Микроинсулт е състояние е известно още като транзисторна исхемична атака, бързо преходно нарушение на мозъчното кръвообращение, причинено от временно запушване на мозъчен съд.
Признаците на микроинсулт могат да бъдат с различна тежест: от краткотрайна слабост до плашещи моменти като загуба на съзнание и изтръпване на части от тялото. Храненето на мозъка е нарушено, което води до временна поява на неврологични симптоми. Атаката е обратима, не причинява некротични изменения в тъканите. Последствията от нея могат да се коригират.
Проучванията показват, че малко хора са наясно какво е микроинсулт и как да определят тежестта на състоянието си и необходимостта да отидат в болница. По-голямата част от хората, веднага щом бъдат „освободени“, забравят за болестта и продължават да живеят по старому.
Всъщност микроинсултът е сериозен сигнал да се погрижите за здравето, да се откажете от лошите навици и да се съсредоточите в здравословни такива, както и да се подложите на необходимите прегледи.
Признаци на микроинсулт
Исхемичната атака може да продължи една или няколко минути. И преди да отидете на лекар, нейните прояви ще са изчезнали. Ето защо трябва да запомните усещанията в детайли, за да ги опишете на терапевта.
Симптоми на микроинсулт
- Дисфазия, нарушение на говора. Поради временна неизправност в работата на определени части на мозъка се губи способността за разбиране на адресираната реч, за самостоятелно подбиране на думи. Понякога това е единственият сигнал.
- Дизартрия, физически затруднения при говорене, причинени от неврологично разстройство в работата на самия говорен апарат. Пациентът разбира речта, но говори неясно – езикът не му се подчинява.
- Влошаване на зрението. Понякога мини-инсулт се проявява със слепота на едното око. Пациентът вижда замъглено, светът става сив, а обектите изглеждат замъглени. Не можете да чете думи на бели страници, а излагането на ярка светлина само влошава нещата.
- Проблеми с координацията на движенията, при ходене или поддържане на равновесие.
- Безпричинна сънливост.
- Променено съзнание.
- Свръхчувствителност към ярка светлина и силни звуци.
- Изтръпване на мускулите, непостоянни нервни импулси.
- Рязко повишаване на кръвното налягане.
- Световъртеж, краткотрайна загуба на съзнание, силно главоболие.
- Нарушения в усещането за вкус или мирис.
- Слабост или изтръпване само от дясната или само от лявата страна на лицето или тялото.
Дори да се появят 4-5 от изброените симптоми, това е причина за незабавно посещение при лекар.
Ако симптомите са продължителни, трябва да легнете, да поставите студена кърпа на челото си, да осигурите чист въздух в стаята и да извикате линейка у дома.
Доста е трудно да се различи инсулт от микроинсулт по отношение на симптомите, особено при възбудено състояние. По-добре това да направят лекарите.
Кой е изложен на риск от микроинсулт?
Ако имате някое от изброените по-долу хронични заболявания или случаи на съдови заболявания в семейството, препоръчително е имате още по-отговорно отношение към здравето си. По-лесно е да се предотврати една болест, отколкото след това да се лекува.
Рискови фактори, които могат да причинят микроинсулт
Хипертония
Атеросклероза
Диабет
Висок холестерол
Наднормено тегло
Ако има анамнеза за тези заболявания и са се появили гореописаните тревожни симптоми, как да разберем, че е имало микроинсулт, а не нещо по-сериозно?
По продължителността на симптомите и тяхната тежест.
При микроинсулт те преминават бързо, в зависимост от скоростта на възстановяване на проходимостта на артерията и възобновяването на мозъчната сила. В тежки случаи притока на кръв не се възстановява, артерията остава блокирана и мозъчните клетки, останали без хранене, започват да умират. Лечението и рехабилитацията в този случай изискват много повече усилия, време и пари.
Кой е по-податлив на мини-инсулти: мъжете или жените и различават ли се симптомите им?
Според статистиката, на средна възраст мъжете са по-склонни да страдат от съдови заболявания. Това се дължи на напрегнат начин на живот, липса на навик да следят диетата и здравето си и други причини.
Жените от тази възрастова група са склонни да бъдат по-внимателни към себе си и също така имат допълнителна защита под формата на хормони (с изключение на бременността).
Но с настъпването на менопаузата признаците на микроинсулт при жените започват да се появяват по-често и в напреднала възраст съотношението е приблизително същото.
Изправени пред тази ситуация, мъжете и жените често изпитват подобни симптоми: изразена асиметрия на лицето, когато се опитват да кажат нещо или да се усмихнат
Слабост в крайниците
Затруднен говор
Замъглено зрение в едното или двете очи
Нарушена координация
Понякога исхемичната атака е придружена от гадене или повръщане (по-често при жените).
След приключването на микроинсулта пациентът остава във високорисковата група. Дълбока лезия на мозъчните съдове, чийто предвестник може да бъде исхемична атака, е сериозно усложнение, водещо до инвалидност и смърт.
През следващите няколко седмици се препоръчва да се изключат негативните и дразнещи фактори и да бъдете изключително внимателни към сигналите на тялото.
Превенция на микроинсулт
Следвайте тези прости съвети и сведете до минимум риска от микроинсулт
Не пушете сами и избягвайте да сте в компанията на пушачи: пасивното пушене е не по-малко вредно
Яжте балансирана диета с много зеленчуци и плодове, пържете по-малко, печете и варете повече.
Поддържайте нормално тегло, откажете се от ястия със захар и брашно.
Упражнявайте се редовно.
Намалете на консумацията на алкохол;
Ограничете приема на холестерол, наситени мазнини и трансмазнини.
Контролирайте кръвното налягане и хроничните заболявания.
Намалете ежедневните си нива на стрес.
При първите признаци на микроинсулт при мъжете и жените е важно самите пациенти и техните близки да разберат едно: качеството на бъдещия живот на човек зависи от навременната помощ.
Имате слабост, не можете да говорите, крайниците ви не се подчиняват, сърцето ви бие с прекъсвания?
Незабавно потърсете медицинска помощ. Всички признаци на микроинсулт трябва да предупреждават и да ви подтикнат да се подложите на преглед, за да проверите състоянието на съдовете.
3658