Навикът е втора природа. И има толкова силно влияние върху нас, че задава тон на целия ни живот. Само с няколко навика животът става или по-лесен, или много по-труден.
Ето 7 навика, които най-бързо водят до нещастие – ако успеете да ги махнете от живота си, ще почувствате невероятен прилив на сила и енергия:
Стремеж към върхови постижения
Винаги всичко е трудно, ако сте перфекционист. За такъв човек е много трудно да постигне състояние на щастие, защото дори пътят на постижението трябва да бъде идеален. Винаги ще има някой, който в разбирането на перфекционист все пак е по-добър в нещо – къща, апартамент, кариера, семейство, прическа. Моментите на щастие за такъв човек са много мимолетни и рядкост – само когато почувства, че е направил нещо перфектно и … докато не види, че някой го е направил още по-добре.
Общуване с хора, които винаги са недоволни от нещо
Човекът е социално същество. Не можем напълно да се откажем от другите хора и да живеем като отшелници, без да слушаме никого и нищо. Тези, с които общуваме, имат доста голямо влияние върху нас. Как можеш да бъдеш щастлив, ако хората около теб постоянно казват, че животът е нещо ужасно и предимно несправедливо и жестоко? За някои такива мисли и мнения са преобладаващи и се отнасят до абсолютно всичко. По-добре е да избягвате такива събеседници и да изключите този информационен шум от вашето поле. Ако това е вашият вътрешен глас, тогава ще трябва сериозно да работите върху себе си.
Постоянни мисли за миналото и бъдещето, вместо за настоящето
Всеки знае правилото „тук и сега“. Концентрирайки се върху мисли за бъдещето или миналото, ние губим усещането за момента, който настъпва в най-важното време – „сега“. По -често сме фиксирани върху нещо негативно и много по -рядко си спомняме приятни моменти. Прекарваме твърде много време в мислене защо нещо не ни се е получило, защо сме получили отказ, защо не сме го направили както трябва. Стари оплаквания, провали – всичко това отхапва пикантно парченце от нашето чувство на щастие „тук и сега“. За всичко има време.
Сравняване на себе си и живота си с другите
Някой винаги има нещо по -добро, дори ако в други аспекти на живота може да е много по-зле от вас. Като цяло, постоянно да се сравняваш с някой друг е ужасен навик. И колкото по-често сте по-добри в сравненията, толкова по-болезнено ще б1ъде, ако някой е по-добър от вас.
Фокусиране върху негативните моменти от живота
Не е нужно да отивате далече – само се наредете на някоя опашка, където има много пенсионери и лелички в предпенсионна възраст, които гледат само телевизия. Всички говорят за крадене, убиване, уволнение от работа и как „най -добри“ приятелки отнемат съпрузите и жените на други хора под носа им. Следва и монолог на тема „По време на Бай Тошо нямаше такова нещо”.
Зависимост от мнението на другите
Преди да направите нещо, винаги мислите: „Какво ще си помислят (кажат) хората?“ Може да почувствате, че сте център на внимание на много хора и с нарушаването на стандартните граници на поведение ще задействате механизъм на осъждане. Ако се опитвате да направите нещо ново, вие го правите тайно от обществото. Това пречи на личностното развитие и съответно на щастието.
Сложният живот
Животът е интересен и невероятно сложен в същото време. Но най-интересното е, че най-вече сами си създаваме трудностите и „непреодолимите“ препятствия.
2398