че трябва да имаш партньор на всяка цена. Както се казва, по-добре сам, отколкото с някой неподходящ! Вероятно и за това през последните години стана толкова популярно да си необвързан. И това е резултат именно от осъзнаване и избягване на токсични взаимоотношения и чакане на наистина правилния човек.
Съветите на психолозите към необвързаните много често се свежда до запознаване с нови хора, разширяване на социалния кръг, но това не означава незабавно да приемеш някого, който съвсем не ти подхожда. Нужно е не само да си прекарвате добре и да си оказвате безрезервна подкрепа и помощ и най-вече – да сте готови да направите дори невъзможното за половинката си.
Понякога, ако натискът от страна на родители, приятели и обществото като цяло, е наистина голямо, от бързане не успяваме да вземем правилно решение при избора на партньор. Не се вслушваме в себе си, дали изобщо искаме да бъдем с някого или с кого конкретно.
Много често това е продиктувано от старо схематично и стереотипно мислене. Във времена, когато нашите родители и баби и дядовци са били млади, хората са се женили много бързо, едва познавайки зрелостта, защото такава е била тенденцията в обществото. Сега това се промени и хората решават да предприемат сериозни стъпки малко по-късно в живота си. Просто всеки трябва да прави нещата така, както ги чувства.
Доверието като солидна основа за здрава връзка
Една зряла връзка не трябва да се основава на диктат и принуда, а на свободната воля.
Какво означава това? Че не трябва да изпитваме натиск от другата си половинка или ние самите да оказваме такъв. Ако го правим, да, бихме могли да постигнем временен успех, но в дългосрочен план това със сигурност се превръща в токсична „връзка със задължение“, а не такава, която е основана на искрени, положителни чувства.
А само когато всичко се основава на искрено желание да прекарате време заедно, тогава шансовете за задълбочаване на отношенията се увеличават.
И тук се включва гореспоменатото доверие. Трябва да вярваме на другия човек. Доверието премахва от връзките болезнената ревност, която често причинява сривове. Ако си имаме доверие един на друг, тогава не е нужно да обясняваме какво сме правили преди, кого сме виждали и така нататък. Ако искаме да споделим нашия ден или седмица, просто го правим, но не защото другият го изисква от нас, а защото имаме нужда от това и искаме да чуем мнението на половинката по някои въпроси.
Но изобщо не е достатъчно да кажете „ние си вярваме“ и всичко да започне да си идва на мястото. Често пъти това отнема време и е плод на упорита работа върху връзката и себе си.
Друга важна основа на една връзка е да не се възползваме от чуждото доверие. Една голяма грешка в този случай може да унищожи дори няколко години работа върху връзката.
Неискреното поведение или лъжата може да има много негативно въздействие върху другия човек в продължение на много години. А любовта изключва лоши намерения и желание да се нарани отсрещната страна.
Химията между двама души – няма как без нея
Когато двама души се опознаят и прекарват време заедно, факторът, който влияе върху факта, че те искат да продължат тази връзка, много често са чувствата, които се появяват в тях. В началото е трудно да се говори за любов, защото това е много зряло и сериозно състояние, макар че сигурно има и такива случаи.
Има обаче влюбване, така наречените „пеперуди в стомаха“. Това е приятен вид стрес и вълнение при мисълта за другия човек. Щастливи сме в присъствието на партньора си и можем да говорим само суперлативи за този човек. Гледаме на света през розови очила. Това е прекрасно време и чудесно начало на една успешна връзка. Разбира се, съвсем не и гаранция за такава, но това е друга тема.
Ако обаче тези положителни емоции и чувства липсват от самото начало на запознанството, това е червена лампичка, че нещо определено не е наред. Може би това не е вашият човек и няма смисъл да продължавате по-нататък. Или поради неприятни преживявания се чувствате блокирани за започване на нова връзка? Може да има много причини.
Другото много важно чувство в една връзка е сексуалното привличане. Разбира се, това не е най-важното и истинските отношения не се изграждат върху него. Трудно е обаче да си представим връзка с някого, когото не желаем силно в интимен план. Не само красотата и външният вид могат да влияят на това дали харесваме някого или не. Става дума за личностни черти, умения, начин на живот, тембър на гласа и много, много други фактори.
Здрава връзка, благодарение на честен разговор
Проблеми и различия винаги възникват във всяка връзка и на различните й етапи. Независимо дали е в семейството, приятелите, работата или взаимоотношенията. Всеки човек е различен, възпитан по различен начин и може да мисли различно. Основата за добро функциониране е разговорът. Той се базира на две неща – говорене и слушане.
Така решаваме проблеми и спорове – изразявайки мнението си по ненатрапчив начин, изслушвайки с разбиране другата страна.
Липсата на честен разговор и премълчаните теми могат да разрушат връзката в най-малко очаквания момент.
Способността да съпреживяваш чуждите емоции
Силно развитата емпатия е способността да съпреживяваш чуждите емоции, да разбираш ситуацията и поведението на някой друг. От научна гледна точка това е способността да усещаме душевното състояние на човека до нас.
Ако вие двамата имате тази черта, това вече е наполовина спечелена битка! Това ще ви позволи да изберете поведение и думи по такъв начин, че да не нараните любимия човек. Също така ще помогне да се разбере защо той реагира, например, нервно или не желае да говори. Един емпатичен човек няма да се обиди, той ще приеме, че нещо може да се е случило, например в работата. И то е повлияло на негативната реакция на партньора.
Емпатията към друг човек е красиво чувство. Но, вкоренявайки тази черта в себе си, опитайте се също така и никога да не забравяте какво чувствате и вие в същото време. Бъдете не по-малко съпричастни към себе си и своите чувства!
5185