Съвременните машини за сушене на дрехи са два вида – с вентилация или с кондензно сушене. Разликата се крие преди всичко в метода за „неутрализация“ на влажния въздух. Сушилните от вентилационен тип отстраняват влажния въздух през специална тръба – към улицата или към вентилационната система. Ясно е, че такава сушилня не може да се използва в затворено пространство без възможност за отстраняване на излишния влажен въздух.
Сушилните от кондензационен тип събират излишната вода в специален резервоар, който трябва периодично да се изпразва. Такава машина може да бъде инсталирана почти навсякъде, където има изход.
И накрая, някои модели позволяват свързване към канализацията, което означава автоматично оттичане на излишната влага. Удобен и практичен, но налага някои ограничения на мястото на монтаж.
Топлинна помпа:
Най-модерните сушилни са оборудвани с термопомпа – специално устройство за охлаждане на въздуха, който е преминал през барабана за пране.
В традиционните сушилни въздухът се охлажда от разликата в температурата с въздуха в помещението, което се оказа недостатъчно ефективно. Наличието на специално охлаждащо устройство (компресор, който изпомпва хладилния агент) на пръв поглед е свързано с допълнителни разходи за електроенергия, но практиката показва, че в резултат това решение е по-икономично, а общата консумация на електроенергия за сушене на дрехи е по-ниска.
Факт е, че охладителната верига на термопомпата не само отнема излишната топлина на въздуха в момента на кондензация на влага, но в същото време загрява следващата порция въздух, която току-що се подготвя за подаване в барабана. Следователно електрическата енергия се консумира само веднъж, но върши полезна работа два пъти – като работи за охлаждане в една част на машината и за отопление в друга. Според нас това е пример за много елегантно инженерно решение. Въпреки факта, че машините с термопомпа ще струват повече, според нас не си струва да спестявате в този случай.
Избор на сушилня
Тъй като говорим за консумация на електроенергия, няма да е излишно да си припомним различните класове на енергийна ефективност. Тези класове варират от най-добрите A+++ до лошите C. Последните обаче вече не могат да се намерят на съвременния пазар, докато някога най-добрият клас A отдавна е престанал да бъде най-добрият, отстъпвайки място на класове A+, A++ и A+++.
7