Ако някога сте чували фрази, подобни на: „Синьото не може да се комбинира с бежово!“ – тази статия е за вас. Подобни стереотипи ни ограничават да изразяваме себе си чрез стил. В съвременния свят на модата всичко е по-просто и по-свободно. Няма вкоренени строги правила за „правилната“ комбинация от цветове. Само вашите предпочитания, желаното впечатление и няколко универсални схеми, за които ще говорим по-нататък.
Можете да надграждате върху техниките по-долу и да направите свои собствени корекции. Или можете да се вдъхновите от тях и да дадете воля на творческия си дух!
Първо, нека да разгледаме основните категории, които ще използваме:
Първата група са ахроматичните цветове. Това са имената на черно, бяло и сиво. Тяхната особеност е, че те се комбинират с всякакви нюанси и помежду си. Сивото се съчетава както с бяло, така и с оранжево, например.
Втората група са заглушени нюанси. Това са всички цветове, които имат сив пигмент. Например, не ярко жълто, не неон – а именно, меки нюанси на жълто.
И третата група са ярките цветове. Можете също така да ги наречете „чисти“. Това са цветни нюанси без примес на сиво.
Колко красиво е да се комбинират цветове
Първото нещо, което трябва да запомним за комбинацията от цветове – ахроматите и приглушените нюанси се комбинират както помежду си, така и с всякакви ярки цветове. Например, бежовите панталони вървят с всичко!
Второто универсално правило, което ще ви помогне да изглеждате стилно и подходящо във всеки ярък външен вид, е правилото за баланс. Винаги се опитваме да поддържаме баланс по отношение на наситеността на цветовете или тяхната температура.
Как това може да се приложи на практика? Много просто! Когато създавате вашият стил и външен вид, опитайте се да изберете цветове, които са близки по наситеност: комбинирайте ярко с ярко и заглушено – с приглушено. Да, в този случай можете да комбинирате студени нюанси с топли. Основното нещо е същото насищане!
И ако искате да комбинирате ярки цветове със заглушени, тогава препоръчвам да поддържате баланс в температурата: комбинирайте топлите нюанси с топлите, студените със студените.
Сега нека поговорим за универсални схеми за комбиниране на ярки цветове. За да направим това, трябва да знаем няколко трика, с които цветното колело ще помогне.
1. Монохромна комбинация – Със сигурност сте чували за монохромен външен вид? От няколко години тази техника е модерна тенденция. Изображение в един цвят винаги изглежда интересно и освен това визуално разтяга фигурата. В тази схема ние комбинираме цветове в един цветен сектор – например избираме цялото изображение в различни нюанси на зелено: от по-тъмно до по-светло.
2. Комбинация от два противоположни цвята от цветовото колело – Тази схема се нарича допълваща и е популярна не само в света на модата, но и в интериорния дизайн, продуктовия дизайн и други области. Каква е тази техника: ние вземаме един цвят от цветното колело, например, жълт, и намираме цвета от страната точно срещу него. При жълтото е лилаво.
3. Контрастен цвят + една стъпка наляво или надясно – Ако сте близо до темата за ярките изображения, но не искате да играете твърде предизвикателно на контрасти, тази цветова схема е за вас.
Стъпка 1: изберете един цвят и цвета срещу него. Например, жълто и неговият контраст е лилаво.
Стъпка 2: от лилаво преместваме един сектор във всяка посока (наляво или надясно). И получаваме две хармонични комбинации: 1) жълто и синьо, 2) жълто и червено-виолетово.
4. Два съседни цвята – Например синьо и циан, оранжево и червено. Тази комбинация от живи цветове помага да се създаде привлекателен, но не и крещящ вид.
5. Триъгълник – Тази цветна техника ни помага да постигнем богата комбинация от три нюанса. Изберете три цвята на еднакво разстояние, за да направите равнобедрен триъгълник. Например, светло зелено, розово, синьо.
6. Три съседни цвята – Хармонична комбинация от три нюанса, близки един до друг в цветното колело. Например червено, розово, лилаво.
7. Комбинация в квадрат – В тази техника ние създаваме изображение от четири цвята, където един или два цвята са първични, а другите два са допълващи се (могат да се използват в детайли). Използването на тази схема е по-лесно, отколкото звучи: всеки от четирите цвята е на два сектора от предишния. Например, зелено, жълто-оранжево, червено и синьо-виолетово.
Опитайте комбинации, които са интересни и необичайни за вас, експериментирайте и изразете личността си чрез стил. Тогава всеки ваш външен вид ще стане хармоничен и привличащ вниманието!
610