Във форма Здраве

Защо не бива да пиете вчерашен чай

Защо не бива да пиете вчерашен чай

Различните видове чай могат да се приготвят различен брой пъти. Но само прясно сварена напитка, която е запарена 2-3 минути, разкрива свойствата си. Защо не бива да пиете вчерашен чай?

Няма смисъл да държите чая дълго време, защото започва процес на окисляване. Точно в този момент на повърхността на напитката се появява филм. От момента на охлаждане чаят се превръща в хранителна среда за гъбички и микроорганизми. Ако не изпиете напитката в продължение на два дни, ще започне да се появява мухъл.

 

Защо филмът върху чая е опасен за тялото?

Филмът се състои от магнезий, желязо, калций и протеинови молекули, а също така съдържа теофилин, кофеин, гуанин. Последните са азотни основи. Те влияят неблагоприятно на човешкото тяло, особено на органите на стомашно-чревния тракт.

Черният дроб също страда от тези вещества. Та нали точно той е тази, която трябва да премахне вредните продукти от тялот!. В този момент той поема всички токсини.

Затова свареният чай трябва да се консумира до 15-20 минути . Може да престои максимум 2 часа.

 

Може ли е един и същи чай да се вари няколко пъти?

Защо не бива да пиете вчерашния чай, вече разбрахме. Но това изобщо не означава, че не можете да използвате едни и същи чаени листа няколко пъти. Всичко зависи от вида на им и метода на отглеждане.

Най-малко е позволено да се вари черен чай – може да се приготви само два пъти, преди да се изхвърлят чаените листа.

Белият, зеленият и червеният чай се обработват по различен начин, дори ако листата са събрани от едно и също растение. Те съдържат повече хранителни вещества поради по-слаба или никаква ферментация.

Колкото по-често се варят такива чаени листа, толкова повече и по-добре се разкрива вкусът им. Следователно, зеленият, жълтият и белият чай могат да се варят 3-4 пъти, но чаят пуер или улонг може да се варят до 9-10 пъти. Техните полезни свойства не се губят.

 

Какво трябва да знаете, ако ще варите чай няколко пъти?

Ако не варите чай за първи път, тогава трябва да добавите още 1-2 минути към времето за запарване (всеки път).

 

Освен това трябва да имате предвид следните неща:

Зеленият чай може да се вари за първи път за 1 минута, а следващото варене вече ще отнеме 2 минути (третото – три и т.н.).

Белият чай се запарва за първи път за 3 минути, а след това се добавят по 2 минути за всяко следващо запарване.

Улонг се вари за 1 минута, вторият път отнема само 30 секунди, но е по-добре да добавите 15 секунди към третия (т.е. общо 45 секунди).

227

Similar Posts