Чували сме за есенна депресия, която се появява при хората, в очакване на дългата зима. Но не всеки знае, че има и пролетна депресия. Какви са причините за нея и как се лекува?
Защо възниква пролетната депресия?
Пролетната депресия или сезонното депресивно разстройство (SDD) е вид депресия, която е свързана със смяната на сезоните. Най-често това разстройство се проявява през есента и пролетта. Причината за проявата на такава депресия все още не е напълно изяснена, но се предполага, че е свързана с промяна в нивото на светлина, което засяга човешкия циркаден ритъм, тоест цикличните колебания и интензивност на различни биологични процеси.
През зимата дните са по-къси, а нощите по-дълги и това кара човешкото тяло да произвежда повече мелатонин, хормон, който регулира циркадния ритъм и цикъла сън-събуждане.
През пролетта, с повече дневна светлина, тялото започва да произвежда повече серотонин, хормон, който е отговорен за настроението и чувството за благополучие.
Въпреки това, ако тялото не може бързо да се адаптира към промяната в нивата на светлина, нивата на мелатонин и серотонин могат да бъдат нарушени, което води до симптоми на депресия като умора, промени в апетита, понижено настроение и интерес към нормалните дейности.
Също така, през пролетта хората често изпитват повишен стрес и тревожност, свързани с очаквания и планове за лятото или социални задължения, като сватби и абитуриентски балове, което от своя страна може да провокира развитието на депресия.
Като цяло, пролетната депресия може да бъде причинена от различни фактори, като промени в нивата на светлина, повишено напрежение и тревожност, нарушения на циркадния ритъм и хронично забавяне на часовия пояс.
Как да се справим с пролетната депресия?
Ако имате симптоми на пролетна депресия, по-добре е да се свържете с вашия лекар или психотерапевт за съвет, който, ако е необходимо, ще ви предпише лечение. Но можете да предотвратите проявата на пролетна депресия, ако следвате тези препоръки.
През зимата е важно да се храните добре и е препоръчително редовно да приемате витамини, които са необходими за нормалното функциониране на организма и за предотвратяване на депресивни състояния. През зимата са необходими витамин D и витамини от група С, които осигуряват нормалното функциониране на нервната система. Добавете към диетата си ядки, банани, черен шоколад.
Опитайте се да бъдете повече на чист въздух и да спортувате – това ще ви помогне да подобрите настроението си и да увеличите устойчивостта на тялото към стрес. През зимата не се изолирайте от хората, прекарвайте повече време с приятели и любими хора. Комуникацията с хората ще ви помогне да се почувствате по-емоционални, уравновесени и ще предотврати пролетната депресия.
Украсете дома си с цветя и декорации, които ви доставят емоционална наслада. Лягайте си по едно и също време всеки ден и се наспивайте добре. Намерете начини да се отпуснете –например, приятна музика, йога, медитация, духовни практики.
117