Във форма Здраве

4 съвета от неврохирург, които ще ви помогнат да доживеете до 100 години

Да доживеете до 100 години

Все още никой не е изобретил еликсира на вечната младост. Ако искате да живеете по-дълго, ще трябва да полагате ежедневни усилия за подобряване на здравето си.

В съвременния свят борбата за дълголетие достигна ново ниво. Хората са готови да похарчат много пари и усилия, за да живеят по-дълго и в същото време да поддържат здравето си. Неврохирургът Брет Озбърн оглавява Senolytix – център за превантивни здравни грижи и борба със стареенето. Всеки ден той помага на своите пациенти да развият здравословни навици и да намалят риска от хронични, опасни заболявания. Според Озбърн, човек никога не е твърде стар, за да бъде в добро здраве.

 

Докторът споделя четири ежедневни здравословни навика, които препоръчва на пациентите си, ако искат да постигнат дълголетие.

 

Поемете отговорност за собственото си здраве

Разбира се, няма да можете да се лекувате сами, по-добре е да оставите този въпрос на професионалисти. Въпреки това, не по-малко важно е да слушате тялото си. Факт е, че симптомите на много смъртоносни заболявания могат да бъдат забелязани независимо в ранните етапи. Ето защо е ваша отговорност да наблюдавате здравето си и да забележите признаците на заболяване навреме и не отлагайте посещението на лекар, ако има причини за безпокойство.

 

Както отбелязва Озбърн, много хора чакат специален медицински преглед, за да разберат дали всичко е наред с тях. Не трябва обаче да правите това, ако вече виждате симптоми на здравословни проблеми.

 

 

Тествайте се от време на време

Възможно е да нямате време за редовни пълни прегледи. Има шест прости теста обаче, които ще ви помогнат бързо да разберете дали имате здравословни проблеми.

 

Липиден профил. Този тест дава приблизителна представа за съотношението на „добрия“ и „лошия“ холестерол в кръвта.

 

С-реактивен протеин (CRP) . Лекарят отбеляза, че пациентите със затлъстяване и метаболитен синдром имат повишени нива на CRP. А това увеличава риска от коронарна болест на сърцето, хипертония и диабет тип 2.

 

Хомоцистеин. Повишеният хомоцистеин е свързан с риска от инфаркт, инсулт, болест на Алцхаймер и остеопороза.

 

Гликиран хемоглобин. Този индикатор ще ви помогне да разберете колебанията в кръвната захар.

 

Витамин D3 . Според Osborne дефицитът на витамин D3 е свързан с инсулт, инсулинова резистентност, деменция на Алцхаймер, коронарна болест на сърцето и рак.

 

 

Тренирайте мозъка си

Много е изговорено за ползите от физическите упражнения. Трябва обаче да тренирате не само тялото, но и ума. Между другото, спортът е също и полезен за мозъка. Първо, той ви позволява да формирате невронни връзки и да намалите риска от болестта на Паркинсон и Алцхаймер. Второ, увеличаването на притока на кръв към мозъка подобрява паметта и способността за учене.

 

Следете гликемичния индекс

Гликемичният индекс (GI) показва скоростта, с която глюкозата навлиза в кръвта и повишаването на нивата на инсулин, след като човек изяде определен продукт. На първо място, този параметър е важен за хората с диагностициран диабет. Това не означава, че определени храни трябва да бъдат напълно изключени от менюто, може просто да дозирате правилно количествата им.

94

Similar Posts