Психология

Писмо от баща към дете: 9 урока за парите

9 урока за парите

Понякога хората осъзнават грешките си късно и им излизат твърде скъпи. Но има някои важни съвети, които да ви помогнат да промените отношението си, както към финансите, така и към живота.

Морган Хюсел, автор на „Психология на парите“, публикува своите съвети в CNBC. Книгата има впечатляващ успех, като критиците прогнозират, че ще бъде призната за бестселър.

Морган Хюсел е експерт по поведенчески финанси и бивш колумнист на The Wall Street Journal и The Motley Fool. Носител е на наградата „Ню Йорк Таймс Сидни“ и двукратен финалист за наградата „Джералд Лоб“ за отлични постижения в бизнеса и финансовата журналистика.

През юни 2019 г. Хюсел, става млад баща, което го подтиква да напише писмо до малката си дъщеря. В писмото той изброява важни съвети, които ще помогнат успешно да изградите финансова стратегия в зряла възраст и да не останете с празни джобове.

  1. Не подценявайте ролята на случайността в живота.

Лесно е да се предположи, че богатството или бедността са нашият избор, но е още по -лесно да се подценява ролята на случайността в живота. Семейства, ценности, държави и поколения, в които сме родени, както и хора, с които случайно се срещаме по пътя си – всичко това играе голяма роля в нашите резултати.

Въпреки че трябва да вярвате в ценностите и ползите от упорития труд, важно е също така да разберете, че не всички успехи са резултат от упорита работа и не цялата бедност се дължи на мързел. Имайте това предвид, когато формирате мнение за другите, включително за себе си.

  1. Най -високият дивидент не е пари, а способността да се контролира времето.

Да можеш да правиш каквото искаш, когато искаш, където искаш, с когото искаш и толкова дълго, колкото искаш, осигурява трайно ниво на щастие, което никакво количество „фантастични неща“ не може да предложи. Радостта от пазаруването избледнява бързо. Но работата с гъвкави графици и кратки пътувания никога не остарява. Способността да се пенсионирате, когато пожелаете, никога не избледнява. Постигането на независимост е нашата крайна цел в живота. Но независимостта не е принцип „всичко или нищо“. Всеки спестен долар е като притежаване на част от вашето бъдеще, което иначе би могло да бъде управлявано от някой друг въз основа на неговите приоритети.

  1. Не очаквайте да бъдете разглезени.

„Никой не може да разбере стойността на долара, без да изпита дефицита му. Следователно, въпреки че с майка ти винаги ще правим всичко възможно да ви подкрепим, няма да ви разглезим „, отбелязва авторът.

Да откриеш, че не можеш да притежаваш всичко, което искаш е единственият начин да разбереш нуждите и желанията. Това от своя страна ще ви научи на бюджетиране, спестяване и оценка на това, което вече имате. Способността да бъдете слаби, без да причинявате вреда е важно жизнено умение, което ще ви бъде от полза по време на неизбежните възходи и падения на живота.

  1. Успехът не винаги идва от страхотни действия.

Според определението на Наполеон, геният е човек, „който може да прави обикновени неща, когато всички около него губят ума си“. Същото е и с парите. Не е нужно да правите невероятни неща, за да стигнете до добро място с течение на времето. Избягването на катастрофални грешки (най -голямата от които е да потънеш в дългове) е далеч по-ефективно от всеки измислен финансов съвет.

  1. Живейте според възможностите си.

Способността да живееш с по -малко е един от най -мощните финансови лостове. Човек, който прави 50 000 долара годишно, но се нуждае само от 40 000 долара, за да бъде щастлив е по -богат от човек, който прави 150 000 долара, но се нуждае от 151 000 долара, за да бъде щастлив. Инвеститор, който печели 5% печалба, но има ниски разходи, може да бъде по -добър от инвеститор, който печели 7% годишно, но се нуждае от всеки цент. Колко печелите не зависи от това колко имате; и колко имате, не зависи от това колко печелите.

  1. Няма проблем да промените решението си.

До 18 -годишна възраст животът е почти непознат, така че не е краят на света, ако изберете специалност, която не ви харесва. Възможно е да имате докторска степен в област, от която не сте 100% ентусиазирани. Добре е да признаете, че вашите ценности и цели са се променили. Прощаването на промяната на мнението ви е суперсила, особено когато сте млади.

  1. Всичко има цена.

Цената на кариерата е времето, прекарано далеч от приятели и семейство. Цената на дългосрочната възвръщаемост на пазара е несигурност. Цената на глезенето на децата е несигурният им живот. Всичко има цена и повечето от тези цени са скрити. Понякога си струва да платите, но истинската им стойност никога не трябва да се пренебрегва. След като приемете това, започвате да разглеждате неща като време, взаимоотношения, автономия и творчество като валути, ценни като паричните средства.

  1. Парите не са мярка за успех.

Уорън Бъфет веднъж каза: „Истинският успех в живота е, когато броят на хората, които обичаш, също те обичат“. И тази любов зависи главно от това как се отнасяте към хората, а не от нивото на нетната ви стойност. Никаква сума пари не може да компенсира липсата на характер, липсата на честност и искреното състрадание към другите. Това е най -важният финансов съвет.

  1. Не приемайте сляпо нито един от съветите, които сте получили.

Това повечето хора научават твърде късно. Но не се колебайте да отхвърлите съвета. Вашият свят ще бъде различен от моя, както моят е различен от този на моите родители. Никой няма точно същото и никой няма правилните отговори. Никога не слушайте съвети, без да ги обвързвате с вашите ценности, цели и обстоятелства.

1380

Similar Posts